Data publikacji:

Olejowy, konwektorowy a może promiennik? Jaki grzejnik elektryczny wybrać?

Chłodna łazienka, nieogrzewany domek letniskowy, wyjątkowo duże mrozy — powodów do zakupu dodatkowego źródła ogrzewania jest wiele. Najczęstszym wyborem są grzejniki elektryczne, które nie wymagają komina, skomplikowanych instalacji ani wymiany źródła paliwa. Można używać ich wszędzie tam, gdzie jest dostęp do zwykłego gniazdka. Co więcej, ogrzeją Twój dom znacznie zdrowiej niż kominek. Ale jaki grzejnik elektryczny wybrać?

Termowentylator


Jednym z najprostszych rodzajów grzejników elektrycznych jest termowentylator. Składa się ze spiralnej grzałki oraz małego wentylatora. Dzięki wymuszonemu obiegowi powietrza i szybko nagrzewającej się grzałce jest w stanie bardzo szybko zapewnić ciepło w pomieszczeniu. Z tego względu termowentylatory używane są najczęściej w miejscach, w których nie przebywa się zbyt długo: w łazience, przyczepie kempingowej czy w garażu. Nieco gorzej radzą sobie w stałym ogrzewaniu pomieszczenia. Delikatna grzałka może się po pewnym czasie przegrzać, zaś pracujący wentylator dość mocno hałasuje. Termowentylator najlepiej sprawdzić się więc jako grzejnik do małego pomieszczenia lub jako dodatkowe źródło ciepła. Niska cena oraz niewielkie rozmiary grzejnika niewątpliwie zachęcają do zakupu.

Zalety:
- cena,
- waga,
- mobilność,
- szybkość nagrzewania wnętrza.

Wady:
- głośność,
- nie nadają się do stałego ogrzewania pomieszczenia.

Grzejnik konwektorowy


W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się grzejniki konwektorowe. Działają na zasadzie konwekcji, czyli podgrzewają zimne powietrze znajdujące się przy podłodze, czym powodują unoszenie się ciepłego powietrza i jego cyrkulację w pomieszczeniu. Popularne konwektory są niedrogie, lekkie i efektywne, a modna stylistyka sprawia, że doskonale pasują do współczesnych wnętrz. Dostępne są zarówno grzejniki konwekcyjne wolnostojące, jak i montowane na ścianie. Ze względu na bardzo szybkie nagrzewanie pomieszczenia oraz bezgłośną pracę konwektory stosowane są w wielu miejscach. Nie nadają się jednak do bardzo wysokich pomieszczeń (np. w kamienicach), gdzie konwekcja sprawdza się gorzej niż promieniowanie.

Zalety:
- cena,
- wydajność,
- wygląd,
- waga,

Wady:
- spalanie kurzu,
- nie nadaje się do wysokich pomieszczeń.

Grzejnik olejowy


Popularne niegdyś grzejniki olejowe mają wiele zalet. Oddają ciepło przez promieniowanie, co przez wielu uznawane jest za najprzyjemniejszy rodzaj ciepła, podobny do ciepła słonecznego. Dodatkowo utrzymują temperaturę przez długi czas nawet po wyłączeniu grzejnika, więc nie wymagają stałego poboru prądu. Wysokie zużycie prądu ma miejsce jedynie podczas nagrzewania się oleju, zaś później termostat jedynie podtrzymuje wybraną temperaturę. Umożliwia to ustawienie precyzyjnej temperatury oraz osiągnięcie wysokiego komfortu termicznego. Do wad grzejnika olejowego należy zaliczyć dużą wagę, która utrudnia przenoszenie urządzenia. Dyskusyjny jest wygląd niektórych grzejników olejowych, przypominających nieco stare żeliwne kaloryfery.

Zalety:
- przyjemne ciepło,
- stabilna temperatura,
- duża pojemność cieplna,
- nie spala kurzu,
- oddaje temperaturę nawet po wyłączeniu.

Wady:
- waga,
- wygląd,
- słaba wydajność w dużych pomieszczeniach,
- nie nadaje się do szybkiego dogrzewania wnętrz.

Grzejnik halogenowy


Innym rodzajem grzejnika elektrycznego jest promiennik. Podobnie jak grzejnik olejowy, tak i promiennik oddaje ciepło przez radiację, jednak w nieco inny sposób. Grzejniki promiennikowe umożliwiają skierowanie promieniowania podczerwonego na konkretny przedmiot, który skumuluje energię i będzie oddawał ją w delikatny sposób. Wiązka promieni może być też skierowana bezpośrednio na użytkownika, co da efekt ciepła porównywalny z grzaniem kominka. Dzięki temu do osiągnięcia komfortu termicznego nie jest konieczne ogrzewanie całego pomieszczenia, a uczucie ciepła jest znacznie mocniejsze. To idealne rozwiązanie do osób, które przebywają cały czas w jednym miejscu (np. pracując przy biurku, czytając książkę lub oglądając telewizję na kanapie). Do promienników należą m.in. grzejniki halogenowe lub kwarcowe. 

Zalety:
- niskie zużycie energii,
- przyjemne ciepło,
- szybkie nagrzewanie stref w pomieszczeniu,
- dobrze sprawdza się w wysokich pomieszczeniach.

Wady:
- wysoka cena zakupu,
- niewielki zasięg oddziaływania,
- kierunkowe oddziaływanie utrudnia równomierne ogrzanie całych pomieszczeń.

Jaką moc grzejnika wybrać?


Na rynku znajdziesz wiele grzejników elektrycznych o mocy maksymalnej oscylującej pomiędzy 500 W a 3000 W. Jaka moc będzie jednak wystarczająca do ogrzania Twojego pomieszczenia? Przyjmuje się, że w dobrze zaizolowanym budynku do ogrzania 1 m2 potrzeba 75 W. W przypadku źle ocieplonego pomieszczenia może być to już 100 lub nawet 150 W/m2. Stąd też deklaracje producentów grzejników co do wielkości pomieszczenia należy potraktować orientacyjnie. Skuteczność grzejnika zależy bowiem od wielu czynników, m.in. wysokości pomieszczenia, rodzaju okien, izolacji termicznej, jakości stropów czy, w końcu, własnych upodobań. Najlepiej wybrać grzejnik z zapasem mocy i jej stopniową regulacją.

Szymon Sonik