Data modyfikacji:

Jaką sól do zmywarki wybrać i gdzie ją wsypać?

Masz w swojej kuchni zmywarkę? W takim razie najwyższy czas zacząć korzystać z soli do zmywarki. Po co? To właśnie ona odpowiada za zmiękczenie wody, a tym samym może przedłużyć żywotność urządzenia. Jeżeli nie wiesz, jaka sól do zmywarki jest najlepsza i gdzie ją wsypać – koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
zmywarka

Sól do zmywarki – po co?

Bez względu na to, jaka zmywarka znajduje się w twojej kuchni, musisz o nią odpowiednio zadbać. Wiele osób zastanawia się, po co tak właściwie jest sól do zmywarki. Jak wspomnieliśmy już we wstępie, detergent jest przeznaczony do zmiękczania wody i ochrony urządzenia przed powstawaniem osadów z kamienia. Dodatkowo wpływa na efektywność pracy sprzętu oraz obniża podatność zmywarki na ewentualne awarie.
Jeżeli zrezygnujesz ze stosowania soli do zmywarki, to urządzenie pokryje się od wewnątrz kamieniem, naczynia będą miały widoczny biały osad, a filtry i inne elementy ulegną zniszczeniu.

Jaka sól do zmywarki jest najlepszym wyborem?

Jaka sól do zmywarki jest najlepszym wyborem? Praktycznie wszystkie detergenty dostępne na rynku bazują na NaCl, czyli chlorku potasu. Wbrew pozorom nie wystarczy, że kupujesz tabletki 3 albo 5 w 1. Nawet pomimo dodatku soli nie są wystarczające i nie są w stanie jej zastąpić.
Najlepszym wyborem jest zakup soli do zmywarki od rekomendowanego producenta, na przykład marki urządzenia, które masz w swojej kuchni. Wielu klientów wybiera chętnie detergenty firmy Finish, które łączą w sobie atrakcyjną cenę ze skutecznością działania. Nie brakuje także propozycji od takich producentów jak Tytan, Somat, Henkel czy Whirlpool.
Jaka sól do zmywarki będzie jeszcze trafionym zakupem? Producenci oferują nie tylko detergenty zmiękczające wodę. Oprócz nich możesz zafundować sobie również produkty redukujące kamień albo ekologiczne, które polecamy klientom dbającym o środowisko także podczas sprzątania.
Zobacz także, jakie tabletki do zmywarki będą dobrym wyborem

Gdzie wsypać sól do zmywarki?

Masz już sól do zmywarki i nie wiesz, gdzie ją wsypać? Najczęściej można poznać pojemnik po okrągłym, dość sporym wieczku, które znajduje się na dnie komory. Odkręć je, a następnie umieść w środku detergent.
W trakcie drugiego i kolejnego uruchomienia zmywarki zauważysz w pojemniku na sól wodę? Nie musisz się martwić! Dzięki temu detergent szybciej się rozpuści.

Ile wsypać soli do zmywarki?

A ile soli wsypać do zmywarki? Najlepszym pomysłem jest zapoznanie się z rekomendacjami producenta, które znajdziesz na opakowaniu detergentu. Zazwyczaj należy wsypać go tyle, aby z pojemnika zaczęła wypływać woda. Uważaj tylko, aby nie napełniać zbiornika aż do końca. Zamiast tego zostaw odrobinę wolnej przestrzeni na górze.
Co zrobić w sytuacji, gdy włączasz urządzenie pierwszy raz, a w zbiorniku nie ma jeszcze wody? Jeśli nie wiesz, jak w takiej sytuacji wsypać sól do zmywarki, to mamy dobrą wiadomość – jest to banalnie proste. Wystarczy zacząć od wlania wody do pojemnika. Następnie dodaj do niej sól i gotowe.

Sól do zmywarki – jak często dosypywać?

Wbrew pozorom nie ma potrzeby, aby przed każdym włączeniem urządzenia dodawać sól do zmywarki. Jak często ją dosypywać? Wystarczy robić to co miesiąc czy dwa. Jeśli masz nowoczesny sprzęt, to istnieją duże szanse, że producent wyposażył je w specjalną kontrolkę, która poinformuje cię, gdy trzeba będzie uzupełnić sól do zmywarki.

Co zamiast soli do zmywarki?

Zastanawiasz się, co możesz stosować zamiast soli do zmywarki? Wiele osób sądzi, że można zastąpić ją zwykłą solą kuchenną. Nie jest to jednak dobry pomysł i zdecydowanie odradzamy takie rozwiązanie. Najlepszym i zarazem najbezpieczniejszym pomysłem jest albo zafundowanie sobie prawdziwej soli do zmywarki, albo samodzielne stworzenie domowego detergentu z soli kuchennej, kwasu cytrynowego, boraksu i sody kalcynowanej.
Zdjęcie: Vladdeep / Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.