Data modyfikacji:

Jak zresetować, odkamienić ekspres KRUPS?

Odkamienianie ekspresu zapewnia jego poprawne działanie, ogranicza ryzyko usterek oraz potrzebę zbyt częstego wysyłania go do serwisu. Co więcej, pozytywnie wpływa na smak kawy i umożliwia lepsze spienianie mleka. Czyszczenie ekspresu KRUPS z kamienia nie trwa dłużej niż 20 minut, ale należy robić to regularnie w ramach czynności pielęgnacyjnych. To tak samo ważna kwestia, jak jego mycie. W dzisiejszym artykule pochylimy się nad tym, jak odkamienić i jak zresetować ekspres KRUPS. Dowiedz się, wszystkiego, co warto wiedzieć na temat obsługi oraz konserwacji tych urządzeń.
ekspres krups

Jak stosować odkamieniacz w ekspresie Krups?

Jeżeli przed Tobą pierwsze czyszczenie, zapewne zadajesz sobie podstawowe pytania takie jak „ile odkamieniacza do ekspresu Krups?” czy „gdzie się wsypuje odkamieniacz do ekspresu Krups?”. Żeby przeprowadzić tę podstawową czynność konserwacyjną, wystarczy jedna saszetka odkamieniacza, którą należy wsypać do pełnego zbiornika na wodę. Konieczne jest jej dokładne rozmieszanie oraz podłożenie naczynia o pojemności przynajmniej 600 ml pod ekspres. Cała procedura nie potrwa dłużej niż 20 minut. Należy wykonywać ją za każdym razem, gdy urządzenie poinformuje nas o takiej potrzebie.

Jak przebiega proces odkamieniania ekspresu Krups?

Jak odkamienić ekspres Krups? Jeżeli wykonaliśmy już poprzednie czynności, konieczne jest uruchomienie programu usuwania kamienia. Naciskamy przycisk start/stop i czekamy aż urządzenie się odkamieni. Teraz konieczne jest ponowne (dwukrotne) uzupełnienie zbiornika na wodę oraz przepłukanie ekspresu czystą wodą. Szczególnie dopełnienie ostatniej czynności jest istotne, nie tylko z uwagi na smak kawy, ale również bezpieczeństwo użytkowników ekspresu. W końcu nie jest tajemnicą, że środki czyszczące i detergenty nie nadają się do spożycia nawet w śladowych ilościach.

Krups tabletki czyszczące — jak stosować?

Innym preparatem oprócz saszetek, którego używamy do gruntownego mycia urządzenia są tabletki czyszczące marki Krups, które można bezpiecznie umieszczać w ekspresie w celu jego wyczyszczenia. Stosujemy je w sposób bardzo podobny do poprzedniej omówionej procedury z saszetką.
Tabletkę wyjmujemy z opakowania oraz umieszczamy ją w stosownej przegródce po zapaleniu się na ekspresie diody informującej o konieczności wyczyszczenia go. Nigdy nie umieszczamy ich w zbiorniku na wodę. Aplikujemy je do specjalnej szufladki, która znajduje się w każdym ekspresie Krups. Następnie:
  • Pod ekspres podstawiamy naczynie o pojemności minimum 600 ml.
  • Naciskamy przycisk start/stop.
  • Opróżniamy tackę, usuwamy fusy oraz dolewamy wody do zbiornika.
  • Ponownie wciskamy start/stop w celu przepłukania ekspresu.
  • Powtarzamy ostatni krok – ekspres powinien zostać wypłukany dwukrotnie po zastosowaniu tabletki czyszczącej.
  • Jak zresetować ekspres Krups?

    W sytuacji, w której zdarzy się nieprzewidziany błąd lub awaria zawsze rozpoczynamy od resetu urządzenia. Jak zresetować ekspres Krups? Trzeba wyłączyć urządzenie, odłączyć wtyczkę od zasilania i odczekać 30-60 sekund, a następnie włączyć. Niektóre modele ekspresów Krups po wykryciu błędu resetują się automatycznie w celu jego samodzielnej naprawy.
    W sytuacji, w której reset i przeczyszczenie ekspresu nie pomagają w obliczu wybranej usterki, prawdopodobnie będzie trzeba odesłać urządzenie do serwisu. W niektórych modelach dodatkowo oprócz usunięcia wtyczki zaleca się wyciągnięcie filtra do wody na około minutę.

