Data modyfikacji:

Jak rozjaśnić ciemny pokój? Proste triki

Ciemny salon to nie koniec świata – jest wiele prostych i niedrogich sposobów, by w pomieszczeniu było więcej światła. Jak rozjaśnić pokój? Oto 10 sprawdzonych trików.

ciemny pokój

1. Im mniej w ciemnym pokoju, tym lepiej

Minimalizm we wnętrzach to podstawa, jeśli chcesz, by pokój wydawał się większy i jaśniejszy, niż jest w rzeczywistości. Mało sprzętów oraz jak najmniej drobiazgów widocznych na półkach, gazety, listy, ołówki i inne „przyda się” staraj się chować na bieżąco w przeznaczone na nie miejsca.

Rachunki – do teczki lub szuflady, gazety na makulaturę, a na małe drobiazgi zaplanuj wiklinowy kosz gdzieś w rogu pokoju, obok kanapy lub stolika kawowego. Pamiętaj też, że im więcej będzie widać pustej podłogi, tym pomieszczenie będzie wydawało się większe.

2. Jak rozjaśnić pokój? Więcej światła!

Dobrze dobrane oświetlenie spełnia swoją rolę wtedy, gdy większość pomieszczenia jest na tyle jasna, że w każdym punkcie można czytać. Prócz górnych lamp, które powinny oświetlać centralne punkty pomieszczenia – np. w salonie będzie to część jadalna ze stołem, nad którym powinna być lampa i kanapa – dobrze jest też dobrać odpowiednie światła boczne.

Dobrze wyglądają ledy podświetlające meble – to coraz bardziej modny element zdobiący wnętrza. Alternatywą dla naklejanych pasków z ledami mogą być ledy wyginane – można uformować napis lub hasło, które stanie się ozdobą ściany z czerwonej lub białej cegły. Masz ciemną kuchnię? LED-y w kuchni będą wyglądać bardzo efektownie.

3. Duże okna

To oczywiście banał – im więcej światła dziennego, tym lepiej prezentuje się przestrzeń i zdobiące ją meble. Najlepiej doświetlone są oczywiście pomieszczenia z południową wystawą okien – wówczas światło słoneczne wpada tam od rana do popołudnia, okna południowo-zachodnie zaś gwarantują słońce od godziny 14.00 aż do zachodu słońca.

Oczywiście okien w mieszkaniu raczej nie wymienisz – we własnym domu już tak. Możesz natomiast, szukając mieszkania, zwracać uwagę na to, by były możliwie jak największe.

Nie zasłaniaj ich też ciemnymi kotarami i zasłonami, a jeśli koniecznie chcesz mieć firanki, wybierz śnieżnobiałe, gładkie. Pamiętaj też, by nie zagracać niepotrzebnie parapetów! Świeczki, ramki ze zdjęciami, wazony zabierz w inne miejsce, by nie zasłaniały światła. Rośliny doniczkowe możesz ustawić w jednym miejscu w pokoju na regale lub na wiszących półkach, a duże donice mogą stać bezpośrednio na podłodze.

4. Odbijaj światło w ciemnym salonie

Dobrym pomysłem jest umieszczenie w ciemnym pokoju lustra. Lustro do sypialni czy salonu, podobnie jak wszelkie lśniące powierzchnie, będzie odbijać światło. Wybieraj więc szafki z błyszczącymi frontami, niech twoja podłoga lśni, a z sufitu mogą się zwieszać żyrandole z kryształkami – będą pięknie rozpraszać światło i przesądzać o królewskim stylu pomieszczenia.

5. Jak rozjaśnić ciemny pokój? Transparentność

Zadbaj o to, by w pokoju było wiele prześwitów, np. przeszklone drzwi w regałach biblioteczki lub drzwi do szafy z lustrem, dobrym pomysłem są też duże szklane dekoracje – kryształowe cukiernice, przezroczyste wazony.

6. Kuchnia otwarta na salon

Jeśli twoja kuchnia jest połączona z salonem i tworzy otwartą przestrzeń, zadbaj o to, by panował w niej porządek. Blat nie powinien być zagracony, a na kuchence i w zlewie nie mogą piętrzyć się garnki i naczynia. Oczywiście najwięcej światła będą dawały szafki z białymi, lśniącymi frontami.

Urządzając aneks kuchenny, zadbaj o to, by szafki były jak najbardziej pojemne i by sięgały aż pod sam sufit – wówczas zmieści się w nich wiele kuchennych akcesoriów, a brak miejsca na szafkach sprawi, że unikniesz pokusy stawiania na nich dodatkowych ozdób, które zmniejszają optycznie przestrzeń.

7. Jasne kolory ścian, czyli prosty sposób na to, jak rozjaśnić pokój

Panuje przekonanie, że najwięcej światła daje biel – owszem, tak właśnie jest. Jednak jest jeszcze wiele kolorów, które skutecznie będą odbijały światło. Jednym z nich są odcienie żółtego – nie tylko rozjaśnią, ale też dodadzą wnętrzu ciepła i energii. Wybieraj odcienie od bladożółtego, przez cytrynowy, aż po ciepły odcień miodowy. Możesz też wybrać jedną ze ścian w pokoju i pomalować ją właśnie na żółto.

Dobrym wyborem będzie też delikatny kolor pudrowego różu. Uważaj jednak z bardzo modnym, szarym odcieniem – w zdecydowanej większości nie wpływa on na rozjaśnienie pomieszczenia.

8. Trzy odcienie tej samej farby w ciemnym pokoju

Jest pewien trik, dzięki któremu możesz jeszcze bardziej rozjaśnić pomieszczenie. Wybierz trzy odcienie tej samej farby i najciemniejszym pomaluj ścianę wokół okna, tę naprzeciwko okna – farbą najjaśniejszą, a ściany boczne kolorem pośrednim. Ten sposób malowania wzmocni efekt natężenia światła dziennego w pokoju. Możesz też wybrać farbę z drobinkami złota lub srebra, które wspaniale będą odbijać światło.

9. Jak rozjaśnić pokój? Wybierz białe drzwi

Zamiast drewnianych i w odcieniu mahoniowym lub tych z szarą okleiną, wybieraj białe drzwi do pomieszczeń. Światła pomieszczeniu dodadzą też oczywiście białe oprawy okien (możesz wewnętrzne ramy pomalować na biało) i białe listwy przypodłogowe.

10. Jasny dywan do ciemnego pokoju

Podłoga niekoniecznie musi być biała – najpiękniejsza jest oczywiście ta z jasnego drewna. Jednak każdą podłogę można rozjaśnić, dodając przy tym światła całemu pomieszczeniu. Połóż na nią biały dywan. Jaki dywan do salonu wybrać? Może to być długowłosy typu shaggy lub z ekofutra.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska