Data publikacji:

Jak pozbyć się kurzu z domu?

Kurz to codzienność w każdym domu. Dlaczego w takim razie w niektórych mieszkaniach jest go więcej niż w innych? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, co znajduje się w czterech kątach – ubrań, roślin, dekoracji czy zwierzaków. Właśnie dlatego skład kurzu różni się w zależności od miejsca. Jedno jest jednak pewne – może być on niebezpieczny, w szczególności dla alergików. Sprawdź, jak pozbyć się kurzu z domu!

jak pozbyć się kurzu

Regularne porządki to najlepszy sposób na walkę z kurzem w domu

Jednym z najlepszych sposobów na to, jak pozbyć się kurzu, jest po prostu zadbanie o regularne porządki. Dzięki temu nie tylko będziesz usuwać go na bieżąco, ale także ograniczysz jego osadzanie się na powierzchniach. Podstawą jest odkurzanie i przecieranie wszystkich mebli. Warto więc zainwestować w dobry odkurzacz dla alergika. Nie zapomnij również o wymyciu podłogi!

Skąd się bierze kurz? Należy pamiętać, że firany, zasłony i dywany są prawdziwym siedliskiem kurzu. Właśnie dlatego należy czyścić je przynajmniej raz w miesiącu, piorąc w wysokiej temperaturze. Z kolei dywany warto nie tylko odkurzać, ale także regularnie trzepać lub prać.

Czy wiesz, że kurz w domu osadza się także na… ścianach? Wiele osób zapomina o nich podczas wiosennych czy jesiennych porządków. To jednak błąd! Najlepiej czyścić je przynajmniej dwa razy w roku, używając do tego szczotki czy delikatnie namoczonej ściereczki.

Jak pozbyć się kurzu? Otwórz okna!

Wietrzenie domu to nie tylko świetny sposób na usunięcie z niego nieprzyjemnych zapachów, ale także na poprawę cyrkulacji i jakości powietrza w czterech kątach, które wpływają pozytywnie na samopoczucie. Częste otwieranie okien chroni również przed gromadzeniem się kurzu.

Latem zazwyczaj okna są otwarte przez cały dzień. A jak wietrzyć dom zimą? Najlepiej robić to raz, a porządnie. Wystarczy 15 minut wieczorem, aby jakość powietrza w mieszkaniu uległa znaczącej poprawie.

Czy wentylacja ma znaczenie?

Podobnie jak w przypadku ścian, tak i wentylacja jest bardzo często pomijanym miejscem podczas porządków. Niestety, ale to właśnie tam osadza się najwięcej zanieczyszczeń, które przy nieprawidłowej cyrkulacji powietrza wpływają negatywnie na samopoczucie i zdrowie domowników, sprawiając tym samym, że kratki nie są w stanie spełnić swojego zadania. Jak pozbyć się z nich kurzu? Wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką z wodą lub delikatnym detergentem.

Oczyszczacz powietrza a kurz

W naszych domach i mieszkaniach coraz częściej gości oczyszczacz powietrza. Czy warto go kupić? Niepozorne urządzenie potrafi znacząco poprawić jakość powietrza i usunąć szkodliwe dla zdrowia substancje. To również one są skutecznym sposobem na kurz, dzięki któremu ograniczysz jego występowanie w domowym wnętrzu.

Szczególnie polecamy zakup oczyszczacza powietrza alergikom – sprzęt pomaga w walce z bakteriami, wirusami i roztoczami, które mogą prowadzić do groźnej reakcji alergicznej i pogarszać samopoczucie.

Jak pozbyć się kurzu z domu? Inne sposoby

Do innych sposobów na to, jak pozbyć się kurzu z domu, zaliczamy zadbanie o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Im jest ona wyższa, tym więcej zanieczyszczeń i drobnoustrojów znajduje się w powietrzu. Postaraj się, aby temperatura w pokojach nie przekraczała 21 stopni Celsjusza.

Równie świetnym sposobem na walkę z kurzem jest zrobienie generalnych porządków i pochowanie rzeczy, które do tej pory stały na regałach czy komodach. To właśnie na nich osadza się kurz, a jego usunięcie jest zazwyczaj bardzo czasochłonne. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie na przykład w witryny z przeszklonymi frontami. Możesz w nich przechowywać przedmioty, które chcesz mieć na widoku, i to bez ryzyka, że kurz przeniknie do ich środka.

Autorka: Katarzyna Wendzonka