Data modyfikacji:

Jaka siekiera rozłupująca do drewna kominkowego? Wybieramy sprzęt

Kupowanie gotowego drewna kominkowego lub opałowego to drogi interes. Duże oszczędności da ci zakup opału od pobliskiego leśnictwa. Musisz wówczas jednak samodzielnie pociąć i porąbać drewno. Jaka siekiera rozłupująca nada się do tego najlepiej?

siekiera rozłupująca

Ostatnio dużą popularnością cieszą się kominki elektryczne. Są tańszą i bardziej ekologiczną wersją tradycyjnego paleniska domowego. Mimo to nie brakuje wciąż miłośników trzaskającego w kominku drewna, a to trzeba najpierw kupić, przygotować i rozłupać. Dziś podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając w sklepie siekierę rozłupującą.

Profil głowicy w siekierze rozłupującej

Do rąbania niewielkiej ilości drewna możesz użyć zwykłej, uniwersalnej siekiery, ale to siekiera rozłupująca nadaje się do tego najlepiej. Poznasz ją po dodatkowych klinach na policzkach głowicy, czyli części znajdujące się bezpośrednio za krawędzią tnącą. Taka konstrukcja z jednej strony wzmacnia głowicę i sprawia, że siekiera jest bardziej masywna, z drugiej — ułatwia rozszczepianie włókien drewna.

W odróżnieniu od cienkiej głowicy siekiery uniwersalnej bądź ciesielskiej, siekiera rozłupująca nie klinuje się w drewnie tak łatwo, co zdecydowanie ułatwia pracę. Samo ostrze siekiery jest znacznie krótsze, więc lepiej oddaje energię włożoną w uderzenie. Choć siekiera rozłupująca ma szeroki obuch, nie powinno się go używać do wbijania w drewno klinów. Obuch i czepiec siekiery nie są przystosowane do takich obciążeń.

Ciężar głowicy

Aby praca siekierą rozłupującą była wygodna, należy dobrać optymalny ciężar głowni. Przyjmuje się, że minimalna waga głowicy to ok. 2 kg. Taka siekiera nada się nie tylko do łupania nie tylko świeżego drewna o prostych włóknach, ale i suchego oraz poskręcanego. Z drugiej strony nie warto przesadzać z ciężarem, gdyż duży impet nie zawsze jest potrzebny, a wielokrotne unoszenie kilkukilogramowej siekiery może mocno dać się ciału we znaki.

Inna sprawa, że ciężar wcale nie jest najważniejszy. Podobne efekty można uzyskać mniejszą siekierą, o ostrej, dobrze wyprofilowanej głowicy, wykonanej z materiału ułatwiającego poślizg policzków. Najcięższe siekiery rozłupujące i siekiero-młoty stosuj w sporadycznych przypadkach, gdy masz do czynienia z wyjątkowo twardym lub dużym pniakiem.

Jak wybrać optymalną długość trzonka?

Czym dłuższy trzonek, tym lepszy? Niekoniecznie! Długość trzonka dobiera się do długości ramion i praca zbyt dużą siekierą jest niewygodna i niebezpieczna. Jak sprawdzić, czy siekiera będzie ci odpowiadać? Chwyć ją za głowicę i ułóż trzonek wzdłuż ramienia. Powinien kończyć się tuż przed pachą. Jeżeli znajduje się pod pachą — jest zbyt długi.

Materiał trzonka

Znaczenie ma także materiał trzonka. Stosowane są głównie trzonki drewniane i te wykonane z tworzywa sztucznego.

Trzonek drewniany

Jeśli zdecydujesz się na trzonek drewniany, zwróć uwagę na gęstość i rozkład słojów. Powinny być gęste i przebiegać pionowo przez całą długość trzonka. W innym przypadku stylisko może łatwo pęknąć.

Trzonek z tworzywa sztucznego

Do zalet trzonków z tworzywa sztucznego z pewnością można zaliczyć odporność na warunki atmosferyczne, ergonomię i wytrzymałość. Mają one często antypoślizgową rękojeść oraz metalowe wzmocnienie tuż przy głowicy. Są lżejsze od trzonków drewnianych i nie nasiąkają wodą, więc nie trzeba przykładać dużej wagi do konserwacji. Wadą niektórych siekier rozłupujących może być natomiast to, że nie da się ich ponownie osadzić na nowym stylisku.

Siekiera rozłupująca czy siekiero-młot?

Tam gdzie klasyczna siekiera rozłupująca nie daje rady, do gry wkracza siekiero-młot. Jego waga może wynieść nawet ponad 5 kg, a masywna głowica umożliwia pobijanie klinów do rozłupywania dużych kawałków drewna. Siekiero-młoty różnią się też często konstrukcją trzonka. Nie osadza się ich „od dołu”, wbijając od drugiej strony drewniany lub metalowy klin. Trzonek siekiero-młota rozszerza się ku górze, a więc głowica samoczynnie klinuje się na nim w czasie pracy. Zaletą siekiero-młota jest więc bardzo łatwe osadzenie na nowym stylisku.



Który rodzaj siekiery jest lepszy? Wszystko zależy od upodobań, siły i rodzaju drewna. W większości przypadków wystarczająca jest siekiera rozłupująca o wadze głowicy 2-3 kg. Polecane marki siekier to m.in.: Fiskars, Cellfast, Hecht czy Gardena.

Autorka: Szymon Sonik