Data modyfikacji:

Jak szybko i skutecznie wyczyścić toster?

Brudny toster to pożywka dla bakterii i grzybów, nie wspominając o walorach estetycznych. Jak wyczyścić toster, aby przywrócić mu dawny blask? Zapraszamy do artykułu, w którym znajdziesz garść porad.
jak wyczyścić toster

Jak wyczyścić toster – podstawowe informacje

Toster, tak jak każde inne sprzęty gospodarstwa domowego, brudzi się podczas korzystania z niego. Nic dziwnego, jest to sprzęt kuchenny, który używamy zazwyczaj często, gdy chcemy na przykład urozmaicić sobie formę śniadania czy kolacji. 
Warto pamiętać, że tak jak regularnie brudzimy toster, tak regularnie powinniśmy go czyścić. Dlaczego? Oprócz tego, że lśniący sprzęt wygląda po prostu bardzo dobrze w kuchni, niemyty toster może być zagrożeniem dla zdrowia twojego oraz domowników. Na resztkach pieczywa, które zostaje wewnątrz urządzenia – choć z reguły są to drobne, przesuszone fragmenty – mogą rozwijać się różnego rodzaju drobnoustroje oraz bakterie. Mogą one stanowić realne niebezpieczeństwo, gdyż mogą one przenieść się na pieczywo, które przygotowujemy w tosterze. A więc, jak widzisz – nie tylko względy estetyczne przemawiają za tym, aby zachowywać toster w czystości. 
Sprawdź, czy czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki jest skuteczne

Jak umyć toster z zewnątrz? Jakie preparaty stosować?

Najpierw skupmy się na umyciu tostera na zewnątrz. Tutaj sprawa dla wielu wydaje się być oczywista, ale sporo osób w tym momencie popełnia błędy. Po pierwsze, toster zawsze czyścimy dopiero po odłączeniu go od kontaktu! To podstawowa zasada bezpieczeństwa, o której zawsze należy pamiętać.
Po drugie, nie mocz zbyt obficie tostera. Jego obudowę należy przetrzeć jedynie wilgotną, a na pewno nie bardzo mokrą szmatką. Unikniesz wtedy dostania się wody do środka, a co za tym idzie, zwarcia czy porażenia prądem.
Czym czyścić toster na zewnątrz? Możesz użyć preparatów do odtłuszczania powierzchni. Świetnie sprawdzą się chociażby te, które stosujesz do mycia kuchenki indukcyjnej. Warto również zakupić ocet gospodarczy.
Pamiętaj jednak, że ocet ma swój charakterystyczny zapach, dlatego nie pozwól, aby był on zbyt długo na obudowie. Najlepiej od razu wytrzeć go zwilżoną szmatką. Wybierając preparat, musisz pamiętać o tym, że toster ma na co dzień kontakt z żywnością. Unikaj więc silnie żrących czy drażniących środków.

Jak wyczyścić toster w środku?

Pierwszym sposobem jest po prostu wysypanie z niego zalegających okruchów. W przypadku tosterów z wyjmowaną tacką, sprawa jest banalnie prosta. Twój toster takiej nie posiada? Odłącz go zatem od zasilania, obróć go, a następnie delikatnie wytrząśnij okruszki. Podczas wykonywania tej czynności możesz obrócić toster kilka razy wokół własnej osi, dzięki czemu w środku zostanie mniej zalegających okruchów.
A jeśli toster jest przypalony? Wtedy wystarczy ciepła woda, ścierka i... szczoteczka do zębów. Szczoteczka jest bardziej precyzyjna i bardzo dobrze usuwa brud z wszelkich zakamarków. Nie wkładaj jej jednak zbyt głęboko, ponieważ może się zaklinować, a nawet zostawić w środku kilka włosków. Nie mówiąc już o tym, że jeśli po zaklinowaniu będziesz wyciągać szczoteczkę na siłę, to możesz zniszczyć toster.
Do czyszczenia tostera w środku nie używaj żadnych preparatów. Najlepsza będzie sama woda, ponieważ wnętrze tostera ma bezpośredni kontakt z żywnością, a przecież nie można go wypłukać. Pamiętaj też, aby do czyszczenia stosować szczoteczki z miękkim włosiem. Jeśli będzie zbyt twarde, a ty, próbując usunąć większe przypalenia, będziesz za mocno dociskać szczoteczkę, to porysujesz sprzęt.
Pod żadnym pozorem nie zastępuj szczoteczki druciakiem do naczyń! Być może usunie on przypalenia znacznie skuteczniej, natomiast jest zbyt inwazyjny. Porysowany toster nie tylko straci na gwarancji, ale także na wyglądzie.
Pamiętaj, aby nie włączać tostera bezpośrednio po jego umyciu. Najlepiej jeśli dasz mu wyschnąć przez co najmniej kilka godzin. Oczywiście nie używaliśmy do mycia jego wnętrza dużej ilości wody, natomiast czasem przez zwykłą nieuwagę jej odrobina może dostać się do środka. Nie ryzykuj.
Po co w ogóle myć toster? Nie tylko ze względów czysto estetycznych. Brud w środku sprzętu ma także bezpośredni wpływ na jakość wyjmowanych z niego grzanek. Najczęściej nie opiekają się one równomiernie oraz zostają na nich kawałki starego i przypalonego pieczywa, które są szkodliwe dla naszego organizmu. Toster czyść regularnie. Nie czekaj aż będzie bardzo brudny – później będzie ci znacznie trudniej doprowadzić go do czystości. Najlepiej robić to raz w miesiącu.

Jak często myć toster?

Jak więc czyścić toster? Przede wszystkim powinniśmy wyrobić w sobie oraz pośród domowników nawyk regularnego czyszczenia tostera. Najważniejsze, aby ten sprzęt gospodarstwa domowego czyścić po każdym użyciu, wtedy mamy pewność, że zachowujemy maksymalną higienę urządzenia. Oczywiście, nie zawsze mamy na to czas, w szczególności gdy tostera używamy z rana, a więc kiedy spieszymy się do pracy lub przygotowujemy dzieciom kanapki. Jeśli więc nie mamy czasu na sprzątanie po użyciu urządzenia, wyczyśćmy toster chwilę przed kolejnym jego zastosowaniem.
Jak czyścić toster? Mycie tostera powinno być dwuetapowe. Powinniśmy zadbać o jego czystość zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Dzięki temu ograniczymy do minimum niebezpieczeństwo pojawienia się bakterii i drobnoustrojów oraz zachowany w bardzo dobrym stanie sprzęt, co spowolni lub nawet zniweluje możliwość pojawienia się na przykład rdzy, która może spowodować zepsucie urządzenia.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Honorata Pitura