Data publikacji:

Jaka pasta do szczoteczki sonicznej?

Wydawać by się mogło, że pasty do zębów są do siebie bardzo zbliżone bez względu na ich producenta czy smak. Tymczasem okazuje się, że produkty te znacznie się od siebie różnią ze względu na składniki, które zawierają. Właśnie z tego powodu powinniśmy przywiązywać szczególną uwagę do pasty do zębów, z której korzystamy. W tym artykule podpowiemy wam, jaka pasta do szczoteczki sonicznej będzie najlepsza i dlaczego kwestia ta jest tak istotna.

pasta do szczoteczki sonicznej

Pasty do szczoteczek sonicznych

Okazuje się, że nie wszystkie pasty dobrze sprawdzają się w połączeniu ze szczoteczkami sonicznymi. Szczoteczka soniczna dokładnie i szybko oczyszcza zęby. Wszystko za sprawą drgań, których częstotliwość waha się pomiędzy 31 a 96 tysięcy na minutę. To niemal 500 razy więcej niż w przypadku wykorzystania szczoteczki manualnej. Dzięki temu szczoteczka soniczna ma właściwości antyosadowe, dobrze radzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami i może lekko polerować zęby. Oczywiście jeśli dobierzemy do niej dobrą pastę do zębów.

Właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby dobrać do niej właściwą pastę, która nie zniszczy delikatnych struktur zębów. Jaka powinna być pasta do szczoteczek sonicznych? Oto czynniki, na które musisz zwrócić uwagę:

  • współczynnik RDA,
  • pienienie pasty,
  • konsystencja pasty.

Współczynnik RDA w paście do szczoteczki sonicznej

Każda pasta do zębów ma tzw. współczynnik RDA. Jest to wskaźnik, który określa stopień ścieralności pasty dla zębiny. Im wyższy wskaźnik RDA, tym ta ścieralność jest wyższa.

Pasty o wskaźniki RDA 100-150 to pasty intensywnie wybielające i polerujące, przeznaczone dla palaczy oraz osób z przebarwieniami. Zawierają one silne substancje ścierające, dzięki czemu radzą sobie z trudnymi zabrudzeniami. Taka pasta w połączeniu ze szczoteczką soniczną może zrobić spustoszenie w jamie ustnej. Na skutek jej używania powstają mikrouszkodzenia szkliwa, co prowadzi do nadwrażliwości zębów.

Pasty o wskaźniku RDA 70-100 również nie są najlepszym wyborem. Ich ścieralność wciąż jest za wysoka, a korzystanie z nich w połączeniu ze szczoteczką soniczną może skończyć się przykrymi konsekwencjami.

Pasta do szczoteczki sonicznej powinna mieć RDA w przedziale 30-70. Dzięki temu będzie ona wystarczająco delikatna i nie spowoduje mikrouszkodzeń, a równocześnie usunie wszelkie zabrudzenia. Na sklepowych półkach warto więc szukać past remineralizujących lub tych do zębów z nadwrażliwością. Zazwyczaj to one mają niższy stopień RDA. Ze swojej strony możemy polecić pastę SEYSSO Oxygen Remineralizacja i Odbudowa lub pastę Sensodyne Deep Clean do zębów wrażliwych, których RDA mieści się pomiędzy 50 a 70.

Pienienie się pasty do szczoteczki sonicznej

Pienienie się to bardzo istotna kwestia w przypadku pasty do zębów. Pasta nie powinna pienić się nadmiernie – duża ilość piany może dawać złudne wrażenie szybkiego umycia zębów. Szukając pasty do szczoteczki sonicznej, warto zwrócić uwagę na te produkty, które nie zawierają silnych substancji pieniących, jak np. SLS, ponieważ to one w połączeniu z drganiami szczoteczki mogą wytworzyć ogromną ilość piany. Dobrą wskazówką będzie sprawdzanie składu pasty – należy szukać w nich delikatnych środków pieniących, np. sarkozylu czy betainy kokamidopropylowej.

Konsystencja pasty do zębów

Konsystencja pasty do szczoteczki sonicznej również ma znaczenie. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się pasty o jednolitej, żelowej konsystencji. Unikaj natomiast produktów z wszelkimi drobinkami czy grudkami. Gładka pasta nie spływa podczas mycia, a żelowa konsystencja lepiej rozprowadza składniki aktywne podczas szczotkowania.

Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.