Data modyfikacji:

Jak usunąć pleśń ze ściany?

Grzyb na ścianach i sufitach to poważny problem, z którym nie zawsze łatwo sobie poradzić. Nieestetyczne wykwity nie tylko źle wyglądają i wydzielają nieprzyjemny zapach, ale przede wszystkim są groźne dla zdrowia. Regularne przebywanie w zagrzybionych pomieszczeniach wpływa negatywnie na cały organizm. To dlatego tak ważne jest, by chronić przed pleśnią mieszkanie. Jak usunąć pleśń ze ściany i zapobiegać jej powstawaniu?

Pleśń w domu – poważny problem

Niewiele trzeba, by w domu pojawił się grzyb, zwłaszcza w starym budownictwie. Przyczyną jego powstawania jest wilgoć w domu, zła wentylacja, niedostateczne wietrzenie i zalewanie przez sąsiadów. Nie zawsze od razu uda się zauważyć zaczątki problemu, ale natychmiast po zaobserwowaniu plam trzeba niezwłocznie zastanowić się, jak usunąć pleśń ze ściany lub sufitu.
Pierwsze niepokojące sygnały to wilgoć widoczna na ścianie i osadzająca się na lustrze lub oknie, pęczniejąca tapeta lub mokre plamy. To jasny sygnał, że konieczna jest interwencja. Jeśli mieszkanie jest zagrożone grzybem, przydatne będą osuszacze powietrza oraz higrometr, który pozwoli na stałą kontrolę poziomu wilgotności.
Jeśli nie zastosujesz w porę środka na pleśń, ryzykujesz rozwojem groźnych chorób. Objawy mogą dotyczyć układu oddechowego, pokarmowego, nerwowego, moczowego, a także oczu czy skóry. Pleśń w łazience czy kuchni powinna być szybko usunięta.

Pleśń a grzyb – różnica

W nazewnictwie wykwitów pojawiających się na ścianie panuje spore zamieszanie. W rzeczywistości istnieje wiele rodzajów grzybów, a te, które atakują materiały budowlane, to grzyby strzępkowe, potocznie zwane pleśnią. Ich nazwa wywodzi się ze specyficznej budowy – pokrywają powierzchnie charakterystycznymi strzępkami. Pleśń na suficie lub na ścianach to zawsze duży problem, który trzeba jak najszybciej rozwiązać.
Przeczytaj, jaki osuszacz powietrza do domu wybrać

Jak usunąć pleśń ze ściany – domowe sposoby

Czy domowe sposoby na pleśń działają? Zależy to przede wszystkim od stopnia rozwoju grzybów. Jeśli zareagujesz szybko, czyli natychmiast, kiedy zauważysz wykwity, masz dużą szansę na pozbycie się ich bez użycia bardziej agresywnych środków. Produkty chemiczne zwalczające pleśń mogą zawierać drażniące składniki, dlatego, jeśli możesz ich unikać, warto spróbować.
Ocet to najbardziej tradycyjny środek do usuwania pleśni. Chociaż jego zapach jest specyficzny, stosunkowo szybko się ulatnia. Żeby ten sposób zadziałał, musisz spryskać wodą z octem zagrzybione miejsce i pozostawić tak na minimum kwadrans, po czym dokładnie wytrzeć ścianę. Jeżeli problem jest duży i znajduje się na sporej powierzchni, konieczne może okazać się wtarcie octu i pozostawienie go przynajmniej na kilkanaście godzin.

Jak usunąć pleśń ze ściany – profesjonalne środki

Jeżeli problem jest naprawdę poważny, najlepszym sposobem na to, jak usunąć pleśń ze ściany lub sufitu, będzie sięgnięcie po specjalne środki grzybobójcze. Metody domowe i gotowe środki można również łączyć, żeby uzyskać jeszcze lepsze efekty.
Dobre środki grzybobójcze powinny bez problemu poradzić sobie z kłopotem. Jak usunąć pleśń ze ściany? Wystarczy spryskać powierzchnię preparatem, pozostawić go na pewien czas, a następnie zetrzeć. Walcząc z grzybem, należy zachować wszelkie środki ostrożności i uważać, żeby nie wdychać oparów pochodzących z preparatów. Jeśli masz wrażliwy układ oddechowy, szukaj bezwonnego środka na pleśń. Możesz również skorzystać z usług profesjonalistów. To rozwiązanie ma wiele plusów, szczególnie jeśli zagrzybiona powierzchnia jest bardzo duża.

Zapobiegawczy środek na pleśń na ścianie i suficie

Jeżeli wiesz, że w budynku jest problem z grzybem, wykonując remont łazienki i kuchni, zadbaj o zabezpieczenie ich przed powstawaniem wykwitów. Usuwanie pleśni ze ścian i sufitu jest nieprzyjemne i nie będzie potrzebne, jeśli pomalujesz zagrożoną powierzchnię specjalną farbą ze środkiem grzybobójczym.
Zdjęcie: vvoennyy / Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym