Data modyfikacji:

Jak wyeksponować telewizor na ścianie?

Rola telewizora w nowoczesnych wnętrzach bywa kontrowersyjna. Niektórzy próbują go ukryć lub całkowicie z niego rezygnują, ale my wskażemy przeciwną drogę – podpowiemy, jak go wyeksponować. Telewizor na ścianie w salonie może być bowiem ciekawą ozdobą pomieszczenia i nie trzeba się go wstydzić. Jak wyeksponować telewizor na ścianie? Oto kilka pomysłów.
Telewizor

Telewizor na ścianie. Aranżacje minimalistyczne

Im mniej, tym więcej – to dewiza, która doskonale odnajduje się w nowoczesnych mieszkaniach. Nowoczesne mieszkania dowodzą, że do wygodnego życia nie potrzeba wiele. Zamiast przysadzistych meblościanek, ogromnych kanap i pawlaczy, w dzisiejszych wnętrzach panuje raczej oszczędna stylistyka. Dlaczego by nie wykorzystać tego do wyeksponowania telewizora?

Czarny telewizor na białej ścianie to połączenie, które może doskonale współgrać z minimalistycznym stylem mieszkania. Ważne jest jednak to, by telewizor był zamontowany możliwie blisko ściany. Wówczas jego stelaż nie będzie widoczny i telewizor zaprezentuje się tak, jakby lewitował.

Nie obędzie się oczywiście bez ukrycia przewodów w ścianie, dlatego warto zaplanować umiejscowienie telewizora już na etapie remontu mieszkania. Pod telewizorem umieść niewielki regał RTV lub półkę. Dzięki temu unikniesz wrażenia, jakby czegoś brakowało.

Jak wyeksponować telewizor na ścianie? Stara dobra cegła

Niektórzy uznają ceglaną ściankę za oklepaną i nudną, ale cóż poradzić, że wciąż wygląda to świetnie. Czerwona lub pomalowana na biało cegła ożywi zwykłą ścianę i wprowadzi do wnętrza nową, interesującą strukturę. Imitacja cegły jest łatwa w montażu, ale wybierz taką okładzinę, która nie wygląda zbyt idealnie.

Największy urok cegły tkwi w tym, że jest ona niedoskonała, poobijana i odrobinę krzywa. Warto również zastanowić się, czy cegła pasuje do charakterystyki mieszkania. O ile ceglana ściana wygląda bardzo naturalnie w domu lub kamienicy, w mieszkaniu z wielkiej płyty może nabrać kiczowatego charakteru. Wówczas warto ją zastąpić panelem betonowym lub chociażby kamienną okładziną.

Dla pogłębienia efektu i jeszcze lepszego wyeksponowania telewizora, podświetl ściankę ciepłym światłem LED. Światło „odklei” telewizor od ściany i podkreśli strukturę cegieł. Na tle z cegły doskonale sprawdzą się telewizory z Ambilight, czyli kolorową poświatą, sprawiającą wrażenie, jakby obraz wychodził spoza odbiornika.

Telewizor zatopiony w książkach

Aranżacja ściany z telewizorem nie musi być sztampowa. Jeśli lubisz nie tylko seriale, ale i dobre książki, połącz te dwa światy ze sobą. Zabudowanie całej ściany regałami z książkami i pozostawienie wolnego miejsca na telewizor to odważne rozwiązanie, jednak może dać doskonałe efekty. Pozornie wydaje się, że telewizor utonie w książkach, ale będzie wręcz odwrotnie – książki staną się jego tłem. Przełamanie monotonii biblioteczki telewizorem upiększy zarówno biblioteczkę, jak i telewizor.

Otoczenie telewizora książkami nie musi być oczywiście tak intensywne. Różnokolorowe okładki książek zagrają również wtedy, gdy półek będzie stosunkowo niewiele. Umieść je obok, nad lub pod telewizorem, a efekt przewyższy twoje oczekiwania. Od razu uprzedzimy – symetria niekoniecznie jest najlepszym wyborem. Więcej dynamiki wprowadzą asymetrycznie rozmieszczone półki. Szczególnie ciekawie prezentują się te bez podpór, z niewidocznym systemem montażu. Wśród nich telewizor będzie wyglądał tak, jakby unosił się wśród książkowych obłoków.

Telewizor na ścianie nad kominkiem w salonie

Zarówno telewizor, jak i kominek powinny znaleźć się w centralnej części salonu, aby domownicy siedzący na kanapie mieli z nich taką samą korzyść. Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć te dwa elementy ze sobą.

Telewizor nad kominkiem stworzy pionową oś w pokoju, według której można zaplanować umiejscowienie innych ozdób, mebli oraz urządzeń. Szczególnie korzystnie zaprezentuje się to w ciepłych, przytulnych wnętrzach. Salon musi być jednak odpowiednio duży, bowiem w małym pokoju wysokie umiejscowienie telewizora negatywnie wpłynie na komfort oglądania ulubionych filmów i seriali.

Jeśli nie masz klasycznego kominka na drewno, nic nie szkodzi – coraz popularniejszym dodatkiem do wnętrz jest nowoczesny biokominek. Nie wymaga on komina, dlatego można go zastosować nawet w mieszkaniu! Podobnie jest z kominkiem elektrycznym, jednak nie każdy jest miłośnikiem sztucznej iluminacji ognia.

Autor: Szymon Sonik