Jak uszyć rolety rzymskie?

Rolety rzymskie stanowią piękną i modną aktualnie ozdobę wnętrza. Niestety, uszycie ich na zamówienie jest dość drogie – dlatego też wiele osób decyduje się na samodzielną „produkcję”. Jeśli i tobie chodzi to po głowie, koniecznie przeczytaj, jak uszyć rolety rzymskie. Przedstawiamy instrukcję krok po kroku. 
jak uszyć rolety rzymskie

Materiał na rolety rzymskie – jaki będzie najlepszy?

Najlepsze tkaniny na rolety rzymskie to te, które będą dopasowane do twoich potrzeb i twojego gustu. Jeśli zależy ci na tym, aby rolety zaciemniały pomieszczenie albo uniemożliwiały innym „podglądanie” mieszkania po zmroku, wybierz grubą tkaninę. Jeśli z kolei pragniesz dekoracyjnego, lekkiego efektu – zdecyduj się na cienki materiał, może być nawet przezroczysty.

Uwaga! Kupując przez internet, pamiętaj, że tkanina to nie to samo, co dzianina. Dzianina jest rozciągliwa (stosuje się ją do szycia odzieży), tkanina się nie rozciąga i jest sztywniejsza. Materiał na rolety rzymskie to tylko i wyłącznie tkanina. 

Rolety rzymskie DIY – co będzie ci potrzebne do ich uszycia?

Zanim przystąpisz do pracy, musisz skompletować nie tylko tkaniny, ale też dodatkowe akcesoria. Co dokładnie będzie ci potrzebne?
  • Długie patyki – drewniane albo plastikowe,
  • nylonowa żyłka (bez problemu zakupisz ją online),
  • plastikowe kółka (dwa na drążek),
  • ołówek,
  • długa linijka,
  • taśma z rzepem,
  • maszyna do szycia,
  • dobre, ostre nożyce – najlepsze będą krawieckie,
  • szpilki do materiału,
  • żelazko i deska do prasowania.

Jak uszyć rolety rzymskie? Instrukcja krok po kroku

Masz już wszystko, co potrzebne jest do uszycia nowej dekoracji? Świetnie, czas zabrać się do pracy. Oto kompletna instrukcja – krok po kroku.

1. Ustal rozmiar rolety

Aby ustalić rozmiar swojej rolety, musisz najpierw określić system jej mocowania – ten tutorial odnosi się do rolety mocowanej do sufitu. Są jednak i takie modele, które przymocowuje się do ramy okna albo do ściany.

2. Określ szerokość materiału na wywinięcie

Na podwinięcie rolety od góry potrzebujesz około 5 centymetrów, na podwinięcie jej od dołu (i na miejsce na obciążnik) – 8 centymetrów. Do każdego z boków dodaj po 5 centymetrów. Musisz też doliczyć zapas materiału, który będzie ci potrzebny na fiszbiny. Wytnij materiał na roletę, upewniając się wcześniej, że linie są proste. 

Podpowiedź: fiszbiny wyglądają najładniej, kiedy montuje się je co około 30 centymetrów.

3. Nanieś linie

Na wycięty kawałek materiału nanieś odpowiednie linie. Zacznij od dołu – odmierz kawałek potrzebny do obciążnika i podwinięcie. Narysuj linie potrzebne do fiszbin i obrysuj boki do podłożenia. 

4. Zaprasuj brzegi.

Zaprasuj boczne brzegi, złóż je do środka i przeszyj. To samo zrób u góry rolety. 

5. Przymocuj taśmę z rzepem i przyszyj ją (oczywiście po lewej stronie).

6. Zaprasuj dolny brzeg, złóż i przeszyj.

7. Zaprasuj miejsca na kanaliki, następnie przeszyj wszystkie około 1 cm od linii zgięcia.

8. Zamocuj obciążnik – masz już kieszonkę. 

9. Przymocuj roletę do mechanizmu, rozłóż żyłkę na tkaninie. 

10. Przyszyj kółeczka do kanalików i wsuń w nie żyłkę. 

Jak uszyć rolety rzymskie w „roboczej” wersji?

Jeśli nie masz pewności, czy uda ci się uszyć roletę i nie zniszczyć przy tym materiału, albo nie wiesz, czy na 100% dobrze rozumiesz instrukcję, jest na to prosty sposób. Wystarczy, że przygotujesz sobie roboczą wersję. W tym celu kup najtańszą bawełnę (np. w sklepie z używaną odzieżą) i na niej poćwicz. Jeśli wszystko wyjdzie ci jak należy – już wiesz, jak uszyć roletę rzymską. Teraz pozostaje ci tylko przygotować tę docelową. 

Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.