Data modyfikacji:

Orbitrek czy rowerek? Który sprzęt do ćwiczeń kupić?

Rowery stacjonarne i orbitreki cieszą się dużym powodzeniem na siłowni oraz jako sprzęty domowe. Kupujemy je, chcąc zadbać o kondycję, zwłaszcza zimą, a także pragnąc zrzucić zbędne kilogramy. Oba urządzenia doskonale radzą sobie ze wzmacnianiem mięśni, poprawą wytrzymałości i spalaniem tłuszczu. Który z nich wybrać – orbitrek czy rowerek? Zależy to od kilku czynników: stanu stawów, ilości miejsca w domu, ale także od tego, która aktywność sprawia ci więcej przyjemności. Skuteczność treningów zależy przede wszystkim od ich regularności.
rowerek czy orbitrek

Orbitrek czy rowerek? Dlaczego warto kupić te sprzęty?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na orbitrek do domu czy rowerek, możesz mieć pewność, że wybór padł na skuteczne urządzenie treningowe. Chociaż różnią się między sobą budową i ćwiczą inne partie mięśni, łączy je szereg zalet, między innymi:
  • poprawiają krążenie,
  • podnoszą wydolność organizmu,
  • dotleniają organizm,
  • spalają tkankę tłuszczową,
  • pomagają poprawić kondycję.
Regularne treningi o średniej intensywności są elementem zdrowego stylu życia, dzięki któremu masz szansę czuć się lepiej każdego dnia i na dłużej zachować organizm w dobrej formie. Chociaż często po sprzęty te sięgają osoby, które chcą schudnąć, na ich używaniu skorzysta każdy, kto ma ochotę poprawić jakość swojego życia.

Nie musisz obawiać się słabej kondycji – jeśli zdecydujesz się na zakup orbitreka czy rowerka, sprzęty te pozwolą ci w twoim własnym tempie ją poprawić. Mogą być również używane w czasie rehabilitacji. Na rowerki powinny jednak uważać osoby zmagające się z poważnymi problemami ze stawami.

Co lepsze na spalanie tłuszczu: orbitrek czy rowerek?

Jaki rower stacjonarny kupić? Czy lepiej zdecydować się na orbitrek? Jeżeli głównym celem, dla którego rozpoczynasz treningi, jest zrzucenie kilku kilogramów, zainteresuje cię temat spalania tłuszczu. Co sprawdzi się lepiej – orbitrek czy rowerek? Wiele zależy od sposobu wykonywania ćwiczeń i ich intensywności. Rowerek stacjonarny nie jest urządzeniem stworzonym do typowych ćwiczeń odchudzających. W jego przypadku najlepsze efekty osiągniesz, stosując trening interwałowy, czyli jeżdżąc na zmianę średnim i szybkim tempem, weź jednak pod uwagę, że w ćwiczenia zaangażowane są głównie dolne partie ciała. Orbitreki pozwolą ci w łatwiejszy sposób spalić więcej kalorii i rozwijać równomiernie różne partie mięśni.

Orbitrek czy rowerek na brzuch?

Brzuch jest często najbardziej problematycznym obszarem ciała, w którym gromadzi się nadmiernie tkanka tłuszczowa. W następnej kolejności są to uda, pośladki, ramiona i biodra. Które urządzenie pozwala na skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej – rowerek czy orbitrek? Zdecydowanie lepszy będzie orbitrek. Dodatkowo angażuje on do pracy i wzmacnia różne partie mięśni, w tym również brzuch, przyczyniając się do jego ujędrnienia. Jeżeli zdecydujesz się na rowerek, wybierz model poziomy.

Orbitrek czy rowerek?

Które urządzenie wybrać: rower stacjonarny czy orbitrek? Zależy to od kilku czynników. Rower, z racji swojej budowy, zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, dlatego łatwiej zmieścić go nawet w niewielkim mieszkaniu. Modele pionowe angażują niemal wyłącznie dolne partie ciała, jednak rowerki poziome ćwiczą również brzuch. Orbitrek wzmacnia natomiast niemal całe ciało, a dodatkowo przyczynia się do poprawy postawy i pozwala na stosunkowo szybkie spalanie tkanki tłuszczowej.
Jeżeli zależy ci na poprawie kondycji, równomiernym wzmocnieniu różnych partii mięśni i utracie zbędnych kilogramów, a miejsce w mieszkaniu na to pozwala – zdecyduj się na orbitrek. Pamiętaj jednak, że żeby treningi były skuteczne, muszą być regularne – podejmuj je przynajmniej 3–4 razy w tygodniu ze średnią intensywnością. Ważne jest również dokładne wykonywanie ćwiczeń.
Zdjęcie: cavanimages/Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.