Data modyfikacji:

Grzejniki pokojowe: jakie wybrać?

Utrzymanie równej temperatury w pokoju, różnicowanie ciepła w pomieszczeniach o innym zastosowaniu oraz eliminacja chłodnych mostków cieplnych. Takie zadania mają grzejniki pokojowe: jakie wybrać, aby dobrze spełniały swoją funkcję? Zobacz nasz kompleksowy przewodnik po grzejnikach pokojowych.

grzejniki pokojowe jakie wybrać

Grzejniki pokojowe: jakie wybrać do sypialni czy salonu?

Grzejniki pokojowe odpowiadają za utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, zwłaszcza zimą. Jak zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania? Między innymi przez dobór i właściwe rozmieszczenie grzejników.

Nie mniej ważna jest także funkcja dekoracyjna grzejników pokojowych, które powinny współgrać z całością wnętrza. Zobacz, jakie grzejniki pokojowe wybrać.

Wielkość grzejników pokojowych

Wielkość i moc grzejników pokojowych nie jest dziełem przypadku. Ich wydajność wyliczana jest na podstawie m.in. kubatury pomieszczenia, jakości ocieplenia budynku, wielkości okien czy rodzaju zasilania.

Nowoczesne, dobrze ocieplone budynki mogą wymagać zaledwie 60 W na 1 m2, podczas gdy do ogrzania tej samej powierzchni w nieocieplonym budynku może być konieczne 150 W mocy.

Na szczęście moc grzejników pokojowych uzyskuje się na różne sposoby, więc można dostosować ich wielkość oraz rozmiary do konkretnych warunków. W mocno przeszklonych pokojach z ładnym widokiem świetnie sprawdzą się niskie i stosunkowo szerokie grzejniki podłogowe lub kanałowe.

W pomieszczeniach z deficytem miejsca pod ścianą lepiej wykorzystać grzejniki pokojowe pionowe. Pod warunkiem, że dysponują tą samą mocą i efektywnością rozprowadzenia ciepła co grzejniki zaprojektowane przez architekta.

Jaki materiał grzejników pokojowych?

Wśród grzejników pokojowych można wyróżnić kilka najpopularniejszych materiałów. Niektóre z nich w większym stopniu wykorzystują konwekcję, czyli naturalny proces unoszenia się ciepłego powietrza, inne natomiast oddają więcej ciepła przez bezpośrednie promieniowanie (jak w piecach kaflowych).

Dobierając grzejniki pokojowe, trzeba też zwrócić uwagę na rozstaw przyłączy. Przyłącza grzejników stalowych są inne niż przyłącza kaloryferów aluminiowych, więc ich wymiana może wiązać się z koniecznością przeróbki instalacji grzewczej.

Jakie grzejniki pokojowe wybrać, biorąc pod uwagę materiał, z którego są wykonane?

Grzejniki pokojowe żeliwne

Grzejniki c.o. starego typu, stosowane w wiekowym budownictwie. Mają duża pojemność cieplną, przez co długo się rozgrzewają i równie długo schładzają. Na rynku znajdziesz m.in. żeliwne grzejniki Terma.

Żebra kaloryferów żeliwnych wymagają dużej ilości wody, dlatego stosuje się je głównie w dawnych instalacjach wyposażonych w grube rury. Dziś, ze względu na mało atrakcyjny wygląd i słabe dopasowanie do współczesnych źródeł zasilania, są już niemal zapomniane.

Grzejniki pokojowe stalowe

Bardzo popularny typ grzejników pokojowych. Kaloryfery stalowe mogą przyjąć rozmaite kształty, rozgrzewają się stosunkowo szybko i są niedrogie.

Składają się z wąskiej rurki przepływowej, radiatorów oraz płyt oddających ciepło. Działają głównie na zasadzie konwekcji. Przez promieniowanie oddawane jest ok. 15% energii.

Grzejniki aluminiowe

Lekkie i odporne na rdzę grzejniki pokojowe. Mają członową budowę i wykorzystują niewielką ilość wody, dlatego świetnie nadają się do nowoczesnych instalacji o małej bezwładności.

