Jak urządzić sypialnię w nowoczesnym stylu?

W każdym domu sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń, azyl pozwalający odpocząć po ciężkim dniu. Tym bardziej warto dołożyć szczególnych starań, aranżując to pomieszczenie. Coraz popularniejszy  sypialniach jest styl nowoczesny.

Nietrudno urządzić nowoczesną sypialnię

Zanim sprawdzimy, jak urządzić sypialnię w nowoczesnym stylu, warto poświęcić kilka słów charakterystyce tego prądu w architekturze i aranżacji wnętrz. Początek stylu nowoczesnego sięga pierwszych lat XX wieku, a cechuje go duży minimalizm, prostota oraz wysoka funkcjonalność. Trzeba jednak od razu dodać, że nowoczesna sypialnia czy inne pomieszczenie zaaranżowanie w omawianym przez nas stylu ze względu na surowość takich przestrzeni nie każdemu przypadną do gustu. To jedna z cech charakterystycznych stylu nowoczesnego, który zrodził się w opozycji do dominującej w XIX wieku intensywnej ornamentyki.

Tutaj stawia się przede wszystkim na funkcjonalność, natomiast elementy dekoracyjne ograniczane są do minimum lub nawet całkowicie się je eliminuje. Podstawą organizacji przestrzeni w stylu nowoczesnym są linie równoległe i prostopadłe, wzdłuż których ustawia się meble, a same przedmioty, jak szafa do sypialni czy nowoczesne łóżko, bazują na prostych liniach w swoim designie.

Przy okazji warto dodać, że jednym z trendów stylu nowoczesnego jest minimalizm, który jest jeszcze bardziej radykalny w ograniczaniu elementów w przestrzeni i stawia na dużą ilość wolnego miejsca w pomieszczeniach. Wróćmy jednak teraz do zasadniczej kwestii naszego artykułu, czyli do tego, w jaki sposób urządzić sypialnię w stylu nowoczesnym.

Styl nowoczesny — jak urządzić sypialnię?

Sypialnia (inspiracja aranżacyjna takich pomieszczeń jest łatwa do znalezienia w różnych katalogach) to pomieszczenie, w którym spędzamy dużą część naszego życia, i dlatego warto dołożyć starań, żeby było ono jak najbardziej komfortowe w użytkowaniu, a jednocześnie estetyczne. Sprawdźmy, jak urządzić sypialnię w nowoczesnym stylu, tak żeby czuć się w niej przyjemnie.

Przede wszystkim przestrzeń powinna być przestronna, a liczba różnego rodzaju przedmiotów ograniczona do minimum. Wnętrze nowoczesnej sypialni to przede wszystkim geometryczne kształty i proste formy. Nie ma tu miejsca na zwykłą lampkę nocną czy takie elementy, jak duża, pięknie zdobiona toaletka albo klasyczne firany wiszące w oknach. Nie oznacza to jednak, że nie można używać ciekawych dodatków, wręcz przeciwnie.

Jeśli zastanawiamy się, w jaki sposób urządzić sypialnię w nowoczesnym stylu i wykorzystać do tego niebanalne akcenty, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć dodatków, ale nie należy przesadzać z ich ilością. Zamiast rozkładać na szafkach różne bibeloty, lepiej postawić na pościel i ozdobne poduszki, powiesić jakąś czarno-białą fotografię na ścianie lub ustawić na komodzie nowoczesny gadżet.

Jeśli chodzi o materiały, w nowoczesnej sypialni dominują kamień, stal i szkło, a także tworzywa sztuczne. Gdy wykorzystywane jest drewno, stawia się raczej na gatunki egzotyczne, a na ścianach i podłogach nierzadko pojawia się beton, czasami cegła.

Sypialnia — inspiracje kolorystyczne i świetlne

Jeśli brakuje nam pomysłu, jak urządzić sypialnię w stylu nowoczesnym, warto czasami podpatrzeć koncepcje innych. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby czerpać z pomysłów zawodowych dekoratorów wnętrz i z ich sypialni, inspiracje kolorystyczne i świetlne także będą tu istotne. Nowoczesna sypialnia wymaga bowiem szczególnie starannego zaprojektowania zarówno źródeł światła, jak i kolorystyki poszczególnych mebli oraz dodatków.

