Data publikacji:

Jaka bieżnia do domu będzie dobrym wyborem?

Kochasz biegać, lecz nie przepadasz za joggingiem w chłodne lub deszczowe dni? Optymalnym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z bieżni na siłowni. Jeśli jednak masz odrobinę wolnego miejsca w mieszkaniu, możesz zaopatrzyć się w bieżnię do domu, z której będziesz korzystać wtedy, gdy tylko zechcesz. Jeśli szukasz najlepszej bieżni do domu, dobrze trafiłeś. Podpowiadamy, czym kierować się, wybierając bieżnię do domu, oraz polecamy modele najlepiej oceniane przez użytkowników Ceneo.pl.
bieżnia do domu

Jaką bieżnię wybrać do domu – ranking

Sprawdziliśmy, które bieżnie cieszą się najlepszymi opiniami wśród użytkowników Ceneo.pl. Poznaj modele, które doskonale sprawdzą się jako bieżnie do domu.

Bieżnia w domu – czy warto ją mieć? Jaką bieżnię kupić?

Bieganie jest obecnie jedną z najpopularniejszych aktywności fizycznych. Nie wymaga drogiego, specjalistycznego sprzętu, a jedynie motywacji do działania. Jakie efekty daje bieganie? Pomaga walczyć ze zbędnymi kilogramami i rzeźbić sylwetkę. Mówi się, że wytrawni biegacze nie zrażają się na widok deszczu, niskiej temperatury i śniegu. Są jednak i tacy, którzy w niepogodę woleliby odbyć trening w komfortowych warunkach.
Bieżnia to przyrząd, który można spotkać praktycznie na każdej siłowni. Ta maszyna pozwoli ci na odbycie treningu biegowego niezależnie od warunków panujących za oknem. Jeśli jednak lubisz biegać często, zamiast kupować karnet na siłownię, o wiele lepiej zainwestować w dobrą bieżnię do domu. Bieżnia do ćwiczeń w domu pozwoli ci na trening w dowolnie wybranych porach, w komfortowych i znanych warunkach. Wystarczy włączyć ulubioną muzykę do ćwiczeń i możesz ruszać przed siebie.

Bieżnia w domu przyda się również szczególnie wtedy, kiedy sytuacja epidemiologiczna może uniemożliwić ćwiczenia na siłowni. Taki sprzęt pozwoli trenować nawet wtedy, kiedy pobliskie obiekty sportowe zostały zamknięte. W oczekiwaniu na ich otwarcie twoja forma wcale nie ucierpi!

Bieżnia do domu jest także dobrym rozwiązaniem, jeśli kupiłeś karnet na siłownię tylko po to, aby głównie korzystać z tego sprzętu. Oczywiście zachęcamy do innych aktywności, ale jeśli co miesiąc wydajesz pieniądze tylko po to, aby pobiegać na bieżni, lepiej zainwestuj we własny sprzęt.

Jaka bieżnia do domu – rodzaje bieżni

Zanim kupisz bieżnię do domu, warto zapoznać się z rodzajami urządzeń dostępnych na rynku i podjąć decyzję, które z nich spełnią twoje oczekiwania.

Bieżnia mechaniczna do domu

To najstarszy i najtańszy model bieżni do biegania. Nie jest napędzana silnikiem, a siłą twoich nóg. Jej wadą jest to, że posiada bardzo niewiele funkcji modyfikacji treningu. Największe zalety? Jest to tania, cicha bieżnia do domu. Sprawdzi się także jako bieżnia do chodzenia w domu.

Bieżnia elektryczna

Najpopularniejszy typ bieżni jest napędzany silnikiem, co pozwala dostosować intensywność treningu do kondycji i umiejętności. Bieżnie treningowe elektryczne pozwalają na wybór różnych programów treningowych, stopnia nachylenia czy prędkości.

Bieżnia ciśnieniowa

Zaawansowane urządzenie wyposażone w specjalną kapsułę, która przez podciśnienie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Taka bieżnia spotykana jest w bardzo nowoczesnych siłowniach.

Bieżnia antygrawitacyjna

Występuje częściej w klubach fitness niż w prywatnych domach, głównie ze względu na swoją wysoką cenę. Ma właściwości odciążające stawy biegacza, co pozwala na bardziej efektywne treningi. Często stosowana jest również w trakcie rehabilitacji.

