Data publikacji:

Jaką obudowę do komputera wybrać? 

Niegdyś obudowy komputerowe były wyłącznie prostymi i topornymi beżowymi lub szarymi skrzynkami, wykonanymi z taniego plastiku i metalu. Dziś producenci podchodzą w zupełnie inny sposób do ich konstrukcji, przykładając dużą wagę do ich estetyki, jak również ergonomii, stosując interesujące patenty poprawiające szybkość wymiany komponentów PC, a także zapewniające lepszy przepływ powietrza we wnętrzu. Podpowiadamy, w jaki sposób wybrać najlepszą obudowę do komputera.
jaka obudowa do komputera
Pierwsze komputery sprzedawane indywidualnym klientom w połowie lat 70. ubiegłego wieku były dystrybuowane pod postacią zestawów do samodzielnego montażu. Użytkownicy umieszczali je zazwyczaj w drewnianych lub metalowych obudowach, często wykonywanych na własną rękę. Na początku lat 80. komputery były już sprzedawane pod postacią gotowych urządzeń zamkniętych w plastikowych obudowach, przeważnie w szarym, czarnym lub beżowym kolorze. Wraz z pojawieniem się pierwszych modeli modularnych pecetów, skrzynki stały się większe, aby umożliwić wymianę kart rozszerzeń, a także móc zainstalować aktywne chłodzenie coraz mocniejszych podzespołów. 
Do późnych lat 2000. większość komputerów stacjonarnych nadal zamknięta była w dość topornych skrzynkach dostępnych w ograniczonej liczbie barw i wzorów. Ich wewnętrzna konstrukcja pozostawała również w gruncie rzeczy taka sama jak w latach 90. W ostatnich kilkunastu latach na rynku obudów nastąpił jednak ogromny przełom, napędzany zmianami rynkowymi.
Większość pecetów stacjonarnych jest obecnie używana przez graczy, w biurach, gdzie niegdyś królowały tego typu maszyny, używa się obecnie w dużej mierze laptopów. Oznacza to, że zapotrzebowanie na obudowy znacząco się skurczyło, a wciąż zainteresowani nimi konsumenci to w dużej mierze entuzjaści, mający większe wymagania, co sprzyja innowacjom. 

Czym jest obudowa komputera?

Obudowa to wykonana z metalu skrzynka, która stanowi podstawę budowy każdego komputera stacjonarnego. Do jej bocznej ścianki przykręcamy płytę główną, u jej podstawy montujemy zasilacz, a w ściankach wentylatory i inne systemy chłodzenia. Obudowa chroni wrażliwe podzespoły peceta przed kurzem, wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. W jej tylnej ściance znajdziemy gniazda wejścia i wyjścia, a z przodu przycisk zasilający i resetujący sprzęt oraz zazwyczaj przynajmniej jeden lub dwa porty USB.
Niewłaściwie dobrana obudowa uniemożliwia poprawną instalację poszczególnych komponentów komputera (np. dysków lub karty graficznej), może też utrudniać poprawny przepływ powietrza wewnątrz, co przekłada się na zwiększone ryzyko przegrzania się i uszkodzenia peceta.

Jaką obudowę wybrać?

Obudowy sprzedawane są w różnych rozmiarach, które przystosowane są bezpośrednio do kilku standardowych wymiarów płyty głównej komputera. O ile mniejsze płyty zmieszczą się bez problemu w dużych obudowach, większe modele nie będą pasować do nieprzystosowanych do nich skrzynek. Z tego też powodu obudowę powinniśmy dobieramy do posiadanej płyty. 

Obudowa Midi Tower

Najpopularniejszy typ obudów komputerowych. W modelach z tej grupy zamontujemy większość płyt głównych dostępnych na rynku, dostępnych w formacie Mini ATX, ATX, Micro ATX oraz EATX. Skrzynki wspierają większe systemy chłodzenia, w tym bloki wodne i zestawy wentylatorów, w ich wnętrzu znajdzie się miejsce na duże gamingowe karty graficzne, a także kilka dysków twardych i SSD. Są optymalnym rozwiązaniem, gdy poszukujemy obudowy do gamingowego PC lub budujemy bardzo wydajnego peceta do zastosowań profesjonalnych.

Obudowa Mini Tower

Produkty z tej kategorii są niższe i węższe od obudów Midi Tower. Zamontujemy w nich płyty główne w formacie  Micro ATX, Mini DTX oraz ATX. Ze względu na mniejszą ilość miejsca wewnątrz, możemy mieć problem z zainstalowaniem w nich dużych zasilaczy oraz gamingowych kart graficznych. Oferują także ograniczoną przestrzeń dla dysków oraz zaawansowanych systemów chłodzenia. Obudowy tego typu sprawdzają się przede wszystkim w komputerach do pracy biurowej.

