Data modyfikacji:

Jak zrobić domowe wino z winogron?

Zastanawiasz się, jak zrobić domowe wino z winogron? Wbrew pozorom nie jest to szczególnie trudne – poradzisz sobie nawet jako osoba początkująca. Sprawdź, czego potrzebujesz do produkcji tego typu trunku i jak przygotować aromatyczne, smaczne wino krok po kroku.

wino z winogron

Domowe wino z winogron – czego potrzebujesz?

Przed zabraniem się za produkcję domowego wina z winogron, musisz nabyć kilka produktów – i wcale nie chodzi tylko o owoce. Niezbędne są również:

  • gąsior, czyli naczynie fermentacyjne,
  • rurka fermentacyjna,
  • wężyk do zlewania wina,
  • korki,
  • szlachetne drożdże winiarskie,
  • pożywka do drożdży,
  • cukier.

Oczywiście pojawia się również pytanie o same owoce: jakie wybrać? Otóż najlepsze będę winogrona mocno dojrzałe, które zawierają bardzo dużo cukrów. Nie mogą być jednak nadpsute. Jeśli spleśniałe winogrona zaczną fermentować, może się okazać, że zamiast pysznego wina wyprodukujesz całe mnóstwo… octu.

Warto też zwrócić uwagę na to, że domowe wino wymaga zmiażdżenia owoców. W tym celu możesz użyć albo sokowirówki, albo specjalnej prasy do zgniatania owoców i wytwarzania tzw. moszczu.

Jak zrobić wino z winogron?

Zakupy zrobione? Świetnie, w takim razie przechodzimy do dokładnej instrukcji. Oto, jak zrobić wino z winogrona.

Miażdżenie winogron

Aby stworzyć domowe wino, musisz stworzyć moszcz, czyli pulpę ze zmiażdżonych owoców. Jak już wiesz, przyda ci się do tego prasa albo – co będzie o wiele wygodniejsze – sokowirówka. Jeśli natomiast nie masz ani sokowirówki, ani prasy, możesz użyć ugniatacza do ziemniaków lub – w ostateczności, rąk.

Pamiętaj, że moszcz musi powstać ze zdrowych owoców pozbawionych pestek.

Dodanie drożdży do moszczu

Czas na dodanie drożdży. Uwaga! Nie mogą być to zwykłe drożdże, takie jak kupuje się np. do ciasta na pizzę. Powinny być to specjalne drożdże winiarskie. Kupując je, zwróć uwagę na to, do jakiego rodzaju wina się nadają – wytrawne domowe wino z winogron potrzebuje innych drożdży niż trunek słodki.

Drożdże należy przygotować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu, a następnie poczekać kilka dni. Wszystko po to, żeby szczep był już gotowy w momencie, w którym postanowisz połączyć go z moszczem.

Przełożenie moszczu do gąsiora i zalanie go

Kiedy moszcz będzie już gotowy, należy przełożyć go do szklanego gąsiora. Kolejny krok to zalanie pulpy z owoców zalewą z cukru i wody. Ilość cukru może się zmieniać w zależności od przepisu i tego, jak słodki napój chcemy uzyskać. Niemniej uniwersalne proporcje to około 80 g cukru na 1 litr wody – i od takich możesz zacząć swoją przygodę z produkowaniem wina.

Po zalaniu moszczu syropem cukrowym gąsior powinien być wypełniony do 2/3 wysokości. Zamknij go korkiem z rurką fermentacyjną.

Pierwszy etap fermentacji

Aby powstało domowe wino z winogron, musi dojść do etapu burzliwej fermentacji – w celu rozpoczęcia tego procesu odstaw naczynie na 10-14 dni w ciepłe miejsce (od 22 do 25 stopni Celsjusza). Po tym czasie musisz zlać wstępnie sfermentowane wino do innego naczynia, pozostawiając w gąsiorze cały osad. Osad usuń, umyj dokładnie butlę i ponownie wlej do niej wino.

Dosładzanie

Po odcedzeniu wina domowego możesz dosypać do niego trochę cukru – ale nie musisz. Wszystko zależy od tego, jak słodki trunek chcesz uzyskać. Pamiętaj, że to ostatnia szansa na zmianę jego smaku.

Fermentacja cicha

Zatkaj wino korkiem – jak poprzednio. Teraz pozostaje ci właściwie już tylko czekanie. Przez kolejnych kilka miesięcy twoje domowe wino z winogron będzie sobie spokojnie fermentowało, czego oznaką będą pojawiające się w rurce bąbelki. Po upływie kilku miesięcy trunek powinien być już klarowny – możesz wówczas przejść do kolejnego etapu.

Przecedzanie i zlewanie do butelek

Gdy zauważysz, że wino jest już dość klarowne, musisz ściągnąć je do innego dużego naczynia. Najlepiej zrobić to rurką: jedną końcówkę rurki włóż do wina – ale tak, by nie dotykała osadu, drugą natomiast zassij i od razu skieruj w stronę drugiego naczynia. Drugie naczynie powinno być przykryte szmatką bawełnianą – będzie to coś w rodzaju filtra.

Na koniec pozostaje ci już tylko przelać wino do butelek i zamknąć je korkiem. Nie zapominaj, że aby wino domowe nie uległo zniszczeniu pod wpływem światła, powinno być przechowywane w ciemnozielonych, szklanych butelkach.

Wino domowe z winogron – jak długo musi leżakować?

Aby twoje wino było naprawdę smaczne i aromatyczne, musi odpowiednio długo leżakować. Czas leżakowania zależy od zawartości alkoholu. Wina mocne (16%) potrzebują co najmniej dwóch lat, aby stać się smacznymi trunkami. Słabsze wina możesz otworzyć wcześniej, czasem nawet już po 6 miesiącach.

Uwaga! Pamiętaj, że wino domowe musi leżakować w odpowiedni sposób, czyli w pozycji poziomej i w ciemnym miejscu. Co jakiś czas przekręć butelkę o 180 stopni – robi się to po to, aby korek ciągle pozostawał mokry i szczelny.

Wino domowe – przepisy

Zastanawiasz się, jak zrobić wino z winogron ciemnych lub białych? Otóż dla stworzenia białego, wytrawnego trunku możesz użyć np. 10 kg słodkich, dojrzałych, białych winogron, około 700 g cukru, 1 litra wody i drożdży typu madera.

Jeśli zdecydowanie preferujesz ciemne wino (albo chcesz przygotować różne alkohole tego typu), to użyj ciemnych winogron. Potrzebne będzie ci 6 kilogramów owoców, 2,5 kilograma cukru, 5 litrów wody, 1 opakowanie drożdży winiarskich oraz 1 opakowanie pożywki dla drożdży. Jak zapewne zauważasz, to przepis na domowe wino w słodkim wydaniu. Jeśli chcesz, aby trunek był bardziej wytrawny, po prostu dodaj trochę mniej cukru.

Autor: Robert Wojtaś