Data modyfikacji:

Jak wyczyścić zmywarkę?

Zmywarka, zupełnie jak każdy inny sprzęt w twojej kuchni, potrzebuje od czasu do czasu porządnego czyszczenia. Dla wielu ludzi może być to niespodzianka, bo niektórzy wychodzą z założenia, że skoro urządzenie samo myje naczynia, to nie potrzebuje już dodatkowej uwagi. Jest to jednak błąd. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz poniżej, a oprócz niej cenne wskazówki, jak wyczyścić zmywarkę!

jak wyczyścić zmywarkę

Dlaczego trzeba czyścić zmywarkę?

Zanim podpowiemy ci, jak wyczyścić zmywarkę, warto najpierw sprawdzić, dlaczego w ogóle należy to robić. Prawda jest taka, że resztki jedzenia czy tłuszcz magicznie nie znikają. Zamiast tego bardzo często osadzają się na filtrach, sprawiając, że wnętrze urządzenia jest po prostu nieświeże i powodując, że może wydobywać się z niego nieprzyjemny zapach.

Przeczytaj także, jakie tabletki do zmywarki wybrać

Dodatkowo regularne czyszczenie zmywarki to najlepszy sposób na zadbanie o trwałość urządzenia. Niewłaściwe użytkowanie i rezygnacja ze sprzątania w środku sprzętu może znacząco skracać jego żywotność i utrudniać prawidłowe działanie. Efekt? Liczne usterki i problemy z niedomywaniem naczyń.

Jak często czyścić zmywarkę?

Odpowiedź na pytanie, jak często czyścić zmywarkę, znajdziesz zazwyczaj w instrukcji dołączonej do urządzenia. W zależności od producenta zaleca się mycie wnętrza sprzętu przynajmniej raz na trzy miesiące. Oczywiście, jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy z domywaniem naczyń czy odprowadzaniem wody, to warto czyścić zmywarkę częściej.

Pamiętaj, że elementy zamienne, np. koszyczki, i filtry w zmywarkach, potrzebują o wiele więcej uwagi. Właśnie dlatego warto czyścić je przynajmniej raz na dwa tygodnie, używając do tego gąbeczki i płynu do naczyń. Dzięki temu unikniesz problemów z nieprzyjemnym zapachem.

Jak przygotować się do czyszczenia zmywarki?

Jak umyć zmywarkę w środku? Zacznij od wyjęcia wszystkich naczyń i sztućców oraz elementów zamiennych i filtra, które najlepiej wyczyścić ręcznie. Możesz namoczyć je w wodzie z płynem do mycia naczyń, a następnie delikatnie usunąć z nich zabrudzenia przy użyciu ściereczki czy gąbki do naczyń. Po skorzystaniu z naszych domowych sposobów na wyczyszczenie zmywarki przetrzyj ją również na zewnątrz i gotowe!

Jak wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami?

Najprostszym i najtańszym sposobem na wyczyszczenie zmywarki jest skorzystanie z domowych sposobów, które zazwyczaj okazują się wystarczające. To również znakomita propozycja dla osób, które chcą zadbać o ekologiczne sprzątanie swojego domu.

Pierwszy sposób to sięgnięcie po kwasek cytrynowy, który należy wymieszać z sodą oczyszczoną. Takie połączenie pomoże w usunięciu z wnętrza zmywarki zabrudzeń, tłuszczu, a nawet osadów spowodowanych zbyt twardą wodą. Wystarczy wsypać mieszankę do pojemniczka na tabletkę, włączyć urządzenie i gotowe! Kwasek wykorzystamy także przy czyszczeniu pralki.

Zamiast kwasku cytrynowego możesz także sięgnąć po zwykły ocet, który wykorzystasz razem z sodą oczyszczoną. Pierwsza substancja działa bakteriobójczo i bez problemu radzi sobie z trudnymi zabrudzeniami, podczas gdy druga, dzięki swoim właściwościom żrącym, rewelacyjnie usuwa osady.

Pamiętaj, aby używać ich osobno! Zacznij od umieszczenia octu w kubku i postawieniu go na dnie zmywarki. Po zakończeniu programu wsyp 2-3 łyżki sody do pojemnika na tabletki i ponownie uruchom urządzenie.

Jak umyć zmywarkę przy użyciu chemicznych środków?

Możesz również zdecydować się na skorzystanie z profesjonalnych środków chemicznych, które choć są droższe, to zazwyczaj pozwalają zaoszczędzić czas. Wybór jest naprawdę ogromny.

Intensywne preparaty mają najczęściej postać płynu, który należy wlać do pustego urządzenia i następnie je włączyć. Warto jednak pamiętać, że większość detergentów ma bardzo silne działanie, dlatego może pozostawiać charakterystyczny zapach wewnątrz zmywarki.

Autorka: Katarzyna Wendzonka