Data modyfikacji:

Jak usunąć żywicę z ubrania? Domowe sposoby

Przyjemny spacer w lesie lub parku, a nawet wycieczka na nowy plac zabaw w okolicy mogą skończyć się bardzo nieprzyjemnie – plamami z żywicy, które wydają się bardzo trudne do wywabienia. Jeśli martwisz się, jak usunąć żywicę z ubrania, nie ma powodów do paniki, najczęściej można to zrobić w prosty sposób, nie używając do tego celu specjalnych odplamiaczy. Kurtka założona tego dnia pierwszy raz lub ulubiona sukienka dziecka będą znów wyglądały jak wcześniej, jeśli wykonasz kilka prostych kroków.

jak usunąć żywicę z ubrania

Żywica – jak sprać, żeby nie uszkodzić ubrania?

Niestety, niewiele trzeba, żeby wybrudzić ubranie żywicą, wystarczy przejść zbyt blisko drzewa i lekko się o nie otrzeć. Szczególnie ucierpieć mogą kurtki, spodnie, a także ubrania dziecięce – dzieci uwielbiają przytulać się do drzew. Nawet wizyta na placu zabaw może niemiło zaskoczyć, gdy w bardzo ciepły dzień ze świeżego drewna wycieknie żywica.

Jak sprać plamę, żeby nie pozostały po niej ślady? Najczęściej nie zauważamy od razu problemu, co utrudnia pozbycie się niechcianych zabrudzeń, jednak wiedząc, jak postępować, możemy dać sobie z nimi radę.

Zorientowaliśmy się, że w czasie spaceru mieliśmy pecha i znaleźliśmy po jakimś czasie żywicę na ubraniu. Jak usunąć ją z tkaniny możliwie najdelikatniej? Z pewnością nie należy biec od razu do pralki, to błąd, który może być przykry w skutkach, plamy należy najpierw wywabić.

Przeczytaj także, jak usunąć plamy z trawy

Wbrew pozorom bardzo złym pomysłem jest również próba wykruszania żywicy z materiału, nie tylko nie osiągniemy w ten sposób celu, ale może się zdarzyć, że bezpowrotnie zniszczymy odzież. Nie powinno się także zaprasowywać plamy żelazkiem. W takim razie jak usunąć żywicę z ubrania, żeby go nie uszkodzić? Kluczem do rozwiązania tej zagadki jest zamrożenie, a następnie rozpuszczenie pozostałości żywicy.

Żywica na ubraniu – jak usunąć ją z tkaniny?

Jeśli ktoś zastanawia się, jak usunąć żywicę z ubrania bez użycia jakichkolwiek środków, dobrym sposobem z pewnością okaże się włożenie odzieży do zamrażarki. Ze względu na to, że żywica nie wnika głęboko w tkaninę i nie uszkadza jej włókien, jest szansa, że kiedy zamarznie, z łatwością usuniemy ją z powierzchni paznokciem lub nożem. Czasami to wystarczy, jednak zazwyczaj na ubraniu pozostaje plama, dlatego trzeba rozpuścić resztki żywicy, zanim przejdzie się do prania.

Jak usunąć żywicę z ubrania, żeby nie powstały ślady?

Środki, które przydadzą się do usunięcia żywicy, to: spirytus, terpentyna, olejek z drzewa herbacianego lub aceton. Najlepiej jest nasączyć nimi szmatkę i przyłożyć na jakiś czas do plamy. Olejek z drzewa herbacianego powinien sprawdzić się przy zabrudzeniach na różnych tkaninach, jego użycie niesie ze sobą bardzo niskie ryzyko odbarwienia, wystarczy nasączyć nim wacik i delikatnie dotykać nim tkaninę w zabrudzonym miejscu.

Jeśli to nie zadziała, trzeba sięgnąć po inne środki. W przypadku ubrań z naturalnych materiałów sprawdzi się roztwór acetonu z wodą w proporcjach 3:1, spirytusu z terpentyną (3:1) lub spirytusu z wodą, natomiast tkaniny syntetyczne najlepiej potraktować mieszaniną terpentyny i spirytusu w proporcjach 1:1.

Przeczytaj także: Najlepsze kapsułki do prania. Ranking

Jak usunąć żywicę z ubrania i go nie uszkodzić? Wystarczy trzymać się kilku zasad:

  • Należy zabezpieczyć resztę ubrania, podłożyć pod plamę papierowy ręcznik, a wybrany środek zastosować wyłącznie na plamę z żywicy.
  • Ważne jest, żeby nie pocierać mocno tkaniny, najlepiej przyłożyć do niej nasączony wacik lub chusteczkę.
  • W przypadku tkanin syntetycznych trzeba unikać acetonu, który mógłby je zniszczyć.
  • Po nasączeniu plamy wybranym środkiem nie należy prać ubrania w gorącej wodzie, najlepsze będzie pranie ręczne lub mechaniczne w wodzie poniżej 30 stopni.

Autorka: Nina Nadybska