Zacznijmy od oświetlenia, które nie tylko pełni funkcję użytkową, lecz także jest istotnym elementem aranżacji. Dzięki odpowiednio dobranym źródłom światła nowoczesna sypialnia zyska intymność, a także właściwy nastrój. Nie można jednak tego zrobić za pomocą oświetlenia centralnego, lepiej sprawdzają się na przykład kinkiety na ścianie lub inne punktowe źródła, a światło powinno mieć ciepłe zabarwienie.

Nowoczesna sypialnia wymaga także odpowiedniej kolorystyki. Tutaj jednak możemy trochę poeksperymentować. Warto postawić na przykład na jasne, stonowane barwy, które będą stanowiły element uspokajający, pomagający uzyskać wewnętrzną równowagę. Wtedy jednak należy wprowadzić także mocniejszy akcent, najlepiej w postaci ciemnej ściany. Inne rozwiązanie to postawienie na mocne barwy, na przykład czerwienie lub zielenie, i skontrastowanie ich z jasną podłogą lub meblami.

Jaka szafa do sypialni?

Nowoczesna sypialnia i inspiracje jej różnymi wariantami aranżacyjnym powinny także koncentrować się na kwestiach związanych z meblami. Nie bez znaczenia jest, jaką wybierzemy szafę do sypialni lub inny mebel. Styl nowoczesny stawia na elementy bez zbędnej ornamentyki, oparte głównie na geometrycznych kształtach, czasem także niebanalnych formach. Ważne są tutaj proporcje mebli i materiały, z jakich zostały wykonane.

Istotna jest funkcjonalność szafy do sypialni — powinna ona być jak najbardziej pojemna, tak żeby pomieścić cała garderobę. Nowoczesne modele mają fronty z połyskiem lub bez, często wyposażane są też w oświetlenie LED. Jeśli chodzi o tego rodzaju meble, warto wybierać szafy do sypialni, które łączą w sobie wysokie walory estetyczne z jak największą funkcjonalnością.

Oczywiście nie można zapomnieć o wysokiej jakości wykonania mebli, co zapewni im długą żywotność i gwarantuje stabilność. Nie można jednak przesadzać z liczbą szaf, szafeczek i stolików, ponieważ wtedy zmniejsza się wolną przestrzeń, mającą istotne znaczenie w nowoczesnej aranżacji.

Nowoczesne łóżka a nowoczesne sypialnie

Na koniec kwestia w sypialni najważniejsza — nowoczesne łóżka. Ten element jest przecież najistotniejszy w każdej sypialni (inspiracji do ustawiania w przestrzeni łóżek także warto szukać w projektach profesjonalnych dekoratorów wnętrz). Jakie zatem powinny być nowoczesne łóżka? Przede wszystkim muszą być wygodne. To jednak nie wszystko. Styl nowoczesny także w tych elementach sypialni wymaga łączenia funkcjonalności z formą. Często stosuje się łóżka z zagłówkami — tapicerowanymi, drewnianymi, a także metalowymi lub szklanymi. Czasami zagłówki łączone są z różnymi półkami i oświetleniem.

Coraz częściej w aranżacjach wykorzystuje się także nowoczesne łóżko fornirowane z drewna egzotycznego, jak heban, palisander lub teak. Trzeba jednak uważać, meble fornirowane łatwo ulegają zarysowaniu i lepiej ustawiać je z daleka od grzejników lub kominków, ponieważ źle wpływa na nie wysoka temperatura.

Styl nowoczesny w sypialni może być doskonałą propozycją dla wszystkich, którzy cenią sobie przestrzeń i prostotę. Niezwykle estetyczne, geometryczne szafy i komody w połączeniu z nowoczesnymi łóżkami i innymi meblami oraz z ciekawymi dodatkami potrafią stworzyć niezwykły klimat i pozwolą utkać przestrzeń intymną, ułatwiającą wypoczynek, a jednocześnie nieprzytłaczającą nadmiarem elementów. Będzie to przestrzeń, w której chętnie się przebywa.

Ostatnio dodane artykuły