Data modyfikacji:

Jaką lampę do kuchni wybrać?

Urządzasz nową kuchnię, remontujesz starą, a może chcesz tylko odświeżyć jej wygląd, dokonując małych zmian? Oświetlenie kuchni jest bardzo ważne, bo… po co, z braku światła, zamiast pomidora ukroić kawałek paznokcia? Jeśli zastanawiasz się, jaką lampę do kuchni wybrać, w naszym artykule znajdziesz przydatne wskazówki, podpowiedzi i inspiracje dotyczące rodzaju oświetlenia w kuchni. Gdzie je umieścić? Ile źródeł światła zamontować w kuchni? Odpowiadamy na te i kilka innych, a równie istotnych, pytań z branży wnętrzarskiej.
lampa do kuchni

Jak wybrać oświetlenie do kuchni?

Znalezienie odpowiedzi na pytanie „Jaka lampa do kuchni?” to nie jedyna zagwozdka, z którą przyjdzie ci się zmierzyć podczas planowania rozmieszczenia poszczególnych elementów w przestrzeni kuchenno-jadalnianej.

Kuchnia jest bowiem pomieszczeniem w domu, która wymaga wybrania zróżnicowanego rodzaju oświetlenia: ogólnego oraz stref roboczych (blat, kuchenka, stół, zlewozmywak). Podpowiemy zatem, ile źródeł światła „należy się” każdej kuchni.

Lampa sufitowa do kuchni – czy jest to optymalne oświetlenie ogólne kuchni?

Sposobów oświetlenia ogólnego kuchni wyróżnia się kilka, a oferta producentów jest niezwykle bogata. Dobrymi pomysłami na zapewnienie odpowiedniego poziomu światła w przestrzeni kuchennej są: żyrandol, plafon, oprawy świecące w dół (typu downlight) oraz listwa halogenowa (kilka reflektorów regulowanych w różne strony, o odmiennych kątach nachylenia).

Teoretycznie najlepszym wyborem wydaje się jeden punkt oświetleniowy w centralnym punkcie sufitu kuchni. Są jednak spore minusy tego rozwiązania, bo jeśli meble ustawisz przy ścianach (odmienna opcja to wyspa kuchenna), to przygotowując posiłek, będziesz stać tyłem do źródła światła. I w ten sposób siekasz… cebulę w grube plastry, zamiast w drobne piórka, a co gorsza… (ach, już nie będziemy wspominać szerzej o krojeniu własnych palców).

Centralne oświetlenie kuchni męczy wzrok i nie daje światła równomiernie w całej przestrzeni. Nie dociera do zakamarków oraz tworzy cienie pod szafkami i w strefach funkcjonalnych. Jedna lampa do kuchni sufitowa jest zatem rozwiązaniem niewystarczającym, choć niesamowicie ważnym w tworzeniu całości kompozycji oraz przy sprzątaniu. Ale niekoniecznie podczas tłuczenia kotletów :)

Płaski plafon do kuchni – czy to rozwiązanie się sprawdza?

Panele LED, czyli płaskie plafony, są w modzie ze względu na unikatowy wygląd i dopasowanie do różnego rodzaju stylistyki wnętrza, ale także stanowią niesamowicie praktyczne rozwiązanie w kuchni. Zapewniają oszczędność miejsca pod sufitem, co jest niezwykle istotne, gdy masz wąską albo małą kuchnię, montujesz szafki do samej góry (celem maksymalizacji miejsca na szpargały kuchenne), a okazuje się, że ciężko potem otworzyć drzwiczki, bez obijania lampy wiszącej. Poza tym – plafon LED pod sufitem optycznie powiększa przestrzeń kuchenną.

Lampa wisząca do kuchni, czyli wybierz oświetlenie główne do kuchni

Trendy aranżacji wnętrz wskazują na kilka rozwiązań wyboru lampy centralnej do kuchni w zależności od kształtu pomieszczenia. I tak: jeśli twoja kuchnia ma kształt prostokąta, zastosuj kilka mniejszych lamp (zawieszonych po długości sufitu) albo długą listwę przysufitową. Dodatkowo, jeśli pomieszczenie jest wąskie, a lubujesz się w stylu minimalistycznym albo industrialnym, optymalnym rozwiązaniem będą reflektory punktowe na długich listwach. Wpasują się w charakter wykończenia wnętrza i dobrze je oświetlą.
Obszerne kuchnie (kwadratowe, sześciokątne albo po prostu: duże o różnych kształtach) to wspaniała przestrzeń do wyeksponowania uroku lamp wiszących, o rozmaitych rodzajach i rozmiarach kształtów kloszy, które podziwiać będziesz mógł z każdej strony. Ale tu także pamiętaj o doświetleniu stref funkcjonalnych – to ważne szczególnie w jesienno-zimowe dni i wieczory oraz gdy lubisz urzędować w kuchni nocą.

Podstawowa zasada przy wyborze lampy do kuchni centralnej jest taka: gdy włączysz główne światło, powinieneś dobrze widzieć kuchenne blaty, podłogę oraz móc sprawdzić zawartość szafek kuchennych, łącznie z ich najwyższymi półkami.

Oświetlenie stołu kuchennego

Nowoczesna lampa do kuchni albo lampa pająk w kuchni to dobre rozwiązanie, jeśli szukasz lampy wiszącej centralnie nad stołem. W małych kuchniach nad stołem często wystarczy zawiesić kinkiet, który będzie rozświetlał przestrzeń podczas spożywania posiłku. Jeśli wybierasz jedno oświetlenie wiszące nad stołem, pamiętaj o tym, aby zastosować takie rozwiązanie, które nie będzie oślepiało siedzących przy stole albo umiejscowić je odpowiednio wysoko. Warto więc wybrać lampę z kloszem osłaniającym żarówkę albo lampę pająk z małymi kloszami.

Lampa LED do kuchni – czy warto tyle wydawać?

Jeśli interesuje cię długofalowa oszczędność, to zapewniamy cię, że warto jest ponieść jednorazowy wyższy wydatek związany z zakupem lampy LED. Dlaczego? Lampa LED do kuchni (a także do innych pomieszczeń w domu) to oszczędność energii na poziomie do 90% w stosunku do żarówek tradycyjnych i do 60% mniejsze koszty za prąd niż przy stosowaniu lamp halogenowych. To także 100% mocy światła uzyskanego od razu po naciśnięciu włącznika.

Żarówki LED nie zawierają też rtęci i innych toksycznych substancji. Oświetlenie LED to dwie opcje. Wybierasz albo wariant ze zintegrowaną na stałe technologią LED, albo z wymiennymi źródłami światła w standardowej oprawie (czyli możesz do swojej starej lampy kuchennej wkręcić żarówkę LED-ową). Dodatkowo LED-y w kuchni mogą się pięknie prezentować.
Autorka: Ewa Doniec