Data publikacji:

Jaka bateria wannowa będzie najlepsza? Poradnik

Bateria wannowa musi nie tylko ładnie wyglądać w łazience, ale również być funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. Ścienna, sztorcowa, z termostatem – rodzajów jest sporo. Na jakie parametry zwrócić uwagę? Zobacz, jaka bateria wannowa będzie najlepsza.

Jaka bateria wannowa do łazienki?

Armatura, akcesoria i dekoracje do łazienki są jej nieodłącznym elementem. Decydując się na zakup wanny, warto zwrócić również uwagę na baterię wannową.

Bateria wannowa służy do puszczania wody i regulowania jej strumienia. Pozwala ustawić pożądaną temperaturę i dostosować moc, a wmontowany perlator napowietrza wodę, dzięki czemu zmniejsza się jej zużycie.

Rodzaje baterii wannowych ze względu na montaż

Wyróżniamy kilka rodzajów tego baterii wannowych:

  • bateria wannowa ścienna podtynkowa i natynkowa
  • bateria wannowa ścienna natynkowa
  • bateria wannowa sztorcowa

Bateria wannowa ścienna

Bateria wannowa ścienna to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj. Montuje się ją w ścianie nad wanną, z boku lub z przodu, w zależności od preferencji i ustawienia.

Zanim wybierzesz taki model, sprawdź dokładnie, jaka długość będzie pasować do twojej łazienki oraz jaki gwint ma konkretna bateria wannowa. Modele ścienne dzielimy na dwa podtypy – podtynkowe oraz natynkowe.

Bateria wannowa ścienna podtynkowa

Bateria ścienna podtynkowa wyróżnia się tym, że cały jej mechanizm schowany jest pod ścianą. Takie rozwiązanie jest niezwykle nowoczesne i estetyczne. Minusem jest fakt, że dość trudno się ją montuje – najlepiej zrobić to jeszcze przed ułożeniem glazury.

Bateria wannowa ścienna natynkowa

Ścienne baterie wannowe o typie natynkowym montowane są, jak sama nazwa wskazuje, na ścianie. Wszystkie elementy znajdują się na zewnątrz, dzięki czemu znacznie łatwiej je wymienić w razie awarii lub zdemontować. Nie wyglądają jednak tak elegancko jak baterie podtynkowe.

Bateria wannowa sztorcowa

Ostatni rodzaj baterii wannowych ze względu na montaż to modele sztorcowe, inaczej – stojące. Montuje się je na brzegu wanny lub na podłodze obok niej

Klasyczna bateria sztorcowa

Mocowana jest na brzegu wanny i przyłączana do wody za pomocą specjalnych wężyków. Jest łatwa do założenia i wymiany.

Bateria sztorcowa wysoka

Montuje się ją obok wanny na podłodze. To wyjątkowo stylowe i efektowne rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze.

Najlepiej sprawdza się w przypadku wanny wolnostojącej, umieszczonej np. na środku łazienki. Bateria sztorcowa wysoka wygląda pięknie i luksusowo, jest jednak ciężka w montażu i dosyć droga.

Jaka bateria wannowa – uchwyt czy termostat?

Kolejny podział baterii wannowych dotyczy mechanizmu regulującego wypływ wody. Do wyboru masz:

  • baterie dwuuchwytowe
  • baterie jednouchwytowe
  • baterie termostatyczne

Baterie dwuuchwytowe

Kiedyś najpopularniejsze były baterie dwuuchwytowe. Mają one dwa kurki, którymi wypływają osobno ciepła oraz zimna woda. To rozwiązanie jest mało oszczędne, gdyż ustawienie odpowiedniej temperatury może zająć trochę czasu. Jednak nowoczesne modele dwuuchwytowe prezentują się bardzo elegancko, nadając łazience szykowny charakter retro.

Baterie jednouchwytowe

Są najpopularniejsze i najtańsze. Mają jeden uchwyt, za pomocą którego reguluje się zarówno temperaturę, jak i strumień wody.

Bateria termostatyczna

Nowoczesnym rozwiązaniem jest wannowa bateria termostatyczna. Jest wyposażona w pokrętła, które umożliwiają dokładne ustawienie ciśnienia oraz temperatury, a także blokadę uniemożliwiającą puszczenie zbyt gorącej wody. To rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale również bezpieczne oraz ekologiczne.

Najlepsze baterie wannowe

Zastanawiasz się, jaka bateria wannowa jest najlepsza? Poniżej znajdziesz 3 najciekawsze i najpopularniejsze produkty.

3. Grohe Eurosmart 33300002 – płynna w działaniu i pięknie błyszcząca

Bateria wannowa ścienna Grohe Eurosmart odznacza się wysoką jakością i wygodą użytkowania. Dzięki technologii SilkMove porusza się płynnie i precyzyjnie, a powłoka StarLight gwarantuje piękny wygląd na długie lata.

2. KFA Granat 5524-010-00 – niedroga i uniwersalna

KFA Granat to niedroga i dobra bateria wannowa ścienna. Uniwersalny wygląd wpasuje się w wystrój każdej łazienki, a solidne wykonanie jest gwarancją długiego użytkowania.

1. Hansgrohe Logis 100 Chrom 71400000 – nowoczesna i elegancka

Najpopularniejszą baterią wannową jest model marki Hansgrohe. Innowacyjna technologia AirPower gwarantuje wyjątkową lekkość i objętość wody, a funkcja QuickClean umożliwia sprawne oczyszczanie baterii z brudu i kamienia. Eleganckiego wyglądu dodaje jej mosiężne wykończenie.

Autorka: Olga Wacholc