Najlepsza bieżnia do domu jak biegać na bieżni?

Bieganie na bieżni wbrew pozorom to naprawdę łatwe. Tak naprawdę każdy może spróbować na niej swoich sił, ponieważ można ustawiać na niej zarówno lekkie i spokojne treningi przypominające trucht, jak i trudniejsze treningi z podbiegami i większą prędkością. Jak biegać na bieżni?

Bieganie na bieżni warto rozpocząć od dziesięciominutowej rozgrzewki. Wystarczy spokojny i wolny marsz oraz kilka ćwiczeń rozciągających.

Przed wejściem na pas biegowy stań na brzegach bieżni i włącz najniższe tempo. Kiedy pas zacznie się ruszać, ostrożnie wejdź na niego i stopniowo zwiększaj prędkość. Trzymaj się środka, a nie brzegów – to zwiększy twoje bezpieczeństwo oraz zapewni większą amortyzację. Nie garb się, oddychaj spokojnie. Zrezygnuj z trzymania uchwytów podczas treningu – one są potrzebne tylko przy starcie, zmiany prędkości i zatrzymaniu się.

Jeśli chcesz schudnąć i poprawić swoją kondycję, biegaj na bieżni około 40 minut. Trudność treningu zwiększy zmiana kąta nachylenia pasa biegowego. Możesz też chcieć zrobić trening siłowy i biegowy w jednym, aby wyrzeźbić sylwetkę.

Pamiętaj, że każdy ma inne cele i należy dopasować swój trening do tych celów. Jeśli chcesz pobiec szybciej, musisz trenować równomiernie, a jeśli chcesz przebiec dłuższe dystanse, musisz biegać wolniej i koncentrować się na wydolności.

Bieżnia do domu – jaka najlepsza?

Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się bieżnia mechaniczna. Spośród różnych modeli możesz wybrać ten, który zawiera interesujące cię funkcje, a zarazem nie zrujnuje twojego budżetu. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, kupując bieżnię do domu?

Moc silnika bieżni do domu

Urządzenia o mocy 2 KM nadadzą się do spokojnych truchtów. Jeśli zależy ci na intensywnych treningach, powinieneś zdecydować się na silniejszą bieżnię do domu.

Rozmiar pasa biegowego w bieżni domowej

Ogólna zasada mówi, że rozmiar pasa biegowego należy dobrać do wzrostu. Wysokie osoby powinny wybrać bieżnię z pasem o wymiarach 165 na 60 cm. Jeśli jesteś niższego wzrostu, możesz zdecydować się na małą bieżnię do domu.

Nośność bieżni w domu

Dopasuj bieżnię w domu do swojej wagi. Najbardziej wytrzymałe modele zniosą obciążenie do około 230 kg.

Jakie funkcje bieżni do domu?

Maksymalna prędkość czy nachylenie to ważne informacje dla tych, którym zależy na efektywnych treningach biegowych. Dobrze, aby bieżnia w domu zliczała pokonany dystans i spalone kalorie.

Równie istotna jest również głośność pracy takiego sprzętu. Szybko przekonasz się, że cicha bieżnia do domu to coś, co sprawdzi się szczególnie dobrze w domu z małymi dziećmi lub gdy inni domownicy spędzają dużo czasu w czterech kątach i potrzebują spokoju oraz skupienia.

Dodatkowe wyposażenie bieżni do ćwiczeń w domu

Nowoczesne bieżnie treningowe łączą się z urządzeniami mobilnymi przez Bluetooth, mierzą tętno, mają miejsce na bidon, a nawet masażery.

Ile kosztuje bieżnia do domu?

Dobrej jakości bieżnię z podstawowym wyposażeniem możesz kupić do 1000 zł. Za modele bardziej zaawansowane zapłacisz od 2000 zł do nawet kilkunastu tysięcy.
Bieżnia w domu pozwoli ci na efektywne treningi w dowolnie wybranym czasie, w komfortowych warunkach. Nie musisz dysponować sporą przestrzenią – najmniejsze bieżnie nie zajmują wiele miejsca, dlatego bez przeszkód możesz ustawić je nawet w mieszkaniu w bloku. Który z proponowanych przez nas modeli znajdzie się w twoim prywatnym kąciku do ćwiczeń?
Zdjęcie: Envato Elements