Data modyfikacji:

Czy warto powiesić lustro w sypialni? Jakie wybrać?

Lustro w sypialni – wiele osób zastanawia się, czy warto je powiesić. Sprawdzamy więc, czy to na pewno dobry pomysł. Podpowiadamy też, jakie lustra do sypialni wybrać i jak stworzyć modne aranżacje.

lustro w sypialni

Dlaczego warto mieć lustro w sypialni?

Lustro w sypialni odbija światło i rozjaśnia pomieszczenie, które przez to staje się większe. Dodatkowo zwielokrotni światło zza okna – to ważne zwłaszcza w niewielkiej przestrzeni. Ładny widok, który odbije się w lustrze, sprawi, że zaprosisz krajobraz do środka, powiększając tym samym też metraż pokoju.

Lustro odbija też oczywiście sąsiadujące przedmioty, więc jeśli nie chcesz zwielokrotnienia bałaganu w sypialni – dbaj o porządek. A na pewno unikaj stawiania lustra na przeciwko wzorzystych lub ciemnych ścian, obrazów, komody czy biblioteczki. Za to lustro, w którym będzie widać białą szafę lub palmę czy monsterę, sprawi, że pokój zyska światło i dodatkową zieleń.

Przeciwnicy lustra w sypialni i aranżacji z nim w roli głównej odwołują się do symboliki chińskiej tradycji Feng Shui, według której lustro zwielokrotnia przepływ energii życiowej Chi, a to z kolei wyklucza spokojny sen. Lustro w sypialni nad łóżkiem czy na suficie zwiększa energię Yang, która wiąże się z aktywnym rozwojem i pomyślnością finansową, a zmniejsza energię Yin, odpowiadającą za zdrowie, relaks oraz związki. Feng Shui odradza też umieszczanie luster vis a vis okien i drzwi, ponieważ może to wzbudzać niepokój i utrudniać pełne wykorzystań energii życiowej przez mieszkańców.

Niektórzy odradzają też umieszczanie lustra w sypialni, ponieważ możemy się przestraszyć własnego odbicia, np. gdy wstajemy w nocy do toalety, lub gdy obudzi nas zły sen. Z tych samych powodów luster nie powinno być zwłaszcza w pokojach, w których śpią dzieci.

Przeczytaj także: Jak urządzić sypialnię? Aranżacje sypialni

Lustro w sypialni nad toaletką

Kierując się jednak zdrowym rozsądkiem, warto rozważyć takie ustawienie lustra w sypialni, które będzie korzystne dla energii zarówno pomieszczenia, jak i mieszkańców. Całkiem sensowne i na miejscu wydaje się umieszczenie lustra nad toaletką do sypialni – ten damski mebel nie może przecież nie mieć lustra.

Komody lub stoły na giętych nogach, które pełnią funkcję toaletek, są zazwyczaj białe. Dlatego możesz dobrać lustro w ramie bielonej, np. w stylu shabby chic – będzie nawiązywało do estetyki francuskiego domku letniskowego, a to doda sypialni lekkości i wakacyjnego luzu. Możesz też postawić na okrągłe lustro w sypialni.

Lustro do sypialni zorganizuje garderobę

Naszych sypialni często używamy też jako garderoby, dlatego jak najbardziej na miejscu będzie ustawienie dużego lustra obok szafy. Warto dobrać je do koloru szafy. Lub poszukaj modelu w drewnianej ramie – są wyjątkowo uniwersalne i pasują do większości wnętrz. Zadbaj też o odpowiednie oświetlenie – kinkiet nad lustrem zamocuj tak, by światło nie odbijało się bezpośrednio w tafli lustra. Możesz także zdecydować się na praktyczną szafę z lustrem do sypialni.

Lustro w sypialni: aranżacja w pałacowym stylu

Wyjątkowymi lustrami o prawdziwie królewskim charakterze są modele w złotych i srebrnych ramach. Sprawdzą się w sypialni, w której łóżko nakryte jest aksamitną narzutą, a w oknach wiszą zasłony z ciężkiego pluszu. Ale nie tylko – bogato zdobione lustro wpisze się także w minimalistyczne wnętrze, w którym stanie się dominującym elementem pokoju.