Puch syntetyczny nie jest puchem w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Nie ma on bowiem nic wspólnego z materiałem pozyskiwanym z ptaków. Puch syntetyczny to sztuczna ocieplina wytworzona z odpowiednio ukształtowanych włókien poliestrowych pokrytych silikonem. Ich zadaniem jest utrzymanie sprężystości i stworzenie wielu komór powietrznych, które odpowiadają za izolację termiczną.
Puch syntetyczny działa zatem podobnie jak ten naturalny. Warto jednak wiedzieć, że puch syntetyczny musi najpierw nagrzać się od ciała, a zatem w czasie noszenia poliestrowych kurtek powinniśmy się nieco poruszać, by podnieść temperaturę. Kurtki z puchu naturalnego grzeją się niejako „same z siebie”.
Poliestrowe wypełnienie waży proporcjonalnie więcej niż puch naturalny oraz nie posiada tak dużego stopnia kompresji, co oznacza, że po ściśnięciu zajmuje więcej miejsca.
Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników. Właśnie z tego powodu trudno wskazać, które wypełnienie jest lepsze. Wiele zależy od warunków, w jakich chcemy korzystać z wybranego sprzętu oraz od indywidualnych preferencji.
Puch naturalny jest z zasady cieplejszy. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie wybieramy się zimą w góry wysokie, nie potrzebujemy ekstremalnie ciepłych kurtek i kombinezonów. Sprężystość puchu opisuje się w jednostce cuin. Warto wiedzieć, że najbardziej specjalistyczne kombinezony alpinistyczne mają do 1000 cuin.
Kurtki na bardzo srogie zimy powinny mieć około 700 - 800 cuin - są one na tyle ciepłe, że sprawdzą się podczas postoju w bardzo niskich temperaturach, ale nie będą odpowiednie na górskie wędrówki. Kurtki z puchu syntetycznego mają maksymalnie 550 - 600 ciun, a zatem są bardzo ciepłe, mimo że nie dościgają kurtek z naturalnym wypełnieniem.
Puch naturalny (kaczy i gęsi) jest bardzo lekki. Ubrania nim wypełnione można złożyć do naprawdę małych rozmiarów, co jest niezwykle przydatne podczas dalekich wycieczek. Kurtki z puchu syntetycznego ważą nieco więcej i zajmują więcej przestrzeni niż te z naturalnym wypełnieniem.
Kurtki z wypełnieniem naturalnym mają jednak dużą wadę - ich samodzielne pranie jest bardzo trudne, a mały błąd może sprawić, że staną się całkowicie bezużyteczne. Do prania naturalnego pierza potrzebne są specjalistyczne detergenty czy piłki do rozbijania piór. Nie można też zapomnieć o suszeniu według określonych zasad.
Oto zalety kurtek z puchu syntetycznego:
Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomógł ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jak prać kurtkę z pierza syntetycznego. Te same zasady sprawdzą się również w przypadku prania płaszczy czy śpiworów z takim samym wypełnieniem. Dzięki ich stosowaniu twoje akcesoria i ubrania z puchu syntetycznego z pewnością posłużą ci przez kilka sezonów.