Zapraszamy do wpisu, w którym zdradzamy, jak i czym wyczyścić przypalony garnek. W artykule znajdziesz nie tylko domowe sposoby na przypalone naczynie, ale także zestawienie kilku detergentów, które powinny znaleźć się w każdej kuchni.
Teraz zalej garnek niewielką ilością ciepłej wody i zostaw na noc. Rano umyj garnek tak jak dotychczas – niewielkie przypalenia powinny zejść.
Borykasz się z garnkiem przypalonym od zewnątrz? Włóż garnek do większego naczynia wypełnionego wodą i wsyp do niego sodę. Później postępuj tak, jak pisaliśmy powyżej.
Soda z wodą nie zadziałały? Dodaj do tej mieszanki kilka kropel octu. Wytworzy się piana, która jeszcze lepiej usunie zabrudzenia. Pamiętaj jednocześnie, żeby sody nie używać do czyszczenia garnków aluminiowych.
Aluminium wchodzi w reakcję z sodą, co może skutkować plamami i przebarwieniami na garnku.
Rano przypalenia powinny zejść już po jednym myciu płynem do naczyń. Jeśli masz problem z garnkiem przypalonym na zewnątrz, to po prostu polewaj go zagotowanym octem, a najlepiej mocz w nim przez całą noc.
Oczywiście całość zostaw na noc. Jedna uwaga: po umyciu garnka płynem do mycia naczyń i usunięciu spalenizny, umyj naczynie raz jeszcze, ale tym razem w zmywarce.
Zmywarka używa do mycia wysokich temperatur, które zapewnią, że garnek będzie perfekcyjnie wypłukany. Nikt chyba nie chciałby czuć w ulubionej zupie posmaku proszku do prania.
Najlepiej zapobiegać takim stanom i stosować powyższe sposoby przynajmniej raz w tygodniu, aby zapobiec nagromadzaniu się przypalonych warstw.
Pamiętaj, żeby nie czyścić przypalonych garnków druciakiem. Najlepiej sprawdzi się do tego tradycyjna gąbka lub szczotka z nieco twardszym włosiem.
A ty jak radzisz sobie z przypalonymi garnkami? Używasz któregoś z powyższych sposobów czy stawiasz na sprawdzone preparaty?