Data publikacji:

Jaka spawarka do domu? Na co zwrócić uwagę?

Spawarki to urządzenia kojarzące się głównie z warsztatami, placami budowy oraz halami produkcyjnymi. Wbrew przekonaniu sprzęt ten jednak przydaje się również w domu lub garażu. W sklepach znajdziemy wiele modeli nieskomplikowanych spawarek, z których obsługą poradzi sobie każdy amator. Okazują się one niezastąpione zarówno w trakcie wykonywania drobnych i nieco poważniejszych napraw, jak również podczas prac remontowych i zwykłego hobbystycznego majsterkowania. Radzimy, na co zwracać uwagę, wybierając spawarkę do domu.
welder at work

Jaką spawarkę kupić do domu? Spawarka transformatorowa czy inwertorowa?

Spawarki to narzędzia przeznaczone do łączenia ze sobą różnych elementów wykonanych z metalu. Używają do tego niezwykle wysokiej temperatury, która topi na styku spawane materiały. Do tego celu wykorzystuje się z reguły specjalne ogniwa zasilane energią elektryczną. Choć spawarki z reguły spotykamy w warsztatach blacharskich i samochodowych, jak również w zakładach przemysłowych, znajdą swoje zastosowanie także w domu. 
Sprawdź również, jaka wiertarka udarowa będzie dobrym wyborem do prac domowych. 
Oczywiście wybierając spawarkę do domu, nie kierujemy naszej uwagi w stronę narzędzi używanych przez profesjonalistów. Wymagają one doświadczenia w obsłudze, a koszt ich zakupu może być bardzo duży. Z tego też powodu stawiamy na typowe modele dla amatorów. 
W tej kategorii wyróżniamy dwa podstawowe typy sprzętu – spawarki transformatorowe lub inwertorowe. Modele z obu kategorii dostępne są we względnie niewielkich rozmiarach oraz w cenie nieprzekraczającej kilkuset złotych. Są więc atrakcyjnym wyborem, nawet jeżeli uruchamiane zostaną bardzo okazjonalnie. 
Spawarki transformatorowe to nieskomplikowane i coraz rzadziej spotykane urządzenia. Największe zalety sprzętów to ich niska cena, duża odporność na uszkodzenia, a także łatwa konserwacja. Ze względu na konstrukcję są podatne na przeciążenia i przecięcia sieci elektrycznej, pobierają też znacznie więcej energii niż modele inwertorowe. Sprzęty te nadają się jednak do prostych zadań i zadowolą przeciętnego amatora. 
Spawarki inwertorowe to urządzenia o bardziej skomplikowanej budowie. Działają na zasadzie inwersji, a więc wielokrotnej zamiany strumienia prądu zmiennego na stały i odwrotnie. Są szczególnie polecane do domu. Odznaczają się one większymi możliwościami konfiguracji, niższym zużyciem prądu, dobrą kulturą pracy (nie trzeba obawiać się o ich nadmierne przegrzewanie się), jak również bardzo szerokim wyborem dostępnych modeli. 
Jaka spawarka inwertorowa wystarczy do domowych zastosowań? Dobry sprzęt tego typu do domu kupimy już w cenie od 300–400 złotych do 1000 złotych. Droższe urządzenia są wyposażone w dodatkowe funkcje oraz akcesoria, takie jak akumulatory, dłuższe kable zasilające, maski, rękawice lub uchwyty.

Jaka spawarka dla amatora?

W przypadku spawarki do zastosowań typowo domowych możemy postawić jednak na dostępne w sklepach podstawowe modele, które bez specjalnego szkolenia obsłuży prawie każdy, kto miał wcześniej do czynienia z narzędziami elektromechanicznymi. Wybierając spawarkę, w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę oferowane przez nią metody spawania. Jaką spawarkę do domu kupić? Do wyboru są trzy opcje:
  • MMA – łączenie elementów elektrodą otuloną;
  • MIG-MAG – łączenie elementów w osłonie gazowej, urządzenia używające tej metody to tzw. migomaty;
  • TIG – spawanie elementów elektrodą nietopliwą.
  • Do podstawowych zastosowań amatorskich wystarczy nam urządzenie wspierające metodę MMA, wykorzystującą elektrody w otulinie. W trakcie pracy nadtapiamy brzegi łączonych metali. Należy zwrócić uwagę na to, że po ostygnięciu spoina często wymaga dodatkowej obróbki, a więc oczyszczenia z kawałków wytrąconego się żużlu i szlifowania pozwalającego wygładzić powierzchnię. 
    Równie dobrze w domu wykorzystać możemy metodę MIG-MAG, ponieważ pozwala ona spajać ze sobą różne typy metalu (w tym aluminium, miedź i stal, które są popularne w pracach domowych), często o skomplikowanych kształtach. Jest to możliwe, bowiem podczas pracy używamy specjalnego drutu elektrodowego, zamieniającego się pod wpływem temperatury w solidną spoinę.
    Warto podkreślić, że większość dostępnych w sprzedaży modeli powyżej 1000 złotych wspiera co najmniej kilka sposobów spawania. 
    Podczas zakupów przyjrzyjmy się również amperażowi urządzenia. Im będzie on wyższy, tym łatwiej poradzi sobie z trudnymi w obróbce i wytrzymałymi metalami. Do większości poważniejszych domowych zadań wystarczą spawarki 250 amperów. Słabsze, o mocy od 160 do 200 amperów, nadają się przede wszystkim do wykonywania najprostszych i niewielkich łączeń. Warto pamiętać, że dla wielu osób będzie to jedyne zastosowanie, jakie znajdą dla swojej spawarki. Dlatego też nie warto przepłacać i inwestować na zapas w drogi sprzęt.
    Poszukując spawarki do domu, starajmy się sięgać po urządzenia sprawdzonych marek. To da nam przynajmniej częściową gwarancję, że sprzęt nie zawiedzie po kilku użyciach i wybaczy nam ewentualne błędy popełniane podczas pracy wynikające z braku doświadczenia. 

    Polecane spawarki do domu

  • Magnum SNAKE 200 
  • Ideal Praktik 205 
  • Fieldmann FDIS 20160-E 
  • Daewoo Power Products DW 175 
  • Weldman Mma Arc 207 
  • Zdjęcie: Envato Elements