    Podstawowe problemy z ekspresem Krups

    Ekspresy Krups są wyjątkowo popularne zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm, gdzie służą jako urządzenia biurowe. Wśród najczęściej zgłaszanych usterek wymienia się to, że:
    Krups nie spienia mleka
    Podstawowym krokiem, który wykonujemy w takim przypadku, jest czyszczenie i odkamienianie ekspresu. W dalszej kolejności należy rozkręcić system spieniania mleka, odmoczyć go i dokładnie wyczyścić np. malutką szczoteczką. Czasami problemem jest również zużyta rurka do mleka – trzeba sprawdzić, czy jest czysta i nie posiada żadnych mikrouszkodzeń. Pomóc może jej wymiana.
    Parzy słabą kawę
    Jeżeli ekspres przy tym zaczyna głośniej pracować, prawdopodobnie konieczna może być wymiana pompy ciśnieniowej. Najczęściej jednak wystarcza zmiana ustawień młynka i gruntowne czyszczenie. Trzeba jednak pamiętać, że kawa nie może być mielona zbyt drobno, by nie zasypywała ekspresu. Można też zwiększyć moc kawy i zmniejszyć ilość cieczy, jednak jest to wyłącznie doraźne rozwiązanie.
    Wyświetlacz przestaje działać
    To dość popularna, ale na szczęście niedroga w naprawie usterka. Czasami na wyświetlaczu pojawia się białe tło, które nieustannie jest podświetlone. Alternatywą jest również podświetlona część pikseli lub całkowite zgaśnięcie elementu, pomimo przygotowywania przez ekspres kawy w normalnym trybie. Wówczas konieczna jest wymiana wyświetlacza przez serwisanta.

    Co jeszcze można zrobić, żeby zachować ekspres w jak najlepszej kondycji?

    Podstawą jest regularna wymiana filtrów oraz stosowanie się do poleceń, które wyświetla nam urządzenie. Zakupu nowego filtra nie należy odkładać w czasie, a także wyciągać go z ekspresu na dłużej, niż 20 minut, jeżeli zamierzamy jeszcze go stosować. Najlepiej mieć w domu zawsze przynajmniej jeden zapasowy egzemplarz, ponieważ wymiana tego elementu jest konieczna co około 2 miesiące użytkowania urządzenia.
    Dobrym pomysłem jest przygotowywanie kawy na niskozmineralizowanej lub najlepiej źródlanej wodzie – zawarte w innych rodzajach wody sole i minerały powodują odkładanie się kamienia oraz zmieniają smak przygotowywanego napoju, a filtr dzięki temu będzie miał nieco mniej pracy. Zawsze zwracaj uwagę na zapalanie się poszczególnych diod oraz regularnie opróżniaj pojemnik na fusy, napełniaj zbiornik wody oraz czyść i płucz system mleka. To właśnie czyszczenie, filtrowanie wody i odkamienianie ekspresu uznaje się za trzy podstawowe filary jego prawidłowej pielęgnacji.

    Rodzaje czyszczenia ekspresów Krups i przeglądy serwisowe

    Czyszczenie ekspresu dzielimy na dwa rodzaje – standardowe, codzienne oraz gruntowne, z tabletką, przeprowadzane kilka razy do roku. Czyszczenie codzienne związane jest w szczególności z oczyszczaniem pojemnika na fusy, usuwaniem wody z tacki ociekowej oraz płukaniem całego systemu mleka – przewodu, układu mleka i spieniającego. To właśnie niedokładne wykonywanie ostatniej czynności może być w przyszłości źródłem problemów ze spienianiem mleka.
    Warto pamiętać o tym, że to właśnie odpowiednie czyszczenie w dużej mierze odpowiada za smak i jakość kawy. Nawet jeżeli ekspres nie jest uszkodzony, ani nie zdradza objawów usterek, co określony czas warto wysyłać go na przegląd do serwisu. Dzięki temu będziemy mogli zapobiec problemom, jeszcze zanim te się pojawią. Jest to kluczowe szczególnie w przypadku intensywnie eksploatowanych ekspresów biurowych.
    Na szczęście ekspresy Krups nie są kojarzone z dużą ilością usterek czy awarii. Są znane jako solidne urządzenia o długiej żywotności. W przypadku drobnych uszkodzeń czy potrzeby wymiany elementów podlegających eksploatacji te są łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie.
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!