Data modyfikacji:

DPI – co to jest? Jak przeliczyć DPI na piksele?

DPI to wartość stosowana głównie w fotografii oraz grafice. Pozwala na określenie jakości obrazu. Jednak na potrzeby druku konieczne jest przeliczenie wartości DPI na PPI, co można zrobić automatycznie lub za pomocą kilku działań matematycznych. Na czym polega różnica pomiędzy PPI a DPI? Jak przeliczyć DPI na PPI? Gdzie, oprócz fotografii, znajduje zastosowanie wielkość DPI?
DPI

DPI. Co to oznacza?

DPI (ang. Dots Per Inch) to miara rozdzielczości określająca ilość kropek (lub też plam/punktów) przypadającą na jeden cal. DPI stosuje się zazwyczaj w branży drukarskiej. Im większa liczba punktów, tym obraz jest wyższej jakości. Większa liczba punktów wpływa na ich wielkość, a im są mniejsze, tym jest ich więcej, a więc obraz jest bardziej wyraźny i szczegółowy. 
DPI może być mylona z PPI (ilością pikseli na jeden cal). Za pomocą tej miary można określić rozdzielczość danego obrazu. Jednak DPI nie zawiera informacji dotyczących wymiarów zdjęcia, lecz określa gęstość rozłożenia punktów na obszarze jednego cala. 

Zastosowanie DPI w praktyce 

DPI to wielkość stosowana zazwyczaj przez profesjonalnych fotografów oraz grafików komputerowych. Za pomocą programów graficznych określają oni poziom DPI, dzięki czemu uzyskane zdjęcia są dokładniejsze. 
Rozdzielczość DPI znajduje jednak zastosowanie nie tylko w fotografii. Miara DPI stosowana jest także w szeroko pojętym gamingu, co pozwala na określenie jakości obrazu w danej grze wpływającej na szybkość oraz komfort gry. Miarę tę stosuje się również w branży komputerowej, m.in. do określenia poziomu czułości myszy. Jaka będzie najlepsza myszka gamingowa? Im większa wartość DPI, tym mysz komputerowa jest dokładniejsza. Za pomocą DPI można określać także czułość touchpadu w laptopach. 

Jak przeliczyć DPI na piksele?

DPI nie można przeliczać na piksele w bezpośredni sposób. Możliwe jest określenie bardzo zbliżonej wartości, która wymaga prostych obliczeń matematycznych. 
Wartość wyrażoną w centymetrach należy podzielić przez 2,54 (dlatego, że 1 cal = 2,54 cm). Następnie uzyskuje się szerokość bądź wysokość w calach. Później konieczne będzie pomnożenie otrzymanej wartości przez DPI. Wówczas można otrzymać przybliżony obraz w pikselach, zarówno dotyczący wysokości, jak i szerokości. Działania te można zobrazować ogólnym wzorem: 
  • szerokość w centymetrach/2,54 × DPI ~ szerokość w pikselach
  • wysokość w centymetrach/2,54 × DPI ~ wysokość w pikselach

300 DPI – ile to pikseli? 

Rozdzielczość 300 DPI jest powszechnie stosowana przez fotografów oraz grafików komputerowych zajmujących się profesjonalną obróbką zdjęć. Na podstawie powyższych informacji można obliczyć przybliżoną wartość w pikselach dla zdjęcia 300 DPI. Należy jednak przyjąć odpowiedni format, dla zilustrowania przykładu najlepiej wybrać najbardziej uniwersalny A4 (21 × 29,7 cm). Na podstawie powyższych wzorów można oszacować szerokość i wysokość w pikselach w następujący sposób: 
  • 21 cm/2,54 × 300 DPI = 2480 pikseli (w przybliżeniu)
  • 29,7 cm/2,54 × 300 DPI = 3508 pikseli (w przybliżeniu)
Tak więc zdjęcie 300 DPI będzie miało optymalną szerokość 2480 pikseli oraz wysokość 3508 pikseli. Wartości te są niezbędne do oszacowania odpowiedniej jakości drukowanego zdjęcia. 
Wartość DPI pozwala na określenie rozmiaru wydruku obrazu na papierze względem rzeczywistych wymiarów, który jest liczbą pikseli kierunku pionowego i poziomego. Jednak to wartość PPI określa rozdzielczość obrazu cyfrowego wyświetlanego na ekranie, co wpływa na jakość obrazu końcowego. W branży profesjonalnej wielkość DPI musi zostać określona przed wydrukiem, aby jakość była zadowalająca i umożliwiała zastosowanie komercyjne. 
Zdjęcie: amynapaloha/Envato Elements
Autor: Agnieszka Małecka