Data publikacji:

Jak sprawdzić temperaturę CPU?

Procesor jest mózgiem każdego komputera, który odpowiada za kontrolę nad wszystkimi zainstalowanymi w nim komponentami oraz zewnętrznymi urządzeniami. Choć układy te mogą pracować nieprzerwanie przez bardzo długi czas, są one wrażliwe na zbyt wysoką temperaturę, która prowadzi do obniżenia ich wydajności, a nawet kompletnego uszkodzenia. Radzimy zatem, jak sprawdzić temperaturę CPU.
temperatura cpu

Czemu procesor się nagrzewa? Jak temu zapobiec?

Procesor wykonuje w ciągu sekundy niewyobrażalną liczbę operacji. Do przeprowadzenia każdej z nich niezbędna jest energia elektryczna, która jest wypromieniowywana w części z układu pod postacią ciepła. Nagrzewanie się CPU, nawet do bardzo wysokich temperatur, jest więc kompletnie naturalnym zjawiskiem.
Współczesne chipy montowane w komputerach stacjonarnych oraz laptopach, ze względu na swoją moc i możliwości, nie są jednak w stanie pracować bez dodatkowego systemu chłodzenia, przyspieszającego wypromieniowanie ciepła. Pozbawione go w bardzo szybkim czasie ulegną awarii. Podstawą systemu chłodzącego jest radiator połączony, który styka się z powierzchnią procesora pokrytą specjalną pastą termoprzewodzącą. Do radiatora przymocowany jest najczęściej wentylator.

Jakie są bezpieczne wartości temperatury procesora?

Eksperci zalecają, aby podczas normalnej pracy temperatura procesora zamykała się w granicach ok. 40–65 stopni Celsjusza. Podczas największego obciążenia może ona wzrosnąć maksymalnie do ok. 70–80 stopni Celsjusza. Jeżeli temperatura wzrasta powyżej tego progu, pora bić na alarm, zwłaszcza jeżeli utrzymuje się ona przez dłuższy czas na tym poziomie. Może to bowiem prowadzić do skrócenia żywotności układu, a nawet jego uszkodzenia.

Parametry komputera – jak sprawdzić procesor?

Do sprawdzenia temperatury procesora nie potrzebujemy żadnych zewnętrznych narzędzi lub urządzeń. Współczesne CPU wyposażone są w dedykowany czujnik ciepła (tzw. DTS – Digital Thermal Sensor), mierzący dokładnie temperaturę układu w czasie rzeczywistym. Dostęp do zebranych przez niego informacji jest niezwykle prosty i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.
Jak zatem najszybciej sprawdzić temperaturę procesora w systemie Windows 10 lub 11? Na początek musimy zainstalować specjalną aplikację monitorującą podzespoły komputera lub sam procesor. Wybór darmowych programów tego typu jest całkiem spory. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na naszym komputerze znajduje się już tego typu aplikacja, która może być powiązana z naszą kartą graficzną, płytą główną lub systemem chłodzenia i podświetleniem obudowy komputera. W tej kategorii można wymienić programy takie jak MSI Afterburner lub NZXT CAM, które możemy zainstalować na każdym komputerze.
Jeżeli zależy wam na prostej i niezawodnej aplikacji monitorującej temperaturę CPU, możemy polecić Core Temp. W przeciwieństwie do konkurencji dodatkowo wyświetla ona także informacje o poszczególnych rdzeniach procesora.

Procesor zanadto się przegrzewa – co zrobić?

Jeżeli widzimy, że temperatura procesora utrzymuje się stale na bardzo wysokim poziomie, warto sprawdzić stan systemu chłodzenia. W pierwszej kolejności upewniamy się, czy uszkodzeniu nie uległ wentylator. W razie awarii należy wymienić go na nowy. Pomocne może się okazać również dokładne odkurzenie wnętrza obudowy oraz radiatora. Bardziej zaawansowanym użytkownikom poleca się też wymienienie taśmy termoprzewodzącej.
Zdjęcie: Envato Elements