Data publikacji:

Jaka karta pamięci do nagrywania w 4K?

Szybka karta pamięci do nagrywania w rozdzielczości 4K to absolutna podstawa. Na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów? Zobacz, jaka karta do nagrywania 4K będzie dobrym wyborem.

karta do nagrywania 4k

Jaka karta do nagrywania w 4K? Najważniejsze parametry

Aby zapis materiału filmowego był płynny, poza aparatem do nagrywania filmów, konieczne jest zastosowanie bardzo dobrej karty pamięci. Nieco słabsze karty do robienia zdjęć mogą być wystarczające, jednak jeśli chodzi o nagrywanie, to konieczny jest wybór dobrego modelu.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na minimalną prędkość zapisu, która jest gwarantowana przez producenta. Zwykle takie informacje są ukryte pod następującymi oznaczeniami:

  • V6 – 6 MB/s (Full HD) 
  • V10 – 10 MB/s (Full HD)
  • V30 – 30 MB/s (4K UHD)
  • V60 – 60 MB/s  (8K) 
  • V90 – 90 MB/s (8K) 

Im wyższa wartość, tym lepsza prędkość zapisu. Do nagrywania w rozdzielczości 4K najlepsze będą karty o oznaczeniu V30, V60 oraz V90. Jednak to nie jedyny parametr wpływający na działanie karty. Istotna jest także maksymalna prędkość odczytu, która w dobrych kartach może sięgać nawet 200 Mb/s. Im wyższy parametr tym lepiej.

Wybierając kartę pamięci do nagrywania 4K do swojego aparatu, zwróć uwagę na oznaczenia takie jak UHS-I, UHS-II i UHS-III. To pozwala sprawdzić, czy aparat współpracuje z danymi kartami. Najlepiej dobierać pamięć zgodnie z oznaczeniem producenta, ponieważ pozwala to na wykręcenie maksymalnych osiągów!

Jaka pojemność karty do nagrywania w 4K?

Pojemność karty do nagrywania w 4K jest kluczowa. Aby wybór był prostszy, warto wiedzieć, że jedna minuta nagranego materiału w wysokiej rozdzielczości zajmuje około 600-800 MB. Dużo zależy od modelu aparatu. W lepszych kamerach zwykle potrzebna jest nieco pojemniejsza karta.

Tym samym karta pamięci o pojemności 16 GB będzie w stanie zapisać niespełna 40 minut materiału. Karty 32 GB pozwolą na 80 minut nagrywania, natomiast karty 64 GB umożliwią zapisanie 160 minut.

Tak naprawdę im pojemniejsza karta pamięci, tym lepiej. Dzięki temu nie będziesz musiał obawiać się, że po kilkudziesięciu minutach zabrakło wolnej przestrzeni. Do nagrywania 4K najlepiej sprawdzają się karty o pojemności 128 GB.

Polecane karty pamięci do nagrywania w 4K

Sandisk Extreme Pro SDHC

Znakomite karty pamięci są dostępne w kilku różnych pojemnościach. Standard UHS-III będzie odpowiedni do wielu popularnych modeli aparatów.

Szybkość zapisu w tym modelu wynosi 90 MB/s, co jest wynikiem niezłym. Klasa prędkości V30 gwarantuje minimalną prędkość zapisu na poziomie 30 MB/s. To dobry wybór do wielu kamer i aparatów.

Sony SDHC Professional

Tego typu karty pamięci są wykorzystywane przez profesjonalnych fotografów oraz filmowców. Prędkość zapisu wynosi 299 MB/s, natomiast odczytu 300 MB/s. Ponadprzeciętne wyniki przekładają się na dużą płynność działania.

Karta pamięci jest odporna na rozmaite warunki atmosferyczne, co dodatkowo chroni zapisane dane. Jeśli zależy ci na najwyższej jakości, to ten model jest doskonały.

Kingston SDHC Canvas React 

Dobry stosunek jakości do ceny wyróżnia tę kartę pamięci do nagrywania 4K na tle konkurencji. Klasa zapisu V30 zapewnia zapis z prędkością przynajmniej 30 MB/s. Producent chwali się jednak, że ten model może osiągać prędkości wynoszące nawet 70 MB/s.

Karta została wykonana bardzo solidnie, dlatego nie ma mowy o przypadkowych jej uszkodzeniach. Dla początkujących filmowców, jak i fotografów będzie ona w zupełności wystarczająca.

Autor: Bartłomiej Mazurek