Obudowa Full Tower

 Obudowy te osiągają wysokość ponad 50 centymetrów i są przeznaczone przede wszystkim do zastosowań profesjonalnych. W ich wnętrzu zmieszczą się dwie pełnowymiarowe karty graficzne oraz duże systemy chłodzenia, a także sześć lub więcej dysków 3,5 cala, jak również duże zasilacze o mocy 1000 W. Skrzynki przeznaczone są więc dla stacji roboczych, małych serwerów oraz pecetów dla entuzjastów najnowszych technologii.

Obudowa Micro Tower i Cube Tower

Najbardziej kompaktowe rodzaje obudów komputerowych, przeznaczone  dla komputerów do pracy biurowej, z zintegrowanymi układami graficznymi, które mają niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Współpracują one z płytami Micro ATX, Mini DTX, Mini ITX, Flex ATX.

Obudowy otwarte

Obudowy o otwartej konstrukcji są coraz popularniejsze wśród najbardziej zapalonych graczy, mają one jedynie dwie boczne ścianki (jedna z nich jest zazwyczaj wykonana z przezroczystego tworzywa), połączone wytrzymałymi metalowymi bolcami. Konstrukcja taka zapewnia optymalny przepływ powietrza, pozwala zainstalować nawet bardzo niestandardowe systemy chłodzenia i jest także bardzo interesująca pod względem wizualnym.

Na jakie cechy obudowy warto zwracać uwagę?

Wybierając nową obudowę komputerową zwracamy uwagę na jej kilka podstawowych cech, które wymieniliśmy poniżej.

Kompatybilność i możliwość rozbudowy komputera

Jeżeli wymieniamy obudowę należy upewnić się, że zmieścimy w niej nie tylko płytę główną, ale również kartę graficzną, zasilacz, a także wentylatory i bloki chłodnicze. Zawsze warto więc sprawdzać wymiary skrzynki, a także jej układ, może bowiem okazać się, że nie zmieścimy w niej wszystkich komponentów. Ma to również znaczenie, gdy planujemy w przyszłości wymianę niektórych części. Dobra obudowa powinna służyć wiele lat. 

Jakość wykonania, estetyka, ergonomia i design

Dobra obudowa komputera powinna być zbudowana na solidnym metalowym szkielecie. Stawiamy na modele z grubymi ściankami, które będą odporne na przypadkowe uderzenia i wgniecenia. O jakości wykonania świadczą też detale, takie jak łatwe w odkręcaniu śruby i zaczepy, wbudowane kanały na przewody, a także filtry antykurzowe w otworach wentylacyjnych, łatwo wyjmowane dyski. Do kupna modelu może zachęcić też wbudowane oświetlenie RGB lub zestawy wysokiej klasy wentylatorów. 
Dla miłośników ciszy ważna może być kwestia wyciszenia skrzynki (niektóre modele mają ścianki pokryte specjalnym materiałem pochłaniającym dźwięki dochodzące ze środka. Pamiętajmy, że im bardziej przewiewna jest obudowa (otwory wentylacyjne i szklane panele), tym gorzej radzi sobie z obniżeniem poziomu hałasu generowanego przez sprzęt. 

Chłodzenie

Właściwe chłodzenie komputera ma kluczowe znaczenie dla jego wydajności, dlatego też dobre obudowy powinny dawać nam możliwość zainstalowania w razie potrzeby jak największej liczby wiatraków. Miejsca do ich instalacji powinny znajdować się zarówno w bocznym, górnym, tylnym, jak i przednim panelu obudowy. Warto sprawdzić też, czy obudowa pozwala też na łatwe zarządzanie kablami zasilającymi wentylatory, oświetlenie RGB lub przewody z płynem chłodniczym.

Wejścia frontowe

Większość obudów posiada co najmniej jedno wejście USB umieszczone na frontowym panelu tuż obok przycisku zasilającego. Pozwala ono szybko podłączyć dodatkowy sprzęt. Jeżeli często korzystamy z tego portu nie zaszkodzi sprawdzić, czy złącze wykonane jest w najnowszym standardzie USB 2.3, pozwalającym też na szybsze ładowanie sprzętu. Przydatne mogą okazać się także dodatkowe wyjścia wideo (HDMI) lub audio na słuchawki i mikrofon.
Zdjęcie: Envato Elements