Data publikacji:

Jak wyczyścić srebro? Skuteczne sposoby

Szukasz skutecznych sposobów na to, jak wyczyścić srebro? Wystarczy kilka rzeczy, które z pewnością masz w swoich szafkach, aby móc na nowo cieszyć się piękną, błyszczącą biżuterią bądź czystymi sztućcami. Jak wyczyścić srebro domowym sposobem? Sprawdź nasze metody!

jak wyczyścić srebro

Jak wyczyścić srebro domowym sposobem?

Srebro jest szlachetnym metalem o pięknym wyglądzie i licznych zastosowaniach. Srebrna biżuteria nie ma sobie równych, natomiast sztućce wykonane z tego tworzywa to idealny wybór na wszelkie ważne uroczystości i święta. Niestety metal ten ma jedną wadę – stopniowo ciemnieje. Jest to wynik naturalnych procesów wynikających z obecności siarki w powietrzu. Dlatego warto poznać skuteczne sposoby, jak wyczyścić srebro, aby móc cieszyć się jego pięknem przez długi czas.

Czyszczenie srebra powinno przeprowadzać się delikatnie, tak aby nie uszkodzić i nie zarysować jego powierzchni. Najlepiej sprawdzą się ściereczki z mikrofibry, które nie zawierają włókien. Szczególną uwagę należy zachować podczas czyszczenia biżuterii z cyrkoniami bądź kamieniami. Lepiej nie zalewać jej żadnymi roztworami, tylko użyć specjalnego płynu do czyszczenia srebra.

Jak wyczyścić srebrny łańcuszek domowymi sposobami? Jak wyczyścić kolczyki z cyrkoniami czy też sztućce? Dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jak wyczyścić srebro sodą oczyszczoną?

Pierwszym naszym sposobem jest czyszczenie srebra za pomocą sody oczyszczonej. Ma ona wiele zastosowań – można dodać ją do ciasta, wybielić nią ubrania lub nawet spożyć w przypadku zgagi i bólu brzucha.

Jak wyczyścić srebro sodą oczyszczoną? Sposoby są dwa. Możesz wykonać gęstą pastę z sody, proszku do pieczenia oraz wody. Nałóż ją na miękką szmatkę lub szczoteczkę i wypoleruj srebrne przedmioty. Druga metoda to użycie roztworu sody oraz octu. Wymieszaj ze sobą 1 łyżkę octu, 1 łyżkę sody oraz 3-4 szklanki gorącej wody. W takiej mieszaninie zanurz sztućce lub biżuterię i pozostaw na kilkanaście minut.

Jak wyczyścić srebro folią aluminiową?

Czyszczenie srebra folią aluminiową to wyjątkowo szybki i skuteczny sposób. Jak go wykonać? Do szklanej lub ceramicznej miski włóż duży kawałek folii aluminiowej i połóż na nim srebrne przedmioty, które chcesz wyczyścić. Powinny jak największą powierzchnią dotykać folii. Zasyp je kilkoma łyżeczkami soli (w zależności od tego, ile masz przedmiotów lub biżuterii), a następnie zalej wrzącą wodą.

Na twoich oczach błyskawicznie zajdzie reakcja chemiczna pomiędzy nalotem na srebrze a aluminium i solą, w wyniku której zniknie nieestetyczny nalot z tlenku siarki. Jeśli biżuteria jest mocno zabrudzona, reakcja może potrwać nieco dłużej. Zostaw srebrne przedmioty w wodzie na kilkanaście minut lub więcej, a na pewno zobaczysz efekty. To świetny sposób na to, jak wyczyścić biżuterię ze srebra czy też srebrne łyżeczki.

Jak wyczyścić srebro pastą do zębów?

Choć sposób na to, jak wyczyścić srebro solą i folią aluminiową, jest niezwykle szybki i skuteczny, nie w każdej sytuacji się sprawdzi. Do roztworu nie należy wrzucać biżuterii z kamieniami i cyrkoniami, które mogłyby się zniszczyć pod wpływem działania soli czy wrzątku. Z pomocą przychodzi jednak pasta do zębów.

Jak wyczyścić srebro w domu pastą? Nałóż porcję kosmetyku na zwilżoną ściereczkę z mikrofibry lub miękką szczoteczkę i wyczyść delikatnie zabrudzone miejsca. Nie pocieraj zbyt mocno i nie używaj pasty zawierającej ścierające drobinki czy też węgiel aktywny, gdyż składniki te mogłyby zarysować srebro.

Jak wyczyścić srebro solą i cytryną?

Kolejnym domowym sposobem na to, jak wyczyścić srebro w domu, jest użycie soli oraz cytryny. Zmieszaj ze sobą sól oraz sok z cytryny, tak aby uzyskać gęstą pastę. Następnie nałóż ją na ściereczkę z mikrofibry i delikatnie usuń zabrudzenia ze srebra. Sposób ten jest nieco mniej skuteczny niż wcześniejsze, ale jeśli nie masz w domu nic innego oprócz soli i cytryny, nie zaszkodzi spróbować.

Jak wyczyścić srebro popiołem?

Czy wiesz, że srebro można wyczyścić również popiołem? Wystarczy, że zmieszasz go z sokiem z cytryny, tak aby uzyskać konsystencję gęstej pasty. Do tej metody dobrze sprawdzi się popiół z papierosów, nie wolno natomiast używać popiołu węglowego, który mógłby zarysować srebro.

Uzyskaną pastę nałóż na ściereczkę z mikrofibry i wyczyść pociemniałe, srebrne przedmioty. Sposób ten znany jest od dziesięcioleci i stosowany już przez nasze babcie. Jeśli nie masz w domu folii aluminiowej ani specjalnych preparatów, możesz spróbować!

Jak wyczyścić srebro ziemniakami?

Kolejnym dziwnym domowym sposobem na to, jak czyścić srebro, jest użycie wody po gotowaniu ziemniaków. Wystarczy, że zanurzysz w niej srebrne łyżeczki lub biżuterię i pozostawisz na kilkadziesiąt minut. Na koniec przetrzyj przedmioty ściereczką z mikrofibry i delikatnie wypoleruj. To wszystko!

Jak wyczyścić srebro specjalnym środkiem?

Czyszczenie srebra specjalnym środkiem to zdecydowanie najbezpieczniejsza metoda. Profesjonalne płyny skutecznie usuwają zabrudzenia, a jednocześnie nie rysują i nie niszczą metalu. Jak wyczyścić srebro za pomocą specjalnego płynu?

Nałóż nieco specyfiku na ściereczkę z mikrofibry. Zwilżoną szmatką wyczyść srebrne przedmioty, a drugą, suchą ściereczką osusz je z płynu. Możesz lekko wypolerować je, aby pięknie błyszczały. Niektóre płyny do czyszczenia srebra stosuje się w ten sposób, że wkłada się do nich srebrne przedmioty np. w specjalnym koszyczku.

Zanim rozpoczniesz czyszczenie srebra specjalnym środkiem, koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami producenta umieszczonymi na opakowaniu. Postępuj zgodnie z instrukcją, a na pewno nic nie stanie się twoim sztućcom bądź biżuterii!

Autorka: Olga Wacholc