Data modyfikacji:

Wykładzina do sypialni: dlaczego warto ją wykorzystać w aranżacji wnętrza?

Może poprawić akustykę wnętrza i sprawić, że pomieszczenie stanie się przytulniejsze, a co więcej, zapewnia poczucie komfortu, gdy wstajesz z łóżka. Wykładzina do sypialni to sprawdzony element wystroju wnętrza, ale czy zawsze będzie strzałem w dziesiątkę? Zobacz, jaką wykładzinę położyć w sypialni.

wykładzina do sypialni

Wykładzina do sypialni: wady i zalety

Wykładzina dywanowa w sypialni to świetna alternatywa dla dywanu. Z reguły wykładzina pokrywa całą powierzchnię posadzki, dlatego eliminuje problematyczną kwestię doboru odpowiedniego rozmiaru dywanu do pomieszczenia. Co więcej, tak wykończona podłoga prezentuje się świetnie. Zobacz, jakie są zalety i wady aranżacji sypialni z wykładziną.

Zalety wykładziny w sypialni

  • Poprawia akustykę wnętrza – wykładzina w sypialni sprawi, że w pomieszczeniu nie będzie unosił się nieprzyjemny pogłos.
  • Może poprawić poziom wilgotności powietrza – wykładzina dywanowa w sypialni wykonana z wełny może pochłaniać część wilgoci w domu, regulując tym samym jej poziom.
  • Jest miła w dotyku – to szczególnie ważne, gdy rano wstajesz z łóżka, gdy bose stopy mają kontakt z ciepłą i przyjemną tkaniną, a nie zimną podłogą.
  • Za pomocą wykładziny można ukryć niedoskonałości posadzki – wykładzinę można ułożyć nawet na posadzce wykończonej deskami czy panelami i w ten sposób zamaskować stary materiał.
  • Sprawia, że wnętrze prezentuje się przytulnie – wykładzina, podobnie jak inne tekstylia, sprawi, że w pomieszczeniu panować będzie przyjemna atmosfera.
  • Efekt dekoracyjny – w sprzedaży znajdziesz wykładziny dywanowe do sypialni w najróżniejszych wzorach i kolorach, dlatego możesz dodatkowo ciekawie urozmaicić stylizację wnętrza.

Wady wykładziny dywanowej do sypialni

  • Wykładzina absorbuje kurz – niestety wykładzina, podobnie jak inne tekstylia: koce, narzuty czy zasłony, przyciąga kurz. Ten z kolei jest siedliskiem roztoczy, których odchody mogą być silnymi alergenami. Wykładzina może być zatem złym pomysłem, jeśli jeden z członków rodziny jest alergikiem.
  • Kłopotliwe sprzątanie – czyszczenie wykładziny dywanowej wymaga więcej zachodu niż posadzka wykończona twardym materiałem. Systematyczne odkurzanie to punkt obowiązkowy pielęgnacji.
  • Odkształca się – jeśli z czasem przyjdzie ci na myśl odmienić nieco aranżację wnętrza i zrobić przemeblowanie, może się okazać, że wykładzina odkształciła się w miejscach, gdzie stały wcześniej ciężkie meble.

Jaką wykładzinę do sypialni wybrać?

Szczególnie ważny jest rodzaj runa, z jakiego wykonana jest wykładzina dywanowa do sypialni. To on decyduje o walorach użytkowych i dekoracyjnych.

Wykładzina dywanowa z runem wełnianym

To świetne rozwiązanie w aranżacji sypialni. Nie przyciąga kurzu i pochłania część wilgoci z powietrza w pomieszczeniu. Do tego dobrze izoluje i jest miła w dotyku.

Wykładzina z trawy morskiej

Popularne rozwiązanie, chociaż runo tego typu jest dość szorstkie w dotyku. Wykładzina do salonu w takim wydaniu będzie solidna i trwała i co ciekawe, świetnie wpisuje się w najnowsze trendy – jej naturalna estetyka doskonale pasuje do stylu boho czy skandynawskiego.

Wykładzina z włókna kokosowego

Jest nieco sztywna, ale znacznie przyjemniejsza w dotyku niż modele z trawy morskiej. To dość drogie rozwiązanie, ale materiał jest wytrzymały i pięknie się prezentuje.

Wykładzina z runem poliamidowym

Charakteryzuje się przede wszystkim łatwą pielęgnacją – zabrudzenia nie wnikają w głąb włókien, ponieważ materiał trudno wchłania wodę. Wykładziny tego typu są miłe w dotyku, ale niestety z czasem ich kolory płowieją.

Wykładzina z runem z włókien polipropylenowych

Jest bardzo odporna na ścieranie, dlatego z reguły modele tego typu stosuje się w pomieszczeniach, w których występuję większe natężenie ruchu.