Data publikacji:

Jak wykręcić urwaną śrubę?

Śruby dostępne są w niezliczonej liczbie typów oraz rozmiarów i spotkamy się z nimi w prawie każdym urządzeniu mechanicznym i elektronicznym, a także wszelkiego rodzaju konstrukcjach metalowych lub budowlanych. Jeżeli dysponujemy odpowiednimi narzędziami, usunięcie lub instalacja śruby nie przysparza zazwyczaj żadnych problemów. Pojawiają się one jednak wówczas, gdy śruby ulegną uszkodzeniu. W artykule zebraliśmy wskazówki, jak wykręcić urwaną śrubę.
jak wykręcić urwaną śrubę

Dlaczego śruba ulega uszkodzeniu?

Do uszkodzenia śruby może dojść na wiele sposobów, najczęściej przyczyną jej tutaj niska wytrzymałość materiału, z jakiego została wykonana. Do urwania tego elementu dochodzi najczęściej podczas jego wykręcania ze zbyt dużą siłą lub pod złym kątem.
Winne mogą tutaj być także uszkodzenia mechaniczne lub osłabienie struktury metalu z powodu zmiany temperatury lub postępującej korozji. Bez względu na przyczynę musimy rozprawić się z problemem, bowiem bardzo często tracimy przez to np. możliwość rozkręcenia konkretnego urządzenia i jego naprawy lub konserwacji.
Każdy przypadek urwanej śruby będzie nieco inny. Zazwyczaj powstałe uszkodzenie powstaje kompletnie niespodziewanie, rujnując nasze wcześniejsze plany. Warto jednak zachować zimną krew i zanadto się nie stresować.
W pierwszej kolejności warto określić przyczyny usterki, a także stan, w jakim znajduje się zniszczony element. Może okazać się to oczywiście bardzo kłopotliwe, zwłaszcza jeżeli znajdował się on w bardzo trudno dostępnym miejscu. Bez tej informacji trudno jednak podjąć kolejne kroki. Pamiętajmy jednak, by unikać używania czystej siły do usuwania skręconych elementów, bowiem może doprowadzić to do jeszcze większych problemów.
Rodzaj stosowanej metody pozwalającej na usunięcie urwanej śruby zależy w dużej mierze od indywidualnego przypadku, a więc położenia i wielkości wkrętu, a nawet metalu z jakiego został wykonany. W sieci można znaleźć wiele wskazówek dotyczących bardzo konkretnych przypadków. My skupimy się jednak na bardziej ogólnych poradach, które niekoniecznie rozwiążą każdy problem.

Jak wykręcić urwaną śrubę? Najpopularniejsze sposoby na urwaną śrubę

Jeżeli śruba nie posiada główki i nie mamy bezpośrednio dostępu do jej gwintu, najczęściej decydujemy się na rozwiercenie tego elementu. Do tego celu używamy wiertarki z wiertłem o średnicy zbliżonej do tej, jaką posiada urwana śruba.
Operację przeprowadzamy ostrożnie, tak by wiertło nie ześlizgnęło się z gwintu. Przy odrobinie cierpliwości powinniśmy z sukcesem usunąć nawet najbardziej oporne wkręty. Gdy śruba wykonana jest z miękkich stopów metali (np. aluminium) możemy czasami pominąć wiertarkę i skorzystać po prostu z ręcznych wkrętaków lub szczypiec.
W przypadku śrub wykonany z bardziej opornych śrub dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch wierteł o różnej średnicy. Mniejszym z nich wkręcamy się w sam środek gwintu, otwór ten będzie bazą, w którą wkładamy większe wiertło o średnicy zbliżonej do całej śruby. Metoda ta zapobiega ześlizgiwaniu się wiertła oraz dodatkowym uszkodzeniom podczas korzystania z elektronarzędzi.
Czasami wykonuje się też proste i głębokie nacięcie w gwincie przy pomocy szlifierki, które posłuży do jego usunięcia przy pomocy płaskiego śrubokręta.
Gdy śruba jest skorodowana lub dodatkowo pokryta klejem, warto przed wierceniem sięgnąć po środki chemiczne, takie jak WD-40, które ułatwią poluzowanie elementu. Czasami pomocne okazać może się też podgrzanie śruby lub jej bezpośredniego otoczenia przy użyciu specjalnych podgrzewaczy. Metal gwintu zmieni swoją objętość i będzie można go znacznie łatwiej usunąć.
Zdjęcie: Envato Elements