Zioła służą człowiekowi od niepamiętnych czasów, można je z powodzeniem wykorzystać w celach kulinarnych, zdrowotnych, a nawet pielęgnacyjnych. Latem zwykle korzysta się z własnoręcznie zebranych, świeżych ziół, jednak zimą możliwości są znacznie ograniczone. Aby czerpać ze swoich zbiorów przez cały rok, warto zdecydować się na suszenie. Poznaj najlepsze sposoby na to, jak suszyć zioła.
Podczas przygotowywania ziół do suszenia bardzo ważną rolę odgrywa zachowanie higieny. Nie zaleca się zbiorów w miejscach potencjalnie zanieczyszczonych, jak na przykład okolice ruchliwych jezdni. Najpewniejszym miejscem, gwarantującym dobrej jakości zioła, jest własny ogródek. Przed suszeniem zioła należy delikatnie, starannie umyć, a następnie osuszyć, na przykład papierowym ręcznikiem.
Zobacz również, jak wygląda suszenie grzybów w suszarce
Istnieje kilka ogólnych zasad, których warto przestrzegać, aby prawidłowo ususzyć zioła:
Powyższe zasady idealnie sprawdzą się do suszenia ziół w warunkach domowych bez korzystania z dodatkowych urządzeń.
Jest to szybki i efektywny sposób suszenia roślin. Jak suszyć zioła w tej metodzie? Zioła należy ułożyć równomiernie na papierze do pieczenia, piekarnik ustawić na około 20-35 stopni Celsjusza (można włączyć termoobieg).
Suszenie powinno trwać około 3-4 godziny, w tym czasie należy uchylić drzwiczki od piekarnika. Zaleca się, aby jednorazowo suszyć jeden gatunek ziół w celu uniknięcia wymieszania aromatów.
Jest to zdecydowanie najszybsza metoda, ale obarczona ryzykiem niepowodzenia. Zioła należy ułożyć między dwa kawałki ręcznika papierowego, a następnie włożyć do mikrofali ustawionej na moc 400 W. Czas suszenia powinien wynosić od 1 do 3 minut (najlepiej wykonać test dla określonego zioła, aby czas nie był zbyt długi).
Suszarka popularnie stosowana do warzyw i owoców idealnie sprawdzi się także do ziół. Na tackach należy ułożyć liście jednego gatunku, a następnie włączyć suszenie, co jakiś czas sprawdzając efekt - zwykle zajmuje to około 3 godziny.
Przeczytaj, jak suszyć jabłka
Powyższe zasady suszenia są uniwersalne i skuteczne dla większości ziół, różnią się jedynie drobnymi szczegółami w przygotowaniu. W przypadku suszenia mięty zaleca się, aby korzystać wyłącznie z liści. W przypadku pokrzywy po zerwaniu pędu należy odczekać odpowiedni okres czasu, aby straciła ona właściwości parzące, a następnie powinno się oderwać liście.
Suszenie bazylii powinno przebiegać przed jej kwitnięciem (podobnie jest w przypadku melisy), zaleca się zrywanie najmłodszych liści. Do suszenia melisy można wykorzystać zarówno liście, jak i łodygę.
Po ususzeniu zioła należy skruszyć i umieścić w szczelnie zamkniętym pojemniku w suchym miejscu niedostępnym dla światła. Aby jak najlepiej zachować właściwości ziół, zaleca się stosowanie słoików z ciemnego szkła, które nie przepuszczają promieni słonecznych.