Data publikacji:

Jaka ładowarka do iPhone 13 i 14?

Niestety, już coraz więcej producentów telefonów odchodzi od oferowania dołączonych do nich akcesoriów, między innymi słuchawek i ładowarek. Na taki pomysł wpadł koncern Apple, który już kolejny raz do swojego smartfona nie dołączył ładowarki. Ponieważ trzeba zaopatrzyć się samemu w sprzęt ładujący, jaką ładowarkę do iPhone 13 wybrać? Na jaką postawić w przypadku iPhone 14?
jaka ładowarka do iphone 13
Ładowarka to gadżet, który zawsze powinien być w pobliżu. Wyjazd na wakacje, długa trasa samochodem lub śpiesząc się, zauważysz niski poziom baterii i w pośpiechu łapiesz do ręki z myślą, że naładujesz telefon na miejscu. Wiele kontrowersji wśród użytkowników smartfonów wzbudza fakt, że przestaje ona być dołączana do zestawu.      
Po wypuszczeniu smartfona iPhone 13 nie została dodana do oferty żadna dedykowana temu urządzeniu ładowarka. Ta informacja mogła bardzo zdenerwować konsumentów, ponieważ zostali postawieni w sytuacji, w której sami muszą zadecydować, jaki sprzęt ładujący będzie najlepszy dla ich telefonu. Po pierwsze, jaką ładowarkę do iPhone 13 wybrać, a po drugie, czy najlepszy będzie sprzęt od tego samego producenta?

Jaką ładowarkę do iPhone 13 wybrać – ładowarki sieciowe       

Jak ładować telefon Apple? Przede wszystkim należy zacząć poszukiwania od dostosowania odpowiedniego kabla do wejścia. W tym wypadku jest to wejście USB typu C z inteligentnym system ładowania Power Delivery. Aby nie tracić czasu na długie ładowanie, trzeba wybrać zasilanie o minimalnej mocy 18 W, jeśli natomiast zależy nam na ultraszybkim ładowaniu, to sprzęt musi mieć 25 W. Marka Apple nie dysponuje taką ładowarką u swoich poprzednich modeli, dlatego trzeba szukać wśród innych producentów.      
Jedną z polecanych ładowarek jest pozycja od polskiej firmy Green Cell, która posiada sprzęt dedykowany iPhone 13. Jest ona kompatybilna z system ładowania Power Delivery.    
Kolejny model to Crong USB-C Travel Charger z mocą 20 W – ten sprzęt może pochwalić się bardzo szybkim ładowaniem, ponieważ w zaledwie godzinę naładuje smartfon do pełna.
Warto zwrócić uwagę na kabel, ponieważ ten dołączony do iPhone’a niestety nie cieszy się dobrą wytrzymałością. Przez fanatyków polecane jest dokupienie lepszej jakości łącznika.

Jaką ładowarkę indukcyjną do iPhone 13 wybrać?       

Zanim przejdziemy do wyboru ładowarki indukcyjnej, musimy dokładanie sprawdzić, czy nasze etui spełnia warunek wspierania ładowania bezprzewodowego. Jak działa ładowarka indukcyjna? Przy takim typie ładowania nie musimy martwić się o kabel i jego podłączenie. Warto zwrócić uwagę na wydajność takiego urządzenia, z reguły ładowarki indukcyjne ładują nieco wolniej od klasycznych.
Jedną z polecanych jest Spigen Pad Magfit, która stworzona jest na wzór pewnego rodzaju stacji do ładowania, nie trzeba jej odpinać i przepinać. Bezproblemowo przebiega jej montaż, ponieważ posiada bezpieczną warstwę specjalnej pianki, która doskonale przylega, gdy jest mocowana do jakiejkolwiek płaskiej powierzchni. Jej moc wynosi 7,5 W i jest w stanie naładować smartfon do stu procent.         
Trochę więcej, bo aż 15 W mocy posiada ładowarka Crong Fast Wireless Charger. Ten model jest również dostępny w wersji ładującej dwa urządzenia naraz, nie tracąc przy tym swojej wydajności. W tym wypadku można ją mocować na bardziej wymagających powierzchniach. Co ciekawe, sprzęt sam wykrywa model smartfona i do niego dostosowuje tryb ładownia.      

Jaką ładowarkę do iPhone 13 wybrać?   

Jak czytamy wyżej, należy sugerować się przede wszystkim jakością, wytrzymałością i kompatybilnością. Musimy zastanowić się, gdzie i w jaki sposób najczęściej ładujemy swój telefon i tak też dobrać odpowiedni sprzęt ładujący.  

