Data modyfikacji:

Jak i czym wyczyścić przypalone garnki?

Stare i przypalone garnki, na których czarna spalenizna gromadziła się miesiącami, a nawet latami, to koszmar każdej perfekcyjnej pani domu lub każdego perfekcyjnego pana domu. Co zrobić, kiedy sam płyn do naczyń lub zmywarka nie wystarczają?

Zapraszamy do wpisu, w którym zdradzamy, jak i czym wyczyścić przypalony garnek. W artykule znajdziesz nie tylko domowe sposoby na przypalone naczynie, ale także zestawienie kilku detergentów, które powinny znaleźć się w każdej kuchni.

czyszczenie przypalonego garnka

Jak i czym wyczyścić przypalony garnek? Soda sprawdzi się rewelacyjnie

Sodę znajdziemy w niemal każdej kuchennej szafce, jednak nie każdy wie, że to idealny środek do czyszczenia przypalonego garnka. Jak jej używać? Jeśli twój garnek przypalił się od wewnątrz, to najpierw wysyp ją na dno tak, aby przykryła je całe – możesz użyć do tego kilku opakowań.

Teraz zalej garnek niewielką ilością ciepłej wody i zostaw na noc. Rano umyj garnek tak jak dotychczas – niewielkie przypalenia powinny zejść.

Borykasz się z garnkiem przypalonym od zewnątrz? Włóż garnek do większego naczynia wypełnionego wodą i wsyp do niego sodę. Później postępuj tak, jak pisaliśmy powyżej.

Soda z wodą nie zadziałały? Dodaj do tej mieszanki kilka kropel octu. Wytworzy się piana, która jeszcze lepiej usunie zabrudzenia. Pamiętaj jednocześnie, żeby sody nie używać do czyszczenia garnków aluminiowych.

Aluminium wchodzi w reakcję z sodą, co może skutkować plamami i przebarwieniami na garnku.

Jak wyczyścić przypalony garnek? Ocet ci w tym pomoże

Tak jak pisaliśmy wyżej, do wyczyszczenia przypalonych garnków możesz użyć mieszanki sody i octu, ale sam ocet również powinien sprawdzić się rewelacyjnie. Wystarczy, że zagotujesz go w przypalonym naczyniu i zostawisz gorący płyn na całą noc.

Rano przypalenia powinny zejść już po jednym myciu płynem do naczyń. Jeśli masz problem z garnkiem przypalonym na zewnątrz, to po prostu polewaj go zagotowanym octem, a najlepiej mocz w nim przez całą noc.

Z przypalonym garnkiem poradzi sobie... proszek do prania

To dość kontrowersyjny sposób, ale ma swoich zwolenników. Jeśli chcesz wyczyścić przypalony garnek, to proszku użyj tak jak sody – zasyp nim dno garnka i wlej nieco więcej gorącej wody.

Oczywiście całość zostaw na noc. Jedna uwaga: po umyciu garnka płynem do mycia naczyń i usunięciu spalenizny, umyj naczynie raz jeszcze, ale tym razem w zmywarce.

Zmywarka używa do mycia wysokich temperatur, które zapewnią, że garnek będzie perfekcyjnie wypłukany. Nikt chyba nie chciałby czuć w ulubionej zupie posmaku proszku do prania.

Kwasek cytrynowy – czyści przypalone garnki na błysk

Używaj go tak jak sody. Kwasek cytrynowy dodatkowo rozprawi się z kamieniem. Na wyjątkowo uporczywe przypalenia możesz zmieszać sodę z kwaskiem i zalać wszystko gorącym octem.

Detergenty, które pomogą ci wyczyścić przypalone garnki

Czasem domowe sposoby nie wystarczą, aby wyczyścić garnek na błysk. Jeśli żadna z powyższych metod nie zadziała, to możesz wspomóc się detergentami. Pamiętaj jednak, aby po ich użyciu dokładnie umyć naczynia w zmywarce.
A co, jeśli nawet detergent nie pomógł? Wtedy, niestety, będziecie musieli wyrzucić garnek. Niezwykle silne przypalenia, często te gromadzone latami, które tworzą na naczyniu grubą powłokę, są po prostu nie do usunięcia i nie pomogą nawet najlepszej jakości środki.

Najlepiej zapobiegać takim stanom i stosować powyższe sposoby przynajmniej raz w tygodniu, aby zapobiec nagromadzaniu się przypalonych warstw.

Pamiętaj, żeby nie czyścić przypalonych garnków druciakiem. Najlepiej sprawdzi się do tego tradycyjna gąbka lub szczotka z nieco twardszym włosiem.

A ty jak radzisz sobie z przypalonymi garnkami? Używasz któregoś z powyższych sposobów czy stawiasz na sprawdzone preparaty?

Autorka: Klaudia Borycka