Data publikacji:

Jak rozmrozić lodówkę? Rozmrażanie lodówki krok po kroku

Rozmrażanie lodówki nie należy do przyjemnych czynności, jednak jest nieuniknione. Zaniedbywanie tego obowiązku skutkuje wyższymi rachunkami za prąd i mniejszym komfortem użytkowania. Prowadzi też do szybszego zużywania sprzętu. Właściwa pielęgnacja tego ważnego kuchennego urządzenia umożliwia zachowanie odpowiedniego poziomu higieny. Jak rozmrozić lodówkę krok po kroku?
jak rozmrozić lodówkę

Jak rozmrozić lodówkę?

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak rozmrozić zamrażarkę czy lodówkę. Rozmrażanie lodówki warto wpisać do kalendarza, żeby wykonywać tę czynność regularnie, ale najczęściej gołym okiem można zobaczyć coraz gorszy stan jej wnętrza. Jak rozmrozić lodówkę? To bardzo proste, sprowadza się w gruncie rzeczy do odłączenia urządzenia od prądu i dokładnego wymycia wszystkich jego części.
Rozmrażanie dobrze jest zaplanować w dniu, w którym w lodówce jest niewiele produktów. Jeśli masz pełną zamrażarkę i chłodziarkę, postaraj się stopniowo zmniejszać zapasy, żeby uzupełnić je później świeżymi. Wiele osób doskonale wie jak rozmrozić lodówkę, ale nieustannie przekłada tę czynność, obawiając się o przechowywane jedzenie, tymczasem rozwiązań jest kilka – zimą możesz skorzystać z chłodu na balkonie, w cieplejsze dni z lodówki turystycznej, a nawet dobroci sąsiada. Tradycyjnym sposobem jest również owinięcie produktów kocem lub gazetami.

Rozmrażanie lodówki – ile trwa?

Ile trwa rozmrażanie lodówki? Jeśli robisz to regularnie, zwykle wystarczy kilka godzin, czasami jednak proces trwa nawet kilkanaście godzin. Z tego względu niektórzy szukają sposobu na to, jak szybko rozmrozić lodówkę i polecają włożenie do jej wnętrza garnka z gorącą wodą lub potraktowanie lodu suszarką do włosów. Są to jednak metody szkodliwe dla sprzętu i nie powinno się ich stosować.

Rozmrażanie lodówki krok po kroku

  1. Po całkowitym opróżnieniu lodówki odłącz ją od prądu i ustaw pokrętło termostatu na 0. Drzwi zostaw otwarte. Temperatura wewnątrz urządzenia będzie się powoli podwyższała, a szron i lód powoli się roztopią.
  2. Używając chłonnych szmat lub ręczników, zabezpiecz podłogę przed wodą, w którą pod wpływem rozmrażania lodówki zamienia się lód.
  3. Wyciągnij wszystkie szuflady i półki, a następnie każdą z nich dokładnie umyj wodą z płynem do naczyń lub z octem, który ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Jeśli wewnątrz zalęgła się pleśń, w ten sposób ją usuniesz.
  4. Kiedy rozmrażanie lodówki jest zakończone, dokładnie umyj, a następnie osusz całe jej wnętrze, łącznie z drzwiami. Stosuj takie same środki jak do półek, możesz również sięgnąć po specjalne środki do mycia lodówek.
  5. Na koniec włóż z powrotem wszystkie półki i szuflady i włącz urządzenie. Kiedy w jego wnętrzu znów będzie optymalna temperatura, możesz schować do lodówki wszystkie produkty spożywcze. Chcesz wiedzieć, jak rozmrozić lodówkę w zabudowie? Dokładnie tak samo, jak urządzenie wolnostojące. Różnica jest wyłącznie między lodówką tradycyjną a wyposażoną w system No Frost.

Czy lodówkę No Frost trzeba rozmrażać?

Zastanawiasz się, jak rozmrozić lodówkę No Frost? A może wahasz się, czy to w ogóle konieczne? Zła wiadomość jest taka, że również w przypadku nowoczesnych urządzeń wyposażonych w tę przydatną funkcję rozmrażanie jest konieczne. Dobrą wiadomością jest fakt, że rozmrażanie lodówki No Frost jest dużo łatwiejsze i trwa zdecydowanie krócej. Wystarczy, jeśli przeprowadzisz ten proces raz do roku.
Dzięki funkcji No Frost osadzanie się szronu lub lodu na ściankach jest znacznie ograniczone, co znacznie zwiększa wydajność urządzenia. Raz w roku warto jednak zafundować lodówce generalne porządki i dokładnie ją wyczyścić, należy ją wówczas opróżnić i odłączyć od prądu. Jak długo rozmrażać lodówkę No Frost? Wystarczy zaledwie kilka godzin, żeby była gotowa do czyszczenia.
Zdjęcie: marykor_ua/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym