Data publikacji:

Jak wyczyścić toster?

Brudny toster to pożywka dla bakterii i grzybów, nie wspominając o walorach estetycznych. Jak wyczyścić toster, aby przywrócić mu dawny blask? Zapraszamy do artykułu, w którym znajdziesz garść porad.

toster

Jak umyć toster z zewnątrz? Jakie preparaty stosować?

Najpierw skupmy się na umyciu tostera na zewnątrz. Tutaj sprawa dla wielu wydaje się być oczywista, ale sporo osób w tym momencie popełnia błędy. Po pierwsze, toster zawsze czyścimy dopiero po odłączeniu go od kontaktu! To podstawowa zasada bezpieczeństwa, o której zawsze należy pamiętać.

Po drugie, nie mocz zbyt obficie tostera. Jego obudowę należy przetrzeć jedynie wilgotną, a na pewno nie bardzo mokrą szmatką. Unikniesz wtedy dostania się wody do środka, a co za tym idzie, zwarcia czy porażenia prądem.

Czym czyścić toster na zewnątrz? Możesz użyć preparatów do odtłuszczania powierzchni. Świetnie sprawdzą się chociażby te, które stosujesz do mycia kuchenki indukcyjnej. Warto również zakupić ocet gospodarczy.

Pamiętaj jednak, że ocet ma swój charakterystyczny zapach, dlatego nie pozwól, aby był on zbyt długo na obudowie. Najlepiej od razu wytrzeć go zwilżoną szmatką. Wybierając preparat, musisz pamiętać o tym, że toster ma na co dzień kontakt z żywnością. Unikaj więc silnie żrących czy drażniących środków.

Sprawdź również, jaki opiekacz.do kanapek jest najlepszy.

Jak wyczyścić toster w środku?

Pierwszym sposobem jest po prostu wysypanie z niego zalegających okruchów. W przypadku tosterów z wyjmowaną tacką, sprawa jest banalnie prosta. Twój toster takiej nie posiada? Odłącz go zatem od zasilania, obróć go, a następnie delikatnie wytrząśnij okruszki. Podczas wykonywania tej czynności możesz obrócić toster kilka razy wokół własnej osi, dzięki czemu w środku zostanie mniej zalegających okruchów.

A jeśli toster jest przypalony? Wtedy wystarczy ciepła woda, ścierka i... szczoteczka do zębów. Szczoteczka jest bardziej precyzyjna i bardzo dobrze usuwa brud z wszelkich zakamarków. Nie wkładaj jej jednak zbyt głęboko, ponieważ może się zaklinować, a nawet zostawić w środku kilka włosków. Nie mówiąc już o tym, że jeśli po zaklinowaniu będziesz wyciągać szczoteczkę na siłę, to możesz zniszczyć toster.

Do czyszczenia tostera w środku nie używaj żadnych preparatów. Najlepsza będzie sama woda, ponieważ wnętrze tostera ma bezpośredni kontakt z żywnością, a przecież nie można go wypłukać. Pamiętaj też, aby do czyszczenia stosować szczoteczki z miękkim włosiem. Jeśli będzie zbyt twarde, a ty, próbując usunąć większe przypalenia, będziesz za mocno dociskać szczoteczkę, to porysujesz sprzęt.

Pod żadnym pozorem nie zastępuj szczoteczki druciakiem do naczyń! Być może usunie on przypalenia znacznie skuteczniej, natomiast jest zbyt inwazyjny. Porysowany toster nie tylko straci na gwarancji, ale także na wyglądzie.

Pamiętaj, aby nie włączać tostera bezpośrednio po jego umyciu. Najlepiej jeśli dasz mu wyschnąć przez co najmniej kilka godzin. Oczywiście nie używaliśmy do mycia jego wnętrza dużej ilości wody, natomiast czasem przez zwykłą nieuwagę jej odrobina może dostać się do środka. Nie ryzykuj.

Po co w ogóle myć toster? Nie tylko ze względów czysto estetycznych. Brud w środku sprzętu ma także bezpośredni wpływ na jakość wyjmowanych z niego grzanek. Najczęściej nie opiekają się one równomiernie oraz zostają na nich kawałki starego i przypalonego pieczywa, które są szkodliwe dla naszego organizmu. Toster czyść regularnie. Nie czekaj aż będzie bardzo brudny – później będzie ci znacznie trudniej doprowadzić go do czystości. Najlepiej robić to raz w miesiącu.

A wy, jak często myjecie swoje tostery? Dbacie o nie regularnie czy zdarza wam się zapomnieć?

Autorka: Klaudia Borycka