Data publikacji:

Jak usunąć gumę do żucia? Sposoby na usunięcie gumy do żucia

Miejsce wykorzystanej gumy do żucia znajduje się oczywiście w koszu na śmieci. Jednak teoria teorią, a życie życiem – niemal każdemu z nas zdarzyło się znaleźć taką obrzydliwość na własnych spodniach, w dywanie czy podeszwie buta. Czy przedmioty te skazane są na straty? Niekoniecznie! Przeczytaj, jak usunąć gumę do życia – z ubrania, włosów, tapicerki, buta czy dywanu.
jak usunąć gumę do żucia

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania?

Nawet jeśli dbasz o to, by zawsze wyrzucać gumę do żucia do śmieci, to i tak pewnego dnia możesz znaleźć ją na swoim ubraniu – wystarczy tylko beztrosko usiąść na ławce w parku czy oprzeć się o słupek. Na szczęście istnieją sposoby na szybkie i bezpieczne usunięcie nieestetycznego „dodatku”.
  • Usuwanie gumy do żucia – zamrażanie
Najprostszy i najszybszy sposób na usunięcie gumy do żucia z ubrania to włożenie danego elementu garderoby do zamrażarki. Pod wpływem zimna guma mocno stwardnieje i z łatwością ją wykruszysz, używając tępego noża albo po prostu paznokci. Sposób ten możesz zastosować zarówno w przypadku delikatnych tkanin (jak jedwab), jak i tych mocniejszych (np. jeans, bawełna).

Uwaga! Pamiętaj, aby przed włożeniem ubrania do zamrażarki umieścić je w reklamówce. Upewnij się, że guma nie dotyka folii. Po kilku godzinach wyjmij ubranie i wykrusz gumę.
  • Usuwanie gumy do żucia – za pomocą żelazka
Jak usunąć gumę do żucia z ubrania bez użycia zamrażarki? I na to są sposoby – najprostszy z nich to użycie żelazka oraz kartonu. Karton nałóż na deskę do prasowania. Na kartonie połóż ubranie (koniecznie gumą do dołu!). Następnie ustaw żelazko na wysoką temperaturę i zacznij przejeżdżać nim po materiale. Co jakiś czas unoś tkaninę, by upewnić się, czy guma przykleiła się już do kartonu.

Uwaga! Jeżeli materiał, z którego uszyty został dany ciuch, jest delikatny (np. jest to jedwab), nie ustawiaj żelazka na wysoką temperaturę. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszy będzie sposób z zamrażarką.
  • Usuwanie gumy za pomocą octu
Szukając podpowiedzi, jak usunąć gumę do żucia z tkaniny, możesz również usłyszeć o sposobie z octem. Rzeczywiście, jest on bardzo skuteczny, aczkolwiek nie jest zalecany w przypadku bardzo delikatnych tkanin. Aby usunąć gumę, musisz tylko podgrzać trochę octu. Zamocz w nim czystą szmatkę, a następnie pocieraj nią miejsce z przyklejoną gumą. Po kilku minutach guma powinna się odkleić. Jeśli tak się nie dzieje, „pomóż” jej, używając starej, twardej szczoteczki do zębów.

Jak usunąć gumę do żucia z włosów?

O ile dorosłym rzadko zdarza się odkryć we własnych włosach gumę do żucia, o tyle z dziećmi… bywa różnie. Na szczęście i z tej – z pozoru bardzo trudnej sytuacji, można wybrnąć (bez używania nożyczek). Poniżej wyjaśniamy, jak usunąć gumę do żucia z włosów.
  • Masło orzechowe
Najprostszym sposobem na usunięcie gumy do żucia z włosów jest użycie masła orzechowego. Dokładnie wysmaruj nim posklejane kosmyki, a następnie za pomocą grzebienia o wąsko rozstawionych zębach przesuń gumę ku dołowi. Potem wystarczy już tylko dokładnie umyć włosy dziecka. Sposób ten jest prosty, tani i praktycznie bezbolesny.
  • Kostki lodu
Nie masz akurat masła orzechowego i zastanawiasz się, jak usunąć gumę bez niego? Sprawdzić może się lód w kostkach. Wrzuć kilka do foliowego woreczka i przyłóż do sklejonych pasm. Poczekaj kilka minut (dla wygody możesz trzymać woreczek z lodem przez szmatkę), a potem sprawdź, czy guma stała się twarda. Jeśli tak, spróbuj ją delikatnie wykruszyć. Jeżeli jeszcze nie stwardniała, przytrzymaj lód trochę dłużej.
  • Alkohol
Ostatnim sposobem na usunięcie gumy z włosów jest „potraktowanie” jej alkoholem. Płatek kosmetyczny albo kawałek ręcznika papierowego zanurz w spirytusie, następnie przesuwaj nim po włosach. Po kilku minutach guma powinna się odkleić.

Uwaga! Alkohol bardzo wysusza włosy, dlatego metoda ta powinna być stosowana w ostateczności.

Jak usunąć gumę do żucia z tapicerki?

Dość często spotykanym problemem jest przyklejenie się gumy do tapicerki – zarówno w aucie, jak i w domu. Jak usunąć gumę, by nie uszkodzić materiału? Oto kilka sposobów:
  • Sprężone powietrze
Bardzo szybkim i skutecznym sposobem na usunięcie gumy z tapicerki jest użycie sprężonego powietrza (do czyszczenia akcesoriów komputerowych). Powietrze, rozprężając się, zamrozi gumę, dzięki czemu bardzo łatwo ją zeskrobiesz.
  • Preparaty do czyszczenia tapicerek
Jeśli nie chcesz ryzykować uszkodzenia tapicerki, sięgnij po specjalistyczne produkty do czyszczenia tapicerek. Za ich pomocą skutecznie, szybko, a przede wszystkim bezpiecznie usuniesz gumę do żucia.

Jak usunąć gumę do żucia z buta?

Przyklejoną do buta gumę możesz usunąć za pomocą preparatu WD-40. Jest bardzo skuteczny i szybki – wystarczy, że naniesiesz go na szmatkę, a następnie kilkakrotnie przetrzesz miejsce z gumą. Jeśli po minucie starań guma wciąż będzie na miejscu, ponownie użyj preparatu.

Innym sposobem jest użycie płynu z zapalniczki, który błyskawicznie rozpuści gumę, nie niszcząc obuwia. Pamiętaj jednak, żeby pracować w rękawiczkach i w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Jak usunąć gumę do żucia z dywanu?

W końcu warto też wspomnieć o ostatnim wyzwaniu, jakiem jest usuwanie gumy do żucia z dywanu. Łatwo ją wykruszysz, jeśli przez około 5 minut będziesz przykładać do niej kostkę lodu. Na dywanach z długim włosiem mogą pozostać delikatne resztki gumy. Aby je usunąć, przemyj dane miejsce odrobiną wody z octem. Alternatywą jest również dyskretne przycięcie włosia – jeśli zrobisz to umiejętnie, z pewnością nikt nigdy nie zauważy różnicy.
Autor: Robert Wojtaś