Data modyfikacji:

Jak zrobić kartkę urodzinową. Pomysły na kartki urodzinowe robione ręcznie

Kartka urodzinowa DIY to wspaniały pomysł na prezent od serca. Wykonanie takiego podarku własnoręcznie nie jest wcale trudne, wystarczy tylko uzbroić się w niezbędne akcesoria i trochę cierpliwości. Jak zrobić kartkę urodzinową? Sprawdź nasze pomysły na kartki urodzinowe ręcznie robione!
jak zrobić kartkę na urodziny

Jak zrobić kartkę urodzinową? Wspaniały pomysł na prezent

Chcesz podarować bliskiej osobie na urodziny coś naprawdę wyjątkowego? Wykonana samodzielnie kartka będzie wspaniałym dodatkiem do prezentu. Przygotuj niezbędne akcesoria, takie jak kredki, cekiny, filc i dobry klej. Uzbrój się w cierpliwość i zabierz do działania! Wystarczą dobre chęci i sprawdzone porady, aby wyczarować ciekawą kartkę urodzinową w domowym zaciszu.

Pomysły na kartki urodzinowe ręcznie robione

Jak własnoręcznie zrobić wyjątkowe kartki urodzinowe? Poniżej znajdziesz garść inspiracji.

Magiczna kartka urodzinowa – jak zrobić

Magiczna kartka urodzinowa DIY wyróżnia się tym, że na pierwszy rzut oka wygląda na czarno-białą. Gdy zaś obdarowywana osoba wysunie z ramki właściwą część kartki, okazuje się, że czarno-biały wzór w rzeczywistości jest… kolorowy!

Jak wykonać magiczną kartkę urodzinową własnoręcznie? Potrzebne ci będą:

 • 1 biała kartka z bloku technicznego,
 • 1 kolorowa kartka z bloku technicznego,
 • 1 arkusz folii przezroczystej (np. celofanu),
 • klej szkolny,
 • czarny marker do pisania po folii,
 • kredki lub pisaki,
 • nożyczki,
 • ołówek,
 • linijka.
Przygotowanie tej niezwykle ciekawej kartki urodzinowej zacznij od wycięcia dwóch identycznych prostokątów z białej kartki oraz z folii o wielkości nieco mniejszej niż format A5. Z reszty białego papieru wytnij kolejny prostokąt szerszy o 2-3 cm od poprzedniego. Zagnij jego boki do środka tak, aby mniejszy prostokąt mógł się między nimi wysuwać.
Zagiętą do środka białą kartkę połóż na kolorowej i odrysuj kształt o wysokości o 1 cm większej od białej kartki. Następnie zagnij kolorową kartkę w pół i wytnij z niej kształt zgodnie z obrysem – o wysokości o 1 cm większej niż zagięta biała kartka i szerokości dwa razy od niej większej.

Kolorową kartkę zegnij w pół. Zagiętą białą kartkę przyklej zagięciami do kolorowej kartki w jej środku – tak, aby boki białej kartki leżały równo na bokach kolorowej. W ten sposób powinna utworzyć się kieszonka, w której będzie można schować drugą białą kartkę. Dodatkowy 1 cm kolorowej kartki przyklej na białą kartkę, aby „zamknąć” kieszonkę.

W drugiej (lewej) części kolorowej kartki wytnij okienko o ramce o szerokości 1 cm. Przyklej do niej od środka folię przezroczystą. Na mniejszej białej kartce narysuj rysunek (np. tort, balony i prezenty) i pokoloruj go kredkami bądź pisakami. Następnie umieść go pod folią i dokładnie odrysuj czarnym markerem na folii kontury rysunku.

Kolorowy rysunek schowaj do kieszonki utworzonej z białej kartki. Folię sklej na brzegach z czystą białą kartką tworzącą kieszonkę. W ten sposób powinieneś uzyskać kartkę z czarno-białym rysunkiem. Jednak po wysunięciu białej kartki z kieszonki oczom solenizanta ukaże się ten sam rysunek, tylko że w kolorze!

Jak zrobić kartkę urodzinową 3D krok po kroku

Aby wykonać kartkę urodzinową 3D metodą DIY, przygotuj następujące akcesoria:
 • 1 biała kartka z bloku technicznego,
 • klej Magic,
 • pisaki i kredki,
 • sznurek,
 • cekiny,
 • kolorowe pianki,
 • kolorowy filc,
 • brokat, kolorowe literki do przyklejania itd.
Kartkę z bloku technicznego zegnij na pół. Z filcu wytnij kształty przypominające balony i prezenty. Następnie na kartce przyklej małe kawałki pianki, a do nich przymocuj za pomocą kleju Magic kształty balonów. Będą one „wystawać” z kartki na wysokość pianek.
Następnie do balonów przyklej kawałki sznurka. Udekoruj kartkę cekinami, pisakami i kredkami. W ten sposób możesz zrobić również kartkę urodzinową z wyskakującym tortem.

Jak zrobić kartkę urodzinową collage

Świetnym pomysłem na kartki ręcznie robione jest również stworzenie spersonalizowanego collage’u. Przyklej do bloku technicznego wasze wspólne zdjęcia z solenizantem, dodaj kolorowe literki, cekiny, muszelki czy kształty wycięte z filcu – w zależności od tego, co lubi obdarowywana osoba. Taka kartka od serca z pewnością wywoła uśmiech na twarzy ukochanej osoby.
Autorka: Olga Wacholc