Data publikacji:

Jak zwiększyć wydajność karty graficznej?

Karta graficzna jest podstawowym komponentem każdego komputera, który wpływa w znaczącym stopniu na jego działanie. Ma ona wpływ nie tylko na komfort zabawy z najnowszymi grami, ale także szybkość pracy wielu programów użytkowych, w tym narzędzi do edytowania wideo oraz zdjęć. Tłumaczymy zatem, jak poprawić wydajność karty graficznej, kiedy zauważamy, że wyraźnie zaczyna ona spadać lub jest nieadekwatna do naszych potrzeb.
jak zwiększyć miejsce na dysku c
Na początku warto jednak zidentyfikować przyczyny problemów z wydajnością GPU. Możemy podzielić je na dwie podstawowe kategorie – sprzętową oraz software’ową. Ta pierwsza jest związana bezpośrednio z działaniem urządzenia, które w jakiś sposób jest fizyczne zakłócone, co przekłada się na jego gorsze osiągi. Zidentyfikowanie tego rodzaju usterki może nastręczać sporo problemów niedoświadczonemu właścicielowi peceta. Bardzo często proces naprawy wiąże się z otwarciem obudowy komputera i wyjęciem GPU z gniazda (tylko w przypadku stacjonarnych PC).
Znacznie częstszymi przyczynami zakłóceń w pracy kart graficznych jest jednak wadliwie działające lub przestarzałe oprogramowanie. Błędy wpływające na wydajność mogą pojawić się na poziomie systemu operacyjnego, sterowników, aplikacji kontrolujących pracę urządzenia, albo innych programów czy gier uruchomionych na komputerze. Choć z pozoru rozwiązanie problemów software’owych wydaje się znacznie prostsze niż sprzętowych, w rzeczywistości ich znalezienie może być znacznie trudniejsze.
W tym samym czasie na pececie uruchomione są dziesiątki procesów i programów, które mogą spowalniać lub zanadto obciążać układ graficzny. Czasami obniżenie wydajności wynika bezpośrednio z niespodziewanych interakcji pomiędzy nimi lub konfliktów z innymi komponentami lub urządzeniami podłączonymi do PC. Nieraz zmuszeni jesteśmy więc do zabawy w detektywa i testowania różnych możliwości.
Dlatego też zawsze należy wiedzieć i kontrolować, jakie oprogramowanie i sterowniki instalujemy na komputerze, aby szybciej identyfikować przyczyny zauważalnych zmian w zachowaniu maszyny.

Jak zwiększyć wydajność karty graficznej – najpopularniejsze sposoby

Poniżej zebraliśmy najpopularniejsze sposoby na poprawienie wydajności karty graficznej na komputerze stacjonarnym oraz laptopie.

Pobierz najnowsze sterowniki graficzne

Oprogramowanie współczesnych kart graficznych, takie jak Nvidia GeForce Experience, często samodzielnie pobiera sterowniki. Jeżeli nie korzystamy z tego typu aplikacji, warto sprawdzić, czy korzystamy z ich najświeższej wersji i w razie potrzeby pobrać je ze strony producenta. Aktualizacja może pomóc, zwłaszcza w przypadku nowych gier.

Zaktualizuj system operacyjny lub zainstaluj jego świeżą wersję

Czasem dobre skutki w poprawie wydajności PC oraz karty graficznej może przynieść aktualizacja systemu operacyjnego. W przypadku poważnych problemów software’owych, najlżejszym rozwiązaniem jest z kolei reinstalacja OS-a albo przywrócenie fabrycznych ustawień w laptopie.

Wyłącz niepotrzebne aplikacje i wyczyść dysk komputera

Często za spadek wydajności komputera oraz GPU odpowiada zbyt duża liczba procesów i aplikacji uruchomionych w tle, które pochłaniają dużą ilość zasobów komputera. Sprawdź, ile z programów uruchamianych podczas startu systemu jest ci naprawdę potrzebnych. Warto też zwolnić miejsce na dysku systemowym lub go zdefragmentować (operacja pomoże tylko w przypadku napędów magnetycznych).

Zwiększ zasilanie lub podkręć poszczególne elementów układu, zmień szybkość obrotów wentylatorów

To propozycja tylko dla zaawansowanych użytkowników komputerów, którzy nie boją się eksperymentować. Do tego celu stosujemy specjalistyczne oprogramowanie, takie jak MSI Afterburner, które jest uniwersalnym narzędziem działającym z każdym GPU. Dzięki temu jesteśmy w stanie samodzielnie zwiększyć napięcie dostarczane do systemów chłodzenia lub poszczególnych komponentów. Warto pamiętać, że tego typu majstrowanie może zakończyć się uszkodzeniem karty, które niekoniecznie będzie objęte naprawą gwarancyjną.

Dokładnie wyczyść wnętrze komputera

Jedną z najczęstszych przyczyn spadku wydajności układów graficznych jest… kurz, który zbiera się wewnątrz obudowy komputera stacjonarnego lub laptopa. Najwięcej zanieczyszczeń zbiera się na wentylatorach oraz radiatorach komponentu. Odkładające się warstwy kurzu zmniejszają w dużym stopniu ich skuteczność, podwyższając średnią temperaturę GPU.
W przypadku stacjonarnych pecetów najskuteczniej wyczyścimy kartę, wyciągając ją z PC, a następnie ostrożnie odkurzając na sucho przy pomocy pędzla. Po operacji urządzenie będzie nie tylko sprawniejsze, ale też zauważalnie cichsze. Warto przy okazji zaprowadzić porządek w reszcie obudowy.
W laptopach skupiamy się na oczyszczeniu wlotów powietrza oraz wentylatorów płyty głównej. Możemy dokonać tego nawet bez otwierania komputera, wykorzystując do czyszczenia pędzel, a także sprężone powietrze, które wdmuchujemy bezpośrednio do szpar wentylacyjnych, usuwając z nich zanieczyszczenia.
Zdjęcie: Envato Elements