Data publikacji:

Jak prać kurtkę z puchu syntetycznego?

W sklepach z odzieżą turystyczną coraz częściej możemy spotkać się z kurtkami z puchu syntetycznego. To sztuczne wypełnienie, które w większości przypadków zastępuje dobrze nam znane ptasie pierze oraz puch. Tego typu kurtki, płaszcze, kombinezony czy śpiwory cieszą się coraz większą popularnością z uwagi na swoją niższą cenę w porównaniu do naturalnych odpowiedników oraz dość dobre właściwości termiczne. Kurtki z puchu syntetycznego nie wywołują też alergii, co często zdarza się w przypadku naturalnego puchu. Jakie są zalety poliestrowego wypełnienia? Jak prać kurtkę z puchu syntetycznego, by jej nie zniszczyć? Czy taka kurtka wymaga specjalnej pielęgnacji? Sprawdźmy to!
jak prac kurtke z puchu syntetycznego

Puch syntetyczny - co to takiego?

Puch syntetyczny nie jest puchem w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Nie ma on bowiem nic wspólnego z materiałem pozyskiwanym z ptaków. Puch syntetyczny to sztuczna ocieplina wytworzona z odpowiednio ukształtowanych włókien poliestrowych pokrytych silikonem. Ich zadaniem jest utrzymanie sprężystości i stworzenie wielu komór powietrznych, które odpowiadają za izolację termiczną.

Puch syntetyczny działa zatem podobnie jak ten naturalny. Warto jednak wiedzieć, że puch syntetyczny musi najpierw nagrzać się od ciała, a zatem w czasie noszenia poliestrowych kurtek powinniśmy się nieco poruszać, by podnieść temperaturę. Kurtki z puchu naturalnego grzeją się niejako „same z siebie”.

Poliestrowe wypełnienie waży proporcjonalnie więcej niż puch naturalny oraz nie posiada tak dużego stopnia kompresji, co oznacza, że po ściśnięciu zajmuje więcej miejsca.

Co jest lepsze - puch syntetyczny czy naturalny?

Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników. Właśnie z tego powodu trudno wskazać, które wypełnienie jest lepsze. Wiele zależy od warunków, w jakich chcemy korzystać z wybranego sprzętu oraz od indywidualnych preferencji.

Puch naturalny jest z zasady cieplejszy. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie wybieramy się zimą w góry wysokie, nie potrzebujemy ekstremalnie ciepłych kurtek i kombinezonów. Sprężystość puchu opisuje się w jednostce cuin. Warto wiedzieć, że najbardziej specjalistyczne kombinezony alpinistyczne mają do 1000 cuin.

Kurtki na bardzo srogie zimy powinny mieć około 700 - 800 cuin - są one na tyle ciepłe, że sprawdzą się podczas postoju w bardzo niskich temperaturach, ale nie będą odpowiednie na górskie wędrówki. Kurtki z puchu syntetycznego mają maksymalnie 550 - 600 ciun, a zatem są bardzo ciepłe, mimo że nie dościgają kurtek z naturalnym wypełnieniem.

Puch naturalny (kaczy i gęsi) jest bardzo lekki. Ubrania nim wypełnione można złożyć do naprawdę małych rozmiarów, co jest niezwykle przydatne podczas dalekich wycieczek. Kurtki z puchu syntetycznego ważą nieco więcej i zajmują więcej przestrzeni niż te z naturalnym wypełnieniem.

Kurtki z wypełnieniem naturalnym mają jednak dużą wadę - ich samodzielne pranie jest bardzo trudne, a mały błąd może sprawić, że staną się całkowicie bezużyteczne. Do prania naturalnego pierza potrzebne są specjalistyczne detergenty czy piłki do rozbijania piór. Nie można też zapomnieć o suszeniu według określonych zasad.

Zalety kurtek z puchu syntetycznego

Puch syntetyczny ma wiele zalet,choć nie jest on materiałem idealnym. Mimo wielu starań, naukowcom wciąż nie udało się dogonić natury pod wieloma względami. Jak już wspomnieliśmy, kurtki z puchu syntetycznego nie są tak ciepłe, jak te naturalne. Korzystanie z nich w warunkach zimowych jest bardzo komfortowe, jednak nie nadają się na wyprawy w ekstremalnych warunkach, np. w górach wysokich.

Oto zalety kurtek z puchu syntetycznego:

  • Nie chłoną nadmiernie wody i szybko wysychają.
  • Po zamoknięciu nie tracą właściwości termicznych.
  • Są znacznie tańsze niż kurtki z puchu naturalnego.
  • Pranie kurtek syntetycznych nie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz dedykowanego sprzętu.
  • Są odpowiednie dla osób, którym dobro zwierząt nie jest obojętne.

Puch syntetyczny - jak prać?

Przejdźmy do meritum: jak prać kurtkę z puchu syntetycznego? Nie jest to zadanie trudne, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim należy wyposażyć się w specjalne detergenty do prania odzieży turystycznej. Dzięki wykorzystaniu tego typu środków można mieć pewność, że struktura ociepliny nie zostanie uszkodzona i zachowa pierwotną sprężystość. Oprócz detergentu do prania przyda się również impregnat, który zabezpieczy odzież przed przemakaniem.

Jak prać kurtkę z puchu syntetycznego? Instrukcja krok po kroku

  • Przygotuj kurtkę do prania - opróżnij wszelkie kieszenie i zakamarki kurtki.
  • Włóż kurtkę do pralki. Najlepiej pierz ją w towarzystwie innej kurtki lub samodzielnie.
  • Nie wsypuj proszku ani żadnego detergentu, który nie jest przeznaczony do prania odzieży turystycznej.
  • Dodaj dedykowany płyn do prania według zaleceń producenta.
  • Ustaw pralkę na program delikatny i niską temperaturę. Jeśli nie wiesz, jaka będzie odpowiednia, sprawdź informacje na metce.
  • Po praniu wysusz kurtkę na standardowej suszarce - najlepiej w pozycji pionowej.
  • Kiedy kurtka będzie jeszcze lekko wilgotna, spryskaj ją impregnatem, np. Gangers Performance Repel Puls. Nie impregnuj kurtki przez namaczanie - może to źle wpłynąć na jej sprężystość.

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomógł ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jak prać kurtkę z pierza syntetycznego. Te same zasady sprawdzą się również w przypadku prania płaszczy czy śpiworów z takim samym wypełnieniem. Dzięki ich stosowaniu twoje akcesoria i ubrania z puchu syntetycznego z pewnością posłużą ci przez kilka sezonów.

Autorka: Olga Sadowska