Data publikacji:

Jak wyczyścić telewizor domowym sposobem?

W dzisiejszych czasach telewizor jest jednym z najpopularniejszych sprzętów w większości domów. Podobnie jak każde inne urządzenie wymaga odpowiedniej konserwacji, aby móc w pełni i przez długi czas cieszyć się z wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Jak wyczyścić telewizor domowym sposobem? W poniższym artykule przedstawiamy kilka propozycji na to, jak utrzymać urządzenie w czystości przy niewielkim nakładzie czasu i pieniędzy.
jak wyczyścić telewizor domowym sposobem

Jak często czyścić telewizor?

Zanim odpowiemy na powyższe pytanie, od razu uspokajamy, że nie trzeba robić tego codziennie. Czyszczenie telewizora najlepiej jest wykonywać raz w tygodniu, podczas wycierania kurzy z mebli. Taka częstotliwość może być jednak niewystarczająca, jeśli twoje urządzenie stoi w dobrze nasłonecznionym miejscu, przez co bardzo łatwo dostrzec na nim wszelkie pyłki i smugi: w takim przypadku czyść je wtedy, kiedy uznasz za stosowne.
Pamiętaj, że czystość urządzenia w dużym stopniu wpływa na wrażenia wizualne podczas oglądania filmów lub seriali. Nie zawsze kiepska jakość obrazu wynika z problemów z telewizorem. Czasami wystarczy go tylko dobrze wyczyścić.

Czyszczenie telewizora – czego unikać?

Chociaż czyszczenie telewizora jest czynnością bardzo prostą, należy pamiętać o kilku rzeczach, aby przez przypadek nie uszkodzić urządzenia. Nie wszystkie produkty i akcesoria nadają się bowiem do odświeżania telewizora.
Jeśli chcesz wyczyścić telewizor domowym sposobem, przede wszystkim powinieneś unikać stosowania produktów, które mogą zniszczyć delikatną powłokę ekranu. Z tego powodu do czyszczenia telewizorów nie nadają się produkty na bazie alkoholu, np. płyny do dezynfekcji powierzchni lub płyny do mycia szyb. Takie substancje, chociaż skutecznie radzą sobie z różnymi zabrudzeniami i smugami, są zbyt agresywne dla ekranów. Kiepskim pomysłem są także uniwersalne chusteczki lub ściereczki nasączone substancjami czyszczącymi.
Wybierając akcesoria do czyszczenia telewizora unikaj popularnych ręczników papierowych i chusteczek jednorazowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostawią jeszcze więcej pyłków na ekranie, a poza tym mogą zostawiać na nim drobne rysy. Do czyszczenia telewizora nie nadaje się również gąbka do mycia naczyń.

O czym pamiętać podczas czyszczenia telewizora?

Jak wyczyścić telewizor domowym sposobem? Zacznij od wyłączenia urządzenia od prądu. Samo „turn off” nie wystarczy – przed czyszczeniem telewizor powinien zostać pozbawiony zasilania. Daj mu też chwilę „odpocząć”. Zacznij porządki wtedy, kiedy upewnisz się, że ekran jest chłodny.
Ekran telewizora czyść bardzo ostrożnie, aby przypadkiem nie uszkodzić i nie zarysować jego delikatnej powierzchni. Nie naciskaj zbyt mocno. Nigdy też nie pryskaj produktu czyszczącego bezpośrednio na ekran! Po zakończeniu czyszczenia ekranu telewizora także powinieneś odczekać co najmniej kilka minut, aby zdążył dokładnie wyschnąć.
czyszczenie telewizor

Czym czyścić ekran telewizora? – najlepsze akcesoria i produkty

W sklepach z elektroniką bez problemu dostaniesz niezbędne akcesoria, takie jak specjalne preparaty do czyszczenia monitorów i ekranów oraz dedykowane ściereczki. Co jednak w sytuacji, jak chcesz wyczyścić telewizor domowym sposobem „na już”?
Do czyszczenia ekranu telewizora doskonale sprawdzą się ściereczki wykonane z bawełny lub mikrofibry. Pamiętaj jednak, aby przed każdym użyciem upewnić się, że nie ma na niej drobnych okruszków, ponieważ w ten sposób z pewnością uszkodzisz urządzenie. Do czyszczenia ekranu telewizora również dobrze sprawdzają się specjalne szmatki do czyszczenia okularów.
Jeśli zaś chodzi o produkty do czyszczenia, możesz wykorzystać następujące substancje:

Woda destylowana

Nasącz ściereczkę wodą destylowaną, ale tylko tyle, żeby była lekko wilgotna (w żadnym wypadku mokra). Kolistymi ruchami zacznij ostrożnie przecierać ekran. Rób to, dopóki nie zauważysz, że jest on czysty.

Woda destylowana + ocet

To rozszerzona wersja powyższej propozycji o ocet. Wystarczy, że dobrze wymieszasz wodę destylowaną z octem w proporcji 1:1. Następnie taką mieszanką zmocz lekko ściereczkę (możesz to zrobić delikatnie spryskując ją za pomocą rozpylacza). Podobnie jak w przypadku samej wody, czyść ekran telewizora kolistymi ruchami. Po zakończonym czyszczeniu na mokro, przetrzyj drugą ściereczką (tym razem suchą) ekran raz jeszcze.
Pamiętaj też, że nie zawsze będziesz potrzebować dodatkowych płynów. Jeśli ekran jest tylko delikatnie przykurzony i nie ma na nich większych śladów zabrudzeń, prawdopodobnie wystarczy ci jedynie szmatka.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus