Data modyfikacji:

Jak zmyć klej do tipsów z rąk?

Klej do tipsów z zasady powinien być mocny i trwały. Ma on bowiem za zadanie utrzymanie sztucznych paznokci w pożądanym miejscu. Zazwyczaj cieszymy się, gdy uda nam się znaleźć naprawdę trwały klej, dzięki któremu wykonana stylizacja trzyma się bardzo długo. Nieco mniej radości wywołuje w nas sytuacja, gdy klej rozleje się na dłonie. Może się to zdarzyć zarówno podczas wykonywania manicure’u, jak i w czasie przelewania kleju do innego pojemnika czy otwierania nowego opakowania. Co robić w takiej sytuacji? Jak usunąć klej do tipsów ze skóry? Jest na to kilka sposobów!
klej na tipsach

Klej do tipsów – charakterystyka

Klej do tipsów to zazwyczaj produkt cyjanoakrylowy. Pod tym względem nie różni się od dobrze znanych nam klejów do szybkiej reperacji uszkodzeń w domu, jak Kropelka czy Super Glue. Charakterystyczną cechą tych produktów jest błyskawiczne działanie, a także duża siła spajania. Klej do tipsów jest bardzo wytrzymały i odporny zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. Niestraszna mu także wilgoć, dlatego usunięcie zaschniętego produktu jest naprawdę trudne. W przypadku, gdy rozlejemy klej do tipsów na skórę lub inną powierzchnię, jego zalety w postaci szybkiego wysychania i mocnego spajania, stają się jego największymi wadami.

Przeczytaj, jaka frezarka do paznokci będzie idealna do wykonania domowego manicure

Klej do tipsów na skórze – podstawowe zasady

Nawet najbardziej uważnej osobie może zdarzyć się rozlanie kleju do tipsów na skórę. Jeśli substancja skleiła ci palce, pod żadnym pozorem nie próbuj ich odrywać! Szarpnięcia mogą sprawić, że uszkodzisz skórę, a cała sytuacja stanie się jeszcze bardziej nieprzyjemna. W takim wypadku należy działać powoli, cierpliwie i z głową. Na szczęście istnieją sposoby na rozpuszczenie kleju do tipsów. Jeżeli klej dostanie się do twoich oczu bądź ust, niezwłocznie udaj się do najbliższego szpitala! Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Lepiej nie eksperymentować na własną rękę i szybko odwiedzić specjalistę.

Mechaniczne sposoby na usuwanie kleju do tipsów

Na forach internetowych stylistki paznokci dzielą się swoimi sposobami na usunięcie kleju do tipsów z rąk. Wśród nich największą popularnością cieszą się następujące opcje:
  1. Delikatne spiłowanie pilniczkiem lub blokiem polerskim zaschniętego kleju.
  2. Moczenie dłoni w ciepłej wodzie – może być z dodatkiem delikatnego mydła. Sposób ten jest długotrwały, ale skuteczny.
  3. Wyczyszczenie kleju przy pomocy mokrej i namydlone szczotki do czyszczenia paznokci.

Jak zmyć klej do tipsów z rąk? Szybko i skutecznie!

Istnieją także inne sposoby na pozbycie się kleju do tipsów z rąk. Do zmycia produktu należy wykorzystać zmywacz do paznokci z acetonem, czysty aceton albo rozpuszczalnik do kleju. Zmywacze do paznokci z acetonem oraz zwykły aceton są ogólnodostępne w drogeriach czy na wyspach, sprzedających akcesoria do stylizacji paznokci. Można je kupić również online. Zmywacz do paznokci z acetonem jest opcją delikatniejszą dla skóry.

Należy namoczyć wacik w produkcie, a następnie pocierać nim klej, który po kilku minutach powinien się rozpuścić. Wykorzystanie czystego acetonu daje niemal natychmiastowy efekt, ale produkt ten może podrażnić skórę. Warto jednak skorzystać z niego w przypadku, gdy klej rozlał się na większej powierzchni naszych dłoni. Zaleca się wlanie acetonu do czystej miseczki i zamoczenie w niej ręki. Klej rozpuści się stosunkowo szybko.

Na rynku znajdziemy też profesjonalne rozpuszczalniki do kleju. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, by wybrany rozpuszczalnik można było stosować na skórze. Rozpuszczalnik szybko poradzi sobie z klejem i pomoże uporać się z problemem. Pamiętaj, by zawsze po skorzystaniu z acetonu czy rozpuszczalnika, dokładnie umyć dłonie mydłem i ciepłą wodą przez co najmniej 30 sekund, aby pozbyć się wszelkich chemikaliów, które przez nieuwagę mogą dostać się do oczu czy ust.

Po umyciu dłoni koniecznie użyj kremu do rąk. Wykorzystywany aceton znacznie wysusza skórę, dlatego warto zadbać o jej kondycję. Aceton możesz wykorzystać również wtedy, gdy klej rozleje się nie tylko na dłonie, lecz także na inne powierzchnie. Pamiętaj jednak, by podchodzić do usuwania kleju z dużą ostrożnością. Aceton może bowiem odbarwić powierzchnię plastikowe, a nawet ubrania.

Alkohol do kleju do tipsów

Okazuje się, że klej do tipsów można rozpuścić nie tylko acetonem, lecz także spożywczym alkoholem wysokoprocentowym. Dobrze sprawdzi się do tego zwykły spirytus spożywczy. Wódka może okazać się niewystarczająca. Nasącz wacik alkoholem i przyłóż go do skóry w miejscu, w którym zastygł klej. Po kilku minutach alkohol powinien rozwiązać problem. Jeżeli klej rozlał się na całych dłoniach, skorzystaj ze sposobu z miseczką i zanurzeniem dłoni w alkoholu.

Jak nie rozlać kleju do tipsów?

Jak widać, zmycie kleju do tipsów z dłoni nie jest bardzo trudne, ale z pewnością wymaga pewnego wysiłku. Zazwyczaj jednak panie, które wykonują stylizację z tipsami, mają w swoich zapasach zmywacz do paznokci z acetonem lub czysty aceton, który pomoże rozwiązać ten problem. Pamiętajmy jednak, że najlepszym sposobem na uniknięcie tego typu kłopotów jest po prostu wzmożona uważność. Stosuj następujące zasady, by uniknąć problemu z klejem do tipsów:
  • zawsze upewniaj się, że dokręciłaś buteleczkę,
  • nie chwytaj buteleczki z klejem za zakrętkę – lepiej sięgnij po całe opakowanie,
  • odstawiaj klej poza zasięg swoich rąk, by nie potrącić opakowania łokciem; dobrze zorganizuj swoje miejsce pracy,
  • unikaj przelewania kleju z opakowania do innego opakowania,
  • pracuj w rękawiczkach, nawet gdy wykonujesz stylizację na swoich paznokciach (możesz założyć lateksowe rękawiczki i odciąć górne fragmenty palców – w ten sposób będziesz miała dostęp do paznokci, a skóra dłoni pozostanie zabezpieczona),
  • nigdy nie otwieraj kleju do tipsów zębami! Po pierwsze – jest to niezdrowe dla szkliwa. Po drugie, może mieć naprawdę opłakane skutki w przypadku, gdy klej przypadkiem wypłynie.
Zdjęcie: LightFieldStudios/Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.