Data publikacji:

Jak zabezpieczyć kable przed psem?

Pies to prawdziwe szczęście w każdym domu. Decydując się na zamieszkanie z czworonogiem, powinniśmy zadbać nie tylko o miseczki, karmę, zabawki czy legowisko dla pupila. Szczególnie istotne jest przygotowanie całego mieszkania pod kątem bezpieczeństwa. Kable stanowią prawdziwą pułapkę dla futrzanych milusińskich, a kontakt z nimi może skończyć się awarią drogiego sprzętu, a w ekstremalnych przypadkach nawet śmiercią ukochanego zwierzęcia. Nie wolno zatem bagatelizować kwestii zabezpieczenia przewodów przed czworonogiem. Jak zabezpieczyć kable przed psem? Mamy na to kilka sposobów!
jak zabezpieczyć kable przed psami

Podstawowe zabezpieczenie kabli przed psem

Zabezpieczenie kabli przed zwierzakami może okazać się dość proste w przypadku sprzętów, które umieszczamy w danym miejscu na stałe. Dotyczy to np. komputerów stacjonarnych czy telewizorów. Takie kable koniecznie umieśćmy za meblami w taki sposób, by nasz pies nie miał do nich dostępu. Kable ukryte pod dywanami czy za meblami stanowią dość trudną zdobycz dla naszych milusińskich. 
Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć kable przed psem, możesz posmarować je sokiem z cytryny. Pies, który jakimś sposobem dobierze się do przewodów, nie będzie chciał ich gryźć ze względu na kwaśny smak. Musisz jednak pamiętać, by powtarzać smarowanie kabli sokiem co jakiś czas. 

Preparaty do odstraszania zwierząt

Na rynku istnieją preparaty mające na celu odstraszenie zwierząt, w tym psów, od konkretnych miejsc. Możesz wypróbować ich działanie na domowych kablach. Ich skuteczność jest naprawdę różna i zależy od zwierzaka. Niektóre psy będą trzymały się z daleka od kabli spryskanych takim specyfikiem, inne zaś zupełnie nie zwrócą na niego uwagi. Jest to więc sposób dość tani, ale niezbyt skuteczny.

Osłona na kable – świetny sposób na zabezpieczenie przewodów przed psem

Osłona na kable to rozwiązanie, które zazwyczaj wymaga większej inwestycji niż sok z cytryny czy preparaty do odstraszania zwierząt. Jest ono jednak zdecydowanie bardziej skuteczne. Na rynku znajdziemy przeróżne osłony na kable, które pozwolą nam zabezpieczyć przewody o różnej długości i grubości. 
Podstawowe osłony na kable wykonane są z poliestru. Swoją konstrukcją przypominają plecioną siatkę. Niektóre modele zapinane są na rzepy. Osłonkę nakładamy na przewód i w ten sposób zabezpieczamy go przed zainteresowaniem czworonoga. Takie osłonki sprawdzą się w przypadku małych psów, które nie mają zbyt silnych pazurów i szczęk. 
Właścicielom nieco większych czworonogów polecamy spiralne osłony na kable. Są one znacznie trwalsze niż standardowe modele. Ich zaletą jest również możliwość elastycznego organizowania wiązek z przewodami, co pozwala na uporządkowanie kabli. Osłony spiralne dostępne są w różnych wariantach, jeśli chodzi o grubość. Jeśli mamy silnego, dużego psiaka, możemy zainwestować w osłony o grubości 1,4 mm.

Organizer na kable

Organizer na kable może w pewien sposób stanowić zabezpieczenie przewodów przed psem. Służy on jednak przede wszystkim do przechowywania listew czy przedłużaczy, które również budzą zainteresowanie zwierząt, a są równie niebezpieczne co kable. Organizer wyglądem przypomina estetyczne pudełko, do którego wkładamy listwę antyprzepięciową i zamykamy w taki sposób, by pupil nie miał do niej dostępu. 

Listwa maskująca, czyli najtrwalsze zabezpieczenie kabli przed psem

Do najtrwalszych, ale też najdroższych sposobów na zabezpieczenie kabli przed psem należą listwy maskujące. Wyglądają one bardzo estetycznie, a równocześnie ukrywają przewody. Dobrze sprawdzą się jako zabezpieczenie dla urządzeń, które nieczęsto zmieniają swoje położenie, np. lodówki, telewizora, kuchenki mikrofalowej, pralki. Listwy maskujące z powodzeniem dopasujemy do wystroju wnętrza, dzięki czemu zyskamy niepowtarzalny design.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.