Data publikacji:

Jaką kartę do wideorejestratora wybrać?

Kamery samochodowe z wideorejestratorami są standardowym wyposażeniem auta nie tylko wśród zawodowych kierowców. Na ich zakup decydują się także zwykli użytkownicy dróg. Nagrywany obraz wideo jest porządnym zabezpieczeniem oraz solidnym dowodem dla ubezpieczyciela lub stróżów prawa. Przydaje się on w sytuacji różnego rodzaju stłuczek i innych wydarzeń losowych. Dostępne na rynku urządzenia oferują możliwość rejestracji drogi w wysokich rozdzielczościach, często z kilku stron auta. Tak duża ilość danych wymaga jednak dobrej pamięci. W artykule radzimy, jaką kartę do wideorejestratora wybrać.
Jaką kartę do wideorejestratora wybrać?
Wideorejestratory zapisują obraz wideo w jednym z obsługiwanych przez siebie formatów w postaci klipów na wymiennych kartach pamięci. Jaki wideorejestrator wybrać i jaką kartę dobrać? Obecnie obowiązującym standardem są karty micro-SD. Nie warto jednak brać pierwszego z brzegu produktu, bowiem nośniki danych, choć wyglądają tak samo, różnią się nie tylko objętością, ale także parametrami mającymi niesamowicie duże znacznie dla jakości nagrania, jego trwałości oraz stabilności pracy kamery.

Jaka pojemność kary do wideorejestratora?

Zanim zaczniesz przyglądać się wydajności karty, w pierwszej kolejności powinieneś dopasować jej pojemność do swoich potrzeb. To, jak duży nośnik kupisz, zależy w dużej mierze od rodzaju używanej kamery. Specjaliści zalecają inne wielkości dla wideorejestratorów zapisujących jedynie obraz z przedniej szyby auta, a inne dla tych, które posiadają więcej obiektywów.
Dla wideorejestratorów jednokanałowych (pojedyncza kamera na przedniej szybie samochodu) specjaliści zalecają kartę micro-SD o pojemności co najmniej 32 GB, w przypadku pracujących w Full HD poleca się model 64 GB lub większe.
Kamery samochodowe przód i tył do swobodnej pracy potrzebują minimalnie około 64 GB, ale gdy pracują w wyższych rozdzielczościach, warto postawić na modele 128 GB.
W przypadku wideorejestratorów z trzema kamerami (front, tył i wnętrze auta) najlepiej postawić na modele o pojemności minimum 128 GB, choć lepszą decyzją jest zakup kart 256 lub 512 GB.
Pamiętaj przy tym, że jeżeli po opuszczeniu auta zostawiasz włączony rejestrator w tzw. trybie parkingowym, w trakcie którego kamera wykrywa ruch wokół pojazdu, należy zainwestować w jeszcze bardziej pojemne nośniki.

Jaki typ karty do wideorejestratora?

Jeżeli nie korzystamy z bardzo starych modeli wideorejestratorów, decydujemy się na zakup kart micro-SD w najnowszym standardzie SDXC (SD eXtended Capacity). Producenci kart SDXC oznaczają ich maksymalną szybkość zapisu danych na dwa sposoby (klasa UHS lub klasa wideo). Informację na ten temat znajdziemy błyskawicznie za sprawą oznaczeń na obudowie oraz opakowaniu. Rozróżniamy następujące klasy:
  • klasa UHS (U1) – zapis z szybkością 10 MB/s;
  • klasa UHS (U3) – zapis 30 MB/s;
  • klasa wideo (V6) – zapis 6 MB/s;
  • klasa wideo (V10) – zapis 10 MB/s;
  • klasa wideo (V30) – zapis 30 MB/s;
  • klasa wideo (V60) – zapis 60 MB/s;
  • klasa wideo (V90) – zapis 90 MB/s.
Wbrew pozorom wideorejestratory nie wymagają od nas zakupu kart najwyższej klasy. Dla urządzenia zapisującego obraz w rozdzielczości 1080 p w 30 klatkach na sekundę warto postawić na modele klasy U1 lub V10, które zapewnią nam optymalne działanie urządzenia nawet w najwyższej jakości zapisu.
Pamiętaj jednak, by wybierać produkty markowych producentów i nie oszczędzać, kupując tańsze zamienniki bez odpowiednich oznaczeń. Musisz też mieć cały czas z tyłu głowy świadomość, że intensywnie wykorzystywana karta po dłuższym czasie prawie może zawieść.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements