W niektórych sytuacjach utrzymanie materaca w czystości może być sporym wyzwaniem. Przypadkowe plamy nie są aż tak kłopotliwe, jak zasikany materac. Niestety, w tym przypadku trzeba podjąć szybkie działania. W przeciwnym razie zapach wydobywający się z materaca może stać się uciążliwy. Nieprzyjemnej woni nie da się usunąć za pomocą wietrzenia pomieszczenia, jakim jest sypialnia. Sprawdź, jak w prosty sposób można wyczyścić materac z moczu!
Materac jest produktem, który kupuje się raz na kilka lat. Przeciętny materac ma gwarancję producenta na 10 lat. Luksusowe marki mogą ustalać dłuższe okresy gwarancji. Najlepszy materac nie jest produktem tanim. Trzeba wiedzieć, jak z nim postępować. Takie wyposażenie sypialni wymaga przekładania na drugą stronę w odstępach co kilka miesięcy. W przeciwnym razie materac może generować wrażenie, że człowiek się w nim zapada podczas snu. Trzeba też co jakiś czas zmieniać pokrowce. To są okrycia wielokrotnego użytku, można je prać i stosować rozmaite odplamiacze. Niektóre z pokrowców w pełni chronią materac przed zabrudzeniem i przedostaniem się moczu. Nie można zapominać o standardowym czyszczeniu i wietrzeniu tego typu produktów sypialnianych.
Czasami może wystąpić problem z zasikaniem materaca. Jeśli członkowie rodziny wiedzą, że może dojść to takiej sytuacji, mogą zabezpieczyć materac odpowiednimi podkładami. Nie zawsze jednak da się takie sytuacje przewidzieć. Być może ktoś ma po raz pierwszy do czynienia z chorym członkiem rodziny. Nie każdy musi się od razu znać na pielęgnacji schorowanego człowieka. Dorosłe osoby mogą mieć problem z nietrzymaniem moczu. Noworodki i niemowlęta z łatwością mogą zasikać materac. Małe dzieci dość często mają problem z moczeniem nocnym. Również zwierzęta mogą zanieczyścić materac moczem. Psy uwielbiają wskakiwać na łóżko. Jeśli w danej chwili mają problemy zdrowotne, to również mogą pozostawić po sobie zasikany materac.
Jak każdy przedmiot przeznaczony na użytek domowy, materac wymaga troski o jego czystość. Jeśli ktoś nie ma czasu na tego typu pracę, może dostarczyć materac do pralni. Może też zamówić usługę prania materaca w domu. Wiele osób preferuje usuwać takie zabrudzenia osobiście, gdyż traktuje plamy jako sprawę natury intymnej. Dobrym pomysłem jest czyszczenie materacy za pomocą pary. Przydatne mogą być myjki parowe, które dodatkowo usuwają drobnoustroje chorobotwórcze. Para likwiduje wszelkiego typu grzyby i pleśnie. Jest to metoda korzystna dla alergików. Para wodna nie wymaga dodawania żadnych detergentów. Ma to znaczenie, gdyż coraz więcej osób negatywnie reaguje na różne chemikalia do sprzątania. Poza tym para nie pozostawia po sobie żadnego zapachu. Alternatywą dla myjek są odkurzacze parowe. Kultowe marki oferują odkurzacze tej linii, które likwidują aż 99% bakterii. Zaletą takiego produktu jest jego uniwersalność. Można go wykorzystywać do sprzątania każdej powierzchni.
Nie zawsze da się skutecznie wyczyścić materac. Jeśli nie jest on zabezpieczony specjalistycznym pokrowcem, to może być przesiąknięty moczem. Taki problem najczyściej może wystąpić u chorych seniorów, którzy byli bez opieki. Osoby starsze i niedołężne nie poradzą sobie same z oczyszczaniem tak dużej powierzchni. Zdarzają się sytuacje, w których ktoś usiłuje wyprać materac w wannie. Kończy się to zazwyczaj katastrofą. Mokry materac nie ma szans na całkowite wyschnięcie. Może nabierać specyficznego zapaszku. Takowy oznacza wilgoć, która nie jest dobra dla zdrowia.
Osoby zajmujące się opieką nad leżącymi członkami rodziny muszą pamiętać o higienie materacy. Jeśli osoba jest tak schorowana, że nie współpracuje ze swoim opiekunem, to zadanie jest utrudnione. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest wynajem profesjonalnego łóżka dla pacjentów leżących. Łóżko musi mieć właściwości przeciwodleżynowe. Materac do standardowego łóżka raczej nie będzie wykazywał tego typu właściwości. Bardzo szybko może przesiąknąć moczem, przez co zapach w pomieszczeniu będzie nie do zniesienia. Korzystanie z materacy po osobach chorych nie jest nikomu rekomendowane. Dla własnego komfortu psychicznego lepiej jest je po prostu wyrzucić. Może nie jest to działanie ekologiczne i ekonomiczne, ale raczej nikt nie chce korzystać z materacy po długiej i ciężkiej chorobie członka rodziny.
Zdjęcie: PolonioVideo/Envato Elements