Jaka ładowarka do iPhone 14?

Do iPhone 14 najlepiej wybrać dedykowaną ładowarkę Apple USB-C o mocy 20 W z opcją szybkiego ładowania. Można znaleźć ją w internecie oraz w większości sklepów z elektroniką. Nadaje się nie tylko do telefonu, ale także iPada Pro czy iPada Air. Naładujesz nią również słuchawki od Apple. Może zasilać jednocześnie wyłącznie jedno urządzenie, a wyglądem przypomina ładowarki do telefonów innych marek. Jest sprzedawana w zestawie z kablem lub bez niego.
Szczególnie warto od razu zamówić wersję z kablem ze względu na to, że to element podlegający ciągłej eksploatacji, który łatwo się niszczy. Wówczas zaoszczędzisz sobie sporo nerwów czy pospiesznego szukania kabla do telefonu w sklepach w podbramkowej sytuacji. Za taką ładowarkę zapłacisz około 100 złotych, ale na rynku można znaleźć świetnej jakości zamienniki. Pamiętaj jednak o tym, że tylko ładowanie w 100% oryginalnym, dedykowanym produktem daje Ci pewność bezpieczeństwa swojego telefonu.
Model iPhone 14 obsługuje też standard MagSafe, który pozwala na ładowanie bezprzewodowe swojego telefonu. Ładowarka indukcyjna do iPhone 14 to spore udogodnienie, z którego możesz korzystać nie tylko w domu, ale również np. w biurze czy w samochodzie. MagSafe została wyposażona w specjalne magnesy, które przylegają do telefonu. Ma standard Qi, więc możesz korzystać z niej do ładowania wszystkich akcesoriów marki Apple. Nie można odmówić jej także estetyki.
Możesz zdecydować się też na podwójną MagSafe Duo. Moc tej ładowarki automatycznie dostosowuje się do ładowanego urządzenia, co zapobiega jego uszkodzeniu. Urządzenie ma opcję szybkiego ładowania i posiada USB-C, a kupując je u autoryzowanego sprzedawcy, otrzymujemy również 2-letnią gwarancję na sprzęt.
Świetnym zamiennikiem dla MagSafe może być przykładowo:
 • Hama MagCharger FC15 – która podobnie jak oryginał ma szybkie ładowanie oraz moc 15 W, jednak jest dostępna w nawet o połowę niższej cenie. Wygląda bardzo podobnie do podstawowej wersji ładowarki, a w zestawie wraz z nią otrzymujemy kabel. Ma czujnik ładowania oraz została wyposażona w zabezpieczenie przed przegrzaniem.
 • Usams US-CD155 – to kolejny podobny model z kablem w zestawie, o mocy 15 W, z szybkim ładowaniem. W zestawie nie otrzymujemy zasilacza, ale dostajemy kabel.
 • Aukey LC-A3 3w1 – to praktyczna stacja ładująca, którą możesz postawić na szafce nocnej lub biurku. Naładuje nawet trzy produkty od Apple w jednym momencie. Ma wbudowane diody LED, które informują o stanie ich baterii. Ma moc 10 W, a w zestawie wraz z nią jest kabel.
 • O czym pamiętać, wybierając ładowarkę?

  Ładowarka do iPhone 14, a raczej kabel do niej, powinna mieć złącza USB-C oraz Lightning. Chociaż aktualnie Unia Europejska promuje to, by wszystkie telefony miały ujednolicone wtyczki, iPhone 14 wciąż ma charakterystyczne dla siebie złącza. Niektórzy jednak cieszą się z tego, ponieważ Lightning w iPhonie zostało poprawione i oprócz wad, ma też swoje zalety.
  Jeżeli złącze kabla lub ładowarki jest oznaczone jako Made for iPhone (MFI), to możemy mieć pewność, że będzie pasowało do telefonu. Należy sprawdzać także obecność certyfikatu CE oraz wymaganą moc ładowarki. Dla iPhone'a 14 wynosi ona minimum 20 W, które będzie potrzebne, by szybko naładować telefon.
  Oprócz tego, wybierając urządzenie, sprawdzaj obecność funkcji opcjonalnych, np. szybkiego ładowania, dodatkowych portów czy możliwości ładowania bezprzewodowego. Niektórzy bardzo cenią jednoczesną możliwość ładowania słuchawek, telefonu oraz zegarka od Apple, jednak to wymaga stacji stacjonarnej. W trasie najlepiej sprawdzają się kompaktowe ładowarki.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Patrycja Wojas
  Patrycja Wojas

  Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!