To dobry zakup, jeżeli zależy ci na szybkim nagrzewaniu pomieszczeń lub możliwości łatwej regulacji temperatury we wnętrzu. Niektórzy producenci nie zalecają stosowania grzejników aluminiowych w instalacjach miedzianych ze względu na ryzyko korozji.

Jakie grzejniki pokojowe: rodzaje grzejników

W Internecie znajdziesz kilka rodzajów grzejników pokojowych. Jakie wybrać? Przyjrzyjmy się pokrótce każdemu z podstawowych rodzajów.

Grzejniki konwektorowe

Jeden z najpopularniejszych typów grzejników pokojowych. Wykorzystują konwekcję, czyli proces ogrzewania i unoszenia chłodnego powietrza znajdującego się przy podłodze. Wywołany prąd konwekcyjny zapewnia cyrkulacje powietrza w pokoju, co zapewnia równomierną temperaturę wnętrza. Wadą grzejników konwektorowych może być spalanie kurzu, dlatego nie należy ich zasilać zbyt gorącą wodą.

Grzejniki płytowe

Współczesne grzejniki pokojowe płytowe wykonane ze stali są coraz częstszym wyborem w nowoczesnych wnętrzach. Mają gładką płytę wierzchnią, która nie psuje wyglądu pomieszczenia i dobrze komponuje się z gładkimi ścianami.

Grzejniki płytowe sporą część ciepła oddają przez promieniowanie, co daje przyjemne wrażenie rozgrzewania, podobnie jak ma to miejsce w piecach kaflowych.

Grzejniki pokojowe członowe

Jeżeli wymieniasz grzejniki żeliwne i nie chcesz zmieniać przyłączy, dobrym wyborem są aluminiowe grzejniki członowe. Ich zaletą jest też to, że chcąc poprawić efektywność grzejnika, wystarczy dodać kolejne człony, bez wymiany całego grzejnika.

Niektóre grzejniki członowe mają wylot powietrza skierowany do przodu, a nie do góry. Ma to za zadanie lepiej dogrzać wysokie wnętrza.

Grzejniki pokojowe dekoracyjne: jakie wybrać?

Już dawno minęły czasy brzydkich kaloryferów, zakrywanych niegdyś metalowymi osłonami lub drewnianymi konstrukcjami. Współczesne grzejniki pokojowe dekoracyjne stanowią pełnoprawną ozdobę pokoju.

Dotychczas grzejniki dekoracyjne wykorzystywane były głównie w łazienkach, jednak coraz częściej można spotkać ozdobne grzejniki do salonu, sypialni czy przedpokoju.

Jeżeli nie chcesz wymieniać grzejników, a pragniesz odmienić ich wygląd, dokup elegancką i stylową maskownicę do grzejników. Nowoczesne maskownice do kaloryferów nadadzą grzejnikom stalowym lub aluminiowym nowego oblicza.

Jakie grzejniki pokojowe elektryczne?

W niektórych mieszkaniach grzejniki elektryczne są jedynym rozsądnym wyjściem. Choć zużywają sporo energii, mają wiele zalet.

Nie wymagają skomplikowanej instalacji grzewczej, kotłowni ani wymagających specjalistycznej wiedzy czynności serwisowych. Możesz je powiesić w dowolnym miejscu, a jeżeli ich lokalizacja ci się znudzi, zmienisz ją bez większych przeróbek.

Elektryczne grzejniki pokojowe mogą być wyposażone w dmuchawę, która przyspiesza nagrzewanie się wnętrza i dba o równomierny rozkład temperatur. To szczególnie ważne w przypadku wysokich pomieszczeń lub domów z antresolą, gdzie całe ciepło gromadzi się tuż przy suficie.

Elektryczne grzejniki pokojowe sprawdzą się też jako dodatkowe źródło ciepła, wykorzystywane np. podczas wyjątkowo dużych mrozów, lub wręcz przeciwnie, wtedy, gdy nie ma sensu uruchamiać podstawowego kotła instalacji grzewczej.

W sprzedaży są też grzejniki elektryczno-wodne, które poza sezonem zasila się energią elektryczną, natomiast w sezonie – gorącą wodą z instalacji c.o. Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Do wyboru masz termowentylator, grzejnik konwektorowy, grzejnik olejowy oraz grzejnik halogenowy.

Autor: Szymon Sonik