Data publikacji:

Jak zresetować płytę indukcyjną?

Płyta indukcyjna nie reaguje na dotyk? Masz problem z ustawieniem odpowiedniej mocy? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest reset płyty indukcyjnej, pod warunkiem że nie została wcześniej zalana – w tej sytuacji, zamiast próbować ją odblokować, najlepiej skontaktuj się z serwisem. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak zresetować płytę indukcyjną i rozwiązać inne problemy związane z codziennym użytkowaniem tego urządzenia.
jak zresetować płytę indukcyjną

Awaria płyty indukcyjnej – co może być przyczyną?

Awaria płyty indukcyjnej może mieć różne przyczyny. To od źródła problemu zależy, jakie kroki należy podjąć, aby usunąć usterkę. Winowajcą może być między innymi niewłaściwe podłączenie urządzenia. Właśnie dlatego tak ważne jest skorzystanie z pomocy fachowca, który zadba o właściwy montaż i bezpieczeństwo w trakcie korzystania z płyty indukcyjnej.
Inną przyczyną, zwłaszcza jeśli płyta indukcyjna wyłącza się w trakcie gotowania, są wybijające się bezpieczniki. Dochodzi do tego w sytuacji, gdy urządzenie ma za dużą moc lub zastosowano niewłaściwą instalację.
Awaria płyty indukcyjnej może być związana z modułem sterowania – pojawiających się błędów czy nawet jego uszkodzenia, na przykład w wyniku zalania. Ta usterka wymaga kontaktu z serwisem i sprawdzenia, czy konieczna jest wymiana modułu.

Jak zresetować płytę indukcyjną?

Reset płyty indukcyjnej jest prosty i nie wymaga pomocy fachowca. To rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku takich problemów, jak zacinający się panel czy wyłączanie modelu w trakcie gotowania. Jak zresetować płytę indukcyjną? Po prostu odłącz ją od prądu i poczekaj przynajmniej kilkanaście minut. W tym czasie kondensatory się rozładują.
Jeśli gniazdko znajduje się w niedostępnym miejscu, to użyj bezpiecznika – wyłącz go i odczekaj trochę czasu.
Wiesz już, jak zresetować płytę indukcyjną. Masz inny problem ze sprzętem AGD? W takim razie czytaj dalej.

Gdzie jest bezpiecznik w płycie indukcyjnej?

Zastanawiasz się, gdzie jest bezpiecznik w płycie indukcyjnej? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Powód jest prosty – jego umiejscowienie lub sama obecność jest uzależniona od producenta urządzenia. Niektóre marki oferują modele z wbudowanymi systemami bezpieczeństwa, podczas gdy inne wymagają dokupienia osobnego bezpiecznika.
Najlepszym pomysłem jest zapoznanie się z instrukcją producenta.

Płyta indukcyjna nie reaguje na dotyk – co zrobić?

Jeżeli płyta indukcyjna nie reaguje na dotyk, to zacznij od zresetowania urządzenia. Powyżej wytłumaczyliśmy, jak to zrobić (sposób działa w większości sprzętów najpopularniejszych producentów).
Innym problemem może być zablokowana płyta indukcyjna. Wbrew pozorom rozwiązanie to jest wprowadzane w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa i ochrony przed przypadkowym poparzeniem czy zmianą ustawień.

Jak odblokować płytę indukcyjną?

Jak odblokować płytę indukcyjną? Najprościej zrobić to przy pomocy klucza albo kłódki – w miejscu jednego z wymienionych symboli znajduje się sensor, który należy przytrzymać przez kilka sekund. Po tym czasie powinieneś mieć znów możliwość sterowania płytą indukcyjną.
Jeżeli nie widzisz na płycie indukcyjnego jednego z symboli, to zajrzyj do instrukcji. W takim przypadku niezbędne jest przytrzymanie kilku różnych sensorów.

Zalana płyta indukcyjna nie działa? Wiemy, co robić

Jeśli zalana płyta indukcyjna nie działa, to konieczny jest kontakt z serwisem. W zależności, czy doszło do uszkodzenia modułu sterowania, czy przewodów – niezbędna jest albo wymiana jednego z elementów, albo zakup nowej płyty indukcyjnej.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.