Data publikacji:

Jak zamontować telewizor na ścianie?

W ostatnich kilkunastu latach rozmiary przeciętnego ekranu telewizyjnego wzrosły co najmniej o kilkadziesiąt procent. Standardem są obecnie panele o przekątnych od 50 cali do 60 cali. Urządzenia te świetnie prezentują się na ścianach, dlatego też na ich zawieszenie decyduje się tak wiele osób, tym bardziej że umieszczenie ich w takiej pozycji zwalania sporo miejsca w salonie i ułatwia poprawne ustawienie coraz częściej wybieranych soundbarów. Podpowiadamy, jak zamontować telewizor na ścianie.
jak zamontować telewizor na ścianie
Montaż telewizora na ścianie nie jest specjalnie skomplikowanym zadaniem, jednak zanim się za nie zabierzemy, w pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy opcja taka ma sens w pomieszczeniu, w którym chcemy korzystać z panelu. Decyzję taką najlepiej podjąć przed kupnem nowego telewizora. W ten sposób dopasujemy jego wielkość do rozmiarów pokoju oraz wolnej przestrzeni na ścianie.
Bardzo często operacja wiązać będzie się z zakupem nowych szafek, ułożeniem lameli lub paneli. Niezbędne mogą okazać się też przeróbki wymagające użycia narzędzi i kucia w ścianie, potrzebnego jeżeli chcemy ukryć przewody zasilające oraz transportujące sygnał audio-wideo.
Wybierając miejsce na powieszenie TV, weźmy też pod uwagę to, czy będzie padało na nie bezpośrednio mocne światło słoneczne, negatywnie wpływające na jakość obrazu, zwłaszcza w najtańszych modelach telewizorów z niższej jakości podświetleniem i matrycami.
Telewizor musi być też zawieszony na odpowiedniej wysokości, dopasowanej do kanapy lub sofy, z jakiej będziemy go oglądać. Nasza linia wzroku powinna być skierowana nieco powyżej środka ekranu. Specjaliści zazwyczaj przyjmują, że telewizor powinien być powieszony ok. 100–110 centymetrów od podłogi.
Nieco inaczej postępujemy w przypadku telewizorów zawieszonych w sypialni, które oglądamy w pozycji leżącej. Tutaj wiele zależeć będzie od rodzaju łóżka, a także indywidualnych preferencji. Mniejsze panele często zawiesza się tuż przy suficie, ustawiając je pod kątem ok. 15–30 stopni.

Uchwyty na telewizor – co należy wiedzieć?

W sklepach znajdziemy szeroki wybór uchwytów służących do mocowania telewizorów do ściany. Ułatwiają one nie tylko ściągnięcie panelu ze ściany, np. w razie malowania, ale też regulację kąta jego pochylenia, a nawet niewielką korektę wysokości. Poza uchwytami nieco rzadziej używa się też wysięgników (te zazwyczaj stosowane są w biurach, sklepach lub placówkach edukacyjnych) lub stelaży do podwieszenia TV pod sufitem. Wybór produktów jest tutaj bardzo duży, a ceny zaczynają się od kilkudziesięciu i kończą na ponad tysiącu złotych. Najwięcej zapłacimy za modele, których automatyczną regulację kąta/wysokości kontrolujemy za pomocą pilota.
Wszystkie akcesoria pomagające zamontować telewizor na ścianie są zgodne ze standardem VESA. Oznacza to, że są kompletnie uniwersalne i pasują do urządzeń wszystkich producentów na rynku. Zwróćmy uwagę na to, że nie wszystkie panele TV są przeznaczone do zawieszenia. Jeżeli w ich specyfikacji technicznej nie zmazała się informacja o kompatybilności z uchwytami VESA, ich zawieszenie będzie wymagać bardziej niestandardowych metod.
Standard VESA opisuje rozmieszczenie śrub montażowych umieszczonych z tyłu telewizora (lub monitora). Rozstaw śrub podany jest zawsze w tym samym formacie i składa się z dwóch wartości podanych w milimetrach. Pierwsza wskazuje na poziomy, a druga na pionowy rozstaw wkrętów. Aby zmniejszyć liczbę wariacji, telewizory korzystają wyłącznie z kilku z góry określonych rozmiarów. Są to:
  • VESA 75 × 75;
  • VESA 100 × 100;
  • VESA 200 × 200;
  • VESA 200 × 100;
  • VESA 300 × 300;
  • VESA 400 × 400;
  • VESA 600 × 400.
  • Znając wartość VESA naszego telewizora, możemy bez problemu dobrać odpowiedni uchwyt do zawieszenia na ścianie. Bez względu na producenta lub cenę, każdy z nich będzie pasować do urządzenia. Weźmy jednak tutaj pod uwagę dopuszczalne obciążenie uchwytu – nie może ono oczywiście przekraczać wagi odbiornika, bowiem będzie to prowadzić do jego zerwania.

    Montujemy telewizor na ścianie – co warto wiedzieć?

    Montaż uchwytów przebiega w podobny sposób – przed rozpoczęciem pracy powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzie. Najpierw decydujemy, gdzie zamontujemy kołki rozporowe. Przykładamy więc uchwyt do ściany i zaznaczmy miejsce wykonania odwiertów za pomocą ołówka. Pamiętajmy o użyciu poziomicy, aby upewnić się, że telewizor nie będzie odchylony od pionu.
    Teraz możemy przystąpić do wykonania otworów w ścianie. Do tego celu używamy wiertarki lub wiertarkowkrętarki. Głębokość wykonywanych otworów zależy od rodzaju materiału, w jakim wiercimy, a także ciężaru telewizora. Najdłuższe kołki sprawdzą się w miękkiej i starej cegle, z krótszych możemy skorzystać w betonie.
    Jak jednak zamontować telewizor na ścianie z płyt kartonowo-gipsowych? Jeżeli przykrywają one starą ścianę wykonaną np. z cegły, mocowanie wykonujemy w oparciu o nią, wiercąc na odpowiednią głębokość. W przypadku gipsowych ścianek działowych zbudowanych na metalowych profilach, grubość pojedynczej płyty powinna wynosić co najmniej 12,5 mm, a stalowego stelaża 50 mm. Zazwyczaj jednak konstrukcję należy też dodatkowo wzmocnić od wewnątrz płytami wiórowymi, które utrzymają wkręty. Oznacza to, że zmuszeni będziemy do przebudowy ściany.
    Zdjęcie: Envato Elements