Data publikacji:

Jak zamaskować kable na ścianie?

Plączące się i zwisające przewody mogą przyprawić o ból głowy, gdy chcemy urządzić eleganckie i pozbawione zbędnego chaosu wnętrze. Na szczęście nie jesteśmy w tej kwestii kompletnie bezradni. Zatem jak skutecznie zamaskować kable na ścianie? W artykule przedstawiamy najpopularniejsze metody na rozwiązanie problemu. 
jak zamaskować kable na ścianie

Plączące się po podłodze i zwisające ze ścian kable są nie tylko mało estetyczne, ale stanowią często zagrożenie, nie trudno bowiem przypadkowo się o nie potknąć lub przypadkowo zaczepić, co może skończyć się uszkodzeniem podłączonego do nich sprzętu\urządzenia. W przeciętnym mieszkaniu lub domu są to najczęściej przewody elektryczne, antenowe, telewizyjne, telefoniczne, internetowe lub zasilające podpięte do oświetlenia, sprzętu RTV i AGD lub różnego rodzaju przedłużaczy. 

Jak zasłonić kable w mieszkaniu – o czym należy pamiętać 

Zanim jednak zabierzemy się za skorzystanie z którejś z metod pozwalających na pozbycie się widoku kabli z pomieszczenia, w pierwszej kolejności musimy opracować odpowiedni plan pracy. W zależności od wybranego sposobu, musimy poznać dokładne wymiary wnętrza, a także długości poszczególnych przewodów.  

Po zabraniu się do pracy najczęściej bardzo szybko okazuje się, że ich wymiary mogą być niewystarczające i trzeba je wymieniać lub zakupić dodatkowe przejściówki. Zwłaszcza w przypadku kabli do sprzętu komputerowego, RTV i Hi-Fi warto w kluczowych miejscach oznaczyć ich przeznaczenie oraz typ stosownymi naklejkami z opisem lub różnymi kolorami (stosując do tego np. gumki lub markery). Podczas przeglądania instalacji łatwo zidentyfikujemy wówczas poszczególne kable, co czasami może być kłopotliwe, gdy mają identyczną średnicę oraz barwę. 

Najpopularniejsze sposoby maskowania kabli 

Poniżej zebraliśmy listę najskuteczniejszych i najczęściej wykorzystywanych sposobów na zamaskowanie kabli. 

Chowanie kabli bezpośrednio w ścianach 

Jest to najbardziej zdecydowany sposób na pozbycie się plączących kabli. Świetnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku oświetlenia np. listew LED, a także telewizorów oraz sprzętu audio. Rozwiązanie to opiera się najczęściej na wykuciu w ścianach długich otworów, w których umieszczamy np. plastikowe rury, przez które przeplecione są przewody. Całość następnie na pokrywa się zaprawą i tynkiem. 

Ze względu na stopień skomplikowania i koszty nieraz całego pokoju, metoda znajduje zastosowanie głównie w remontowanych lub zupełnie nowych mieszkaniach. Pamiętajmy też, że w tym przypadku mogą wystąpić też poważne problemy z dodaniem lub wymianą już schowanych kabli, czasami niezbędne będzie też ponowne kucie ścian. 

Ukrycie kabli w kanale instalacyjnym 

Metod zbliżona do pierwszej, ale wykutego w ścianie korytka na kable nie pokrywamy tynkiem. Montujemy za to w nimi metalowe lub plastikowe listwy z otwieranymi frontami, w które chowane są kable. Listwy są zazwyczaj widoczne na ścianie, ale dobierając ich odpowiedni kolor lub rodzaj materiału mogą one stanowić nawet element dekoracyjny. Dostęp do kanałów instalacyjnych jest względnie łatwy, dlatego też bez problemu włożymy w nie nowe przewody lub usuniemy stare. 

Maskownice do kabli 

Maskownice działają na podobnej zasady co kanały instalacyjne. Tu także mamy do czynienia z listwami z metalu lub tworzyw sztucznych (także elastycznych), w które wkładamy przewody. W sklepach znajdziemy bardzo bogaty wybór różnego typu maskownic. Wszystkie bez wyjątku przyklejamy lub przykręcamy bezpośrednio do ściany. Niewątpliwe znacznie mocniej rzucają się w oczy, dlatego wiele osób zakrywa je na różne sposoby np. meblami. 

Listwy przypodłogowe  

Nowoczesne listwy przypodłogowe to idealne rozwiązanie pozwalające na schowanie przewodów prowadzonych wzdłuż ściany. Są one wykonywane z wielu różnych materiałów, od zwykłego drewna, przez płyty MDF, tworzywa sztuczne po metal. Większość z nich jest wewnątrz wyprofilowana tak, by można było w nich przeciągnąć nawet kilka kabli naraz. 

Warto zwrócić uwagę na sposób montażu listew, determinuje one bowiem łatwość konserwacji kabli oraz ich wymiany. Najlepiej wybrać więc listwy przymocowywane na klamry. Umożliwiają one ich całkowite zdjęcie bez ryzyka zniszczenia ściany. Najgorsze w tym wypadku są produkty klejone, po których oderwaniu trzeba często ponownie tynkować i malować podłoże. 

Lamele i płyt kartonowo-gipsowe   

Kable łatwo zakryjemy też z pomocą lameli lub płyt kartonowo-gipsowych. Te pierwsze to bardzo modne listwy ozdobne, wykonywane najczęściej z drewna, laminatów lub tworzyw sztucznych. Bardzo łatwo zasłonią biegnące pionowo przewody, które prowadzą np. do telewizora lub zasilają sufitowe oświetlenie LED. Użycie płyt kartonowo-gipsowych to alternatywa dla kucia w ścianie, przewody zakrywamy po prostu panelem GK, który z powodzeniem można używać zarówno na ścianach, jak i na sufitach.