Data publikacji:

Jak zamontować front zmywarki?

Zamontowanie frontu do zmywarki tylko z pozoru jest zadaniem trudnym i wymagającym dużych umiejętności. Tak naprawdę to czynność łatwa i prosta, do wykonania której potrzebna będzie miarka, ołówek śrubokręt i wkrętarka.

Montaż frontu do zmywarki krok po kroku 

Montaż zmywarki możesz wykonać samodzielnie, o ile posiadasz niezbędne do tego narzędzia. Przed przystąpieniem do montażu frontu należy upewnić się, że zmywarka jest ustawiona prawidłowo (wypoziomowana przy pomocy regulowanych nóżek). Jeżeli okaże się, że jest inaczej, ustawmy ją w odpowiedni sposób. Następnie powinniśmy sprawdzić wymiary otworu, w którym stoi zmywarka. Ma to na celu zapobiegnięcie ocierania się frontu podczas otwierania i zamykania.  
W dalszej kolejności sprawdzamy, czy nie brakuje któregoś z elementów montażowych dołączonych do zmywarki. Zazwyczaj są to zaczepy, wkręty oraz szablon montażowy wydrukowany na papierze. 
Kładziemy front na płaskiej powierzchni tylną jego częścią do góry. Na froncie umieszczamy szablon montażowy (oczywiście właściwą stroną na zewnątrz) w taki sposób, żeby jego część górna wystawała kilka milimetrów poza górną część frontu. Teraz powinniśmy przykleić szablon do frontu taśmą kontrolując jednocześnie, czy znaki zgadzają się z górną częścią. Przy pomocy wkrętarki wywiercamy małe otwory na wkręty w miejscach wskazanych przez szablon uważając, aby nie przewiercić frontu na wylot. 
Teraz możemy zdjąć szablon z frontu.
Jeżeli nasza zmywarka posiada plastikowe podkładki dystansowe, to możemy ich użyć (w razie potrzeby), umieszczając je między frontem a zaczepami.
W dalszej kolejności przykręcamy metalowe zaczepy do przygotowanych wcześniej otworów (niektóre modele zmywarek posiadają w zestawie naklejki na rzep ułatwiające montaż).
W przypadku gdy front zmywarki będzie miał uchwyt, to w tym momencie przystępujemy do przykręcenia tegoż uchwytu, gdyż pozostawienie tego na później wymusi ponowne odkręcanie frontu. Położenie uchwytu powinno być dopasowane do położenia pozostałych uchwytów szafek dolnych (na jednej wysokości).
Teraz już można podnieść front i przyłożyć go do drzwi zmywarki, wkładając jednocześnie wsporniki montażowe w otwory, które znajdują się w dolnej części drzwi. Następnie naciskamy górną część frontu, wsuwając go na odpowiednie miejsce.
W dalszej kolejności ustawiamy drzwi odpowiednio do wysokości frontów szafek sąsiednich, zwracając również uwagą na szerokość szczelin po bokach frontu. Powinny być one takie same, w przeciwnym wypadku efekt wizualny nie będzie zadowalający.
Po dopasowaniu frontu można już przystąpić do jego ostatecznego przykręcenia. W tym miejscu dobrze jest skorzystać z pomocy drugiej osoby, której zadaniem będzie przytrzymanie frontu tak, aby nie uległ on przesunięciu podczas otwierania drzwi.
Ostateczne przykręcenie wymaga delikatnego otwarcia drzwi zmywarki (bez przesunięcia frontu), wykręcenia krótkich wkrętów znajdujących się w drzwiach i wkręcenia w ich miejsce dwóch dłuższych wkrętów znajdujących się w zestawie montażowym. Jeżeli po zamknięciu zmywarki front „zgrywa się” z pozostałymi szafkami, wkręcamy pozostałe wkręty, pamiętając, aby nie przekręcić ich na wylot.
Tak zamontowany front nie powinien ocierać się o inne szafki.
Zdjęcie: stockfilmstudio / Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.