Lawenda to bez wątpienia jedna z popularniejszych roślin ozdobnych, którą hodujemy w naszych ogródkach, na tarasach czy balkonach. Wielu z nas może przypominać o wspaniałych wakacjach nad Morzem Śródziemnym skąd pochodzi. Aby zrozumieć, jak przycinać lawendę na wiosnę, należy najpierw dowiedzieć się, dlaczego jest to tak jak istotny aspekt pielęgnacji rośliny.
Lawenda to pochodzący z obszarów śródziemnomorskich wiecznie zielony krzew, co oznacza, iż liście tej rośliny nie opadają na zimę. Obejmuje ona aż 41 gatunków, jednak do najpopularniejszych należą odmiany takie jak: lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), lawenda francuska (Lavandula stoechas), lawenda wielodzielna (Lavandula multifida) oraz lawenda wełnista (Lavandula lanata). Charakteryzują je kutnerowate liście (gęste, drobne włoski) oraz drobne kwiaty, które występują w różnych kolorach: poczynając od bieli, przez błękit i fiolet. Najbardziej popularne lawendy posiadają kwiaty o fioletowym zabarwieniu.
Kolejną cechą charakterystyczną każdej lawendy, a więc bez względu na jej gatunek, jest aromatyczny, silny kwiatowy zapach. Z tego powodu lawenda jest tak zwaną rośliną kosmetyczną. Oznacza to, iż wytwarzane są z niej olejki eteryczne, które dodaje się do produktów kosmetycznych, aby poprawić ich walory zapachowe oraz działanie. Co więcej, olejek eteryczny z lawendy może służyć również do aromaterapii.
Aby lawenda zdrowo i obficie rosła należy przygotować dla niej warunki możliwe odwzorowujące jej naturalne środowisko, a więc przypominające jak najbardziej warunki z krajów śródziemnomorskich. Ten zimozielony krzew preferuje słoneczne wystawy, dlatego bardzo ważne jest ustawienie go na południowym bądź zachodnim stanowisku. Istotne jest także zadbanie o zasadową glebę o odczynie wahającym się pomiędzy wartościami 6,5-7,5 pH. Co więcej, ziemia powinna być dobrze zdrenowana, a więc także lekka i bogata w składniki odżywcze.
Lawendzie nie sprzyja ciężka, gliniasta gleba, należy więc z niej zrezygnować. Jeśli nasz ogród charakteryzuje tego typu ziemia, należy wykopać duży dół, wrzucić do niego lekką, dobrze zdrenowaną ziemię i następnie posadzić w niej lawendę. Wyjściem jest także wymieszanie ziemi z piaskiem i kompostem. Ponadto lawenda potrzebuje odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W związku z tym powinna zostać posadzona na stanowisku przewiewnym. Powinniśmy unikać miejsc, w których lawenda będzie osłonięta z 2-3 stron do wiatru. Może to odbić się negatywnie na jej prawidłowym wzroście.
Lawenda nie przepada za zbyt dużą wilgocią. Z tego powodu nie należy je sadzić w zagłębieniach terenu. Zdecydowanie lepiej będzie czuła się na stokach, wysunięta na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli do tej pory większość twoich roślin usychała na południowej wystawie - lawenda będzie się czuła w takim miejscu doskonale , wręcz “jak ryba w wodzie”. Ów krzew należy regularnie podlewać, jednak nawadniać należy jedynie glebę wokół rośliny. Nie należy spryskiwać jej kwiatów i liści.
Istotnym elementem pielęgnacji lawendy jest także jej przycinanie, a więc, jak obciąć lawendę na wiosnę? Koniecznie przeczytaj dalszą część naszego artykułu.
Jak pielęgnować lawendę, by kwitła obficie? Zdecydowanie należy ją przycinać. Dzięki tej czynności zachowa ona swój piękny, gęsty pokrój. Brak cięcia sprawi, że roślina stanie się rzadka, a przez to bardziej podatna na choroby oraz nie będzie wyglądać tak pięknie, jak dotychczas. Sprawdź, jak przycinać lawendę na wiosnę, aby cieszyła nasze oczy atrakcyjnym wyglądem.
Obcinanie lawendy na wiosnę powinno polegać na całościowym usunięciu wszystkich uszkodzonych zimą pędów. Ponadto należy przyciąć młode, niezdrewniałe pędy. Należy skrócić je w połowie długości. Należy uważać, aby pędów nie przyciąć zbyt mocno, gdyż sprzyja to powstawaniu chorób, które nie zawsze łatwo zwalczyć. Przy wiosennym przycinaniu powinniśmy także uważać, aby nie naruszyć zdrewniałych części rośliny. Gdyż rosną one długo i bardzo słabo się rozkrzewiają.
Przycinanie lawendy na wiosnę to także odpowiednie kształtowanie jej pokroju. Najpiękniej krzew lawendy wygląda w kształcie kuli. Jest to też bardzo pragmatyczny sposób cięcia, gdyż zapewnia odpowiedni dostęp powietrza i światła do każdej części krzewu.
Kiedy przycinać lawendę na wiosnę? Należy to uczynić od trzeciej dekady marca do początku kwietnia. Oprócz terminu należy też zwrócić uwagę na pogodę. Gałązki lawendy należy obcinać w ciepły, słoneczny dzień, najlepiej przed południem.
Jeśli z jakiegoś powodu nie przytniemy lawendy na wiosnę, mamy jeszcze dwa możliwe terminy obcinania tego krzewu. Drugim terminem jest lato – najlepiej czas od lipca do początku września. Jest to okres, w którym kwitnie większość lawend, z tego powodu z przycinaniem należy poczekać do czasu przekwitnięcia kwiatostanów. Ta forma obcinania pędów powoduje pobudzenie rośliny do kolejnego kwitnienia w tym samym roku. Natomiast trzeci termin przycinania krzewu to jesień, a dokładniej druga połowa września. Pomaga ono zabezpieczyć lawendę na zimę. Może być ono stosowanie zamiennie z cięciem wiosennym.