Data publikacji:

Plamy z trawy: jak usunąć?

Co łączy dorosłych uprawiających sport oraz dzieci bawiące się na świeżym powietrzu? To proste – na ubraniach jednych i drugich regularnie pojawiają się zielone przebarwienia. Na szczęście da się to naprawić. Sprawdź, jak i czym usunąć plamy z trawy – na jeansach, innych ubraniach oraz butach.

plamy z trawy

Dlaczego plamy z trawy są tak trudne do usunięcia?

Wielu z nas, widząc plamy od trawy, wzdycha głęboko i spisuje dane ubranie czy buty na straty. Rzeczywiście, tego typu zabrudzenia nie są zbyt łatwe do usunięcia. Wszystko przez chlorofil, czyli zielony barwnik o bardzo silnych właściwościach barwiących. Dodatkowo znaczenie ma sposób naniesienia plamy – zazwyczaj dzieje się to z pewnym poślizgiem i naciskiem, co sprzyja wniknięciu barwnika bardzo głęboko. Jak poradzić sobie z takimi plamami? Czy najlepszy proszek do prania wystarczy?

Plamy z trawy na spodniach

W związku z powyższym próby zlikwidowania plamy poprzez zwykłe wypranie jeansów czy dresów w pralce rzadko zdają egzamin. Nie oznacza to jednak, że niczego nie da się zrobić. Oto kilka sposobów, dzięki którym przywrócisz swoje ubranie do porządku.

Czym usunąć plamy z trawy na dżinsach? Alkoholem

Jeśli tylko masz w domu odrobinę alkoholu (co najmniej 70%) albo amoniaku, to już jesteś na dobrej drodze do zlikwidowania plamy z trawy. Nanieś płyn na zanieczyszczenie, pozostaw na około 15 minut, a następnie dokładnie wypłucz w zimnej wodzie. Jeśli zabrudzenie nie zniknęło całkowicie, możesz lekko potrzeć materiał, zanim go wypłuczesz.

Soda oczyszczona na plamy z trawy

Jeśli metoda z alkoholem nie pomogła albo akurat nie masz w domu odpowiedniego płynu, pomóc może soda oczyszczona. Wsyp jedną łyżkę do miski, następnie dodaj wody – tylko tyle, żeby powstała biała, gęsta pasta (czyli zaledwie kilka kropelek). Nałóż pastę na plamy z trawy i delikatnie ją wetrzyj. Odłóż ubranie na 15 minut, a potem wypłucz je w zimnej wodzie.

Kwasek cytrynowy

Plamy z trawy na spodniach zlikwidujesz również za pomocą kwasku cytrynowego. Najpierw zmocz zabrudzone miejsce. Wysyp na nie trochę kwasku i przez chwilę pocieraj. Potem – podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej, odłóż na kilkanaście minut. Ostatni krok to wypłukanie materiału.

Płyn do mycia naczyń

Czy „wtarte” plamy z trawy można zlikwidować za pomocą tak łagodnego preparatu, jakim jest płyn do mycia naczyń? Otóż okazuje się, że jak najbardziej – o ile tylko zabrudzenie jest zupełnie świeże.

Zamocz ubranie w ciepłej wodzie, następnie wlej na plamę odrobinę płynu do mycia naczyń i przepierz tkaninę w dłoniach. Po kilku minutach tarcia włóż spodnie do pralki i wypierz je w standardowy sposób.

Lakier do włosów

Jak usunąć plamy z trawy domowymi sposobami? Mało kto wie, że plamy z trawy można usunąć przez spryskanie ich lakierem do włosów. Co prawda metoda ta nie sprawdzi się w przypadku silnych zabrudzeń, ale może poskutkować przy niewielkich plamach.

Aby usunąć zanieczyszczenie, spryskaj materiał lakierem do włosów. Następnie poczekaj, aż substancja wyschnie i wyszoruj dane miejsce starą, twardą szczoteczką do zębów.

Szare mydło na plamy z trawy

W pokonaniu zielonych plam pomóc może zwykłe, szare mydło. Zacznij nim pocierać zanieczyszczone miejsce, a następnie wypierz je w dłoniach. Ostatni krok to już tylko wrzucenie spodni do pralki.

Plamy z trawy: jak usunąć solą?

Dość ryzykowną, ale skuteczną metodą na uporczywe plamy z trawy jest posypanie zmoczonego materiału ciepłą wodą. Sól należy energicznie wetrzeć, a potem spłukać zimną wodą. W efekcie tych działań plama z pewnością stanie się jaśniejsza, a może nawet zniknie. Pamiętaj jednak, że nie należy w ten sposób czyścić delikatnych materiałów – prawdopodobnie ulegną uszkodzeniu.

Mydełko odplamiające

Plama z trawy to żaden problem dla specjalnego mydełka odplamiającego – przykłady to Mydełko Dr. Beckmann albo Mydełko dr Reiner. Oba są niezwykle skuteczne, a jedyne, co musisz zrobić, to nanieść je na plamę, pozostawić na kilka godzin, po czym dokładnie wyszorować zanieczyszczone miejsce (ręcznie).

Plamy z trawy na butach

Plama z trawy może pojawić się nie tylko na spodniach, ale również na butach – szczególnie widoczna i szpecąca będzie na obuwiu z białą podeszwą. Co będzie pomocne w usunięciu tego typu zabrudzeń?

Magiczna gąbka

Magiczne gąbki już od lat zachwycają swoją skutecznością – z łatwością likwidują ślady po długopisie, flamastrach, można nimi usunąć również stary brud i zacieki, jak i plamy z trawy na butach. Sprawdzi się przede wszystkim do czyszczenia obuwia sportowego – wystarczy zaledwie kilka ruchów i buty będą wyglądały jak nowe.

Woda utleniona

Za pomocą wody utlenionej pozbędziesz się plam nie tylko z gumowej podeszwy, ale także z tkaniny tenisówek. Wylej trochę wody na szmatkę, następnie delikatnie pocieraj obuwie. Zanieczyszczenia powinny znikać bardzo szybko. W razie potrzeby powtórz cały proces.

Mleczko do czyszczenia

Plamy z trawy na butach usuniesz również za pomocą zwykłego mleczka do czyszczenia powierzchni kuchennych i sanitarnych. Nanieś nieco na gąbkę, a następnie zacznij pocierać gumowe elementy obuwia. Czynność powtarzaj do skutku. Na koniec opłucz buty zimną wodą.

Jak usunąć stare plamy z trawy?

O ile świeże plamy z trawy dość łatwo można usunąć, o tyle te stare – na rzeczach już wielokrotnie wypranych i wyprasowanych, mogą być trudniejszym przeciwnikiem. Jeśli stoisz przed wyzwaniem pozbycia się starego zanieczyszczenia ze spodni czy bluzy, to przede wszystkim wypróbuj metodę czyszczenia z amoniakiem.

Nałóż trochę płynu na szmatkę, następnie pocieraj nią plamę. Jako że amoniak dość szybko paruje, należy co chwilę powtarzać całą procedurę – do skutku. Amoniak bez trudu kupisz w sklepach internetowych, jest dostępny w niskich cenach.

Jeśli nie masz przy sobie amoniaku, a chcesz działać już i teraz, to sięgnij po alkohol albo spirytus. Istnieje co prawda ryzyko, że tym sposobem odbarwisz tkaninę, ale tak właściwie to masz niewiele do stracenia – bo i tak są już na niej plamy.

Autor: Robert Wojtaś