Data publikacji:

Jaka spawarka do domu? Podpowiadamy

Spawarki, które kojarzone są przede wszystkim z fabrykami lub warsztatami, wbrew pozorom mogą okazać się jednak przydatne również w domu. Proste i względnie tanie modele dla amatora pomogą przy różnego rodzaju pracach remontowo-budowlanych lub podczas majsterkowania. Podpowiadamy pokrótce, jaka spawarka do domu będzie najlepsza.

spawarka do domu

Spawarka dla amatora. Kiedy się przydaje?

Spawarki to narzędzia, które są niezbędne przy pracy z metalami. Spotkamy je między innymi w warsztatach blacharskich i samochodowych, rożnego rodzaju zakładach produkcyjnych oraz na placach budowy.

Urządzenia te mają za zadanie połączyć ze sobą na stałe elementy wykonane z metalu. Wykorzystują do tego rodzaju ogniwa zasilane energią elektryczną, które nagrzewają się do bardzo wysokiej temperatury pozwalającej na stopienie używanego spoiwa.

W domu spawarka może zostać wykorzystana na wiele sposobów. Najczęściej sięgniemy po nią podczas remontów, drobnych prac naprawczych, majstrowania przy samochodzie, a także w ogrodzie, np. przy budowie wiat, szklarni i innych lekkich konstrukcji metalowych. Podpowiadamy, jaką spawarkę do domu wybrać.

Sprawdź również, jaka wiertarka udarowa będzie dobrym wyborem do prac domowych.

Jaką spawarkę kupić do domu? Spawarka transformatorowa czy inwertorowa?

Spawarki dla amatorów dzielimy na dwie podstawowe grupy – transformatorowe oraz inwertorowe. Te pierwsze to względnie nieskomplikowane urządzenia, powoli odchodzące do lamusa. Ich podstawową zaletą jest niska cena oraz łatwy i szybki serwis, który okazuje się niezbędny, ponieważ są wrażliwe na wszelkiego rodzaju przeciążenia i przepięcia w zasilającej je sieci elektrycznej.

Z kolei budowa wewnętrzna spawarki inwertorowej jest znacznie bardziej skomplikowana niż w modelach transformatorowych, co przekłada się na jej cenę oraz podatność na uszkodzenia mechaniczne. Mimo to, pod względem ogólnej wygody użytkowania, niezawodności pracy oraz funkcjonalności, spawarki transformatorowe ustępują całkowicie modelom inwertorowym, które są coraz częściej wybierane przez hobbystów.

Jaka spawarka inwertorowa wystarczy do domowych zastosowań? Dobry sprzęt tego typu do domu kupimy już w cenie od 300-400 do 1000 złotych. Droższe urządzenia są wyposażone w dodatkowe funkcje oraz akcesoria, takie jak akumulatory, dłuższe kable zasilające, maski, rękawice lub uchwyty.

Jaka spawarka dla amatora?

W przypadku spawarki do zastosowań typowo domowych, możemy postawić jednak na dostępne w sklepach podstawowe modele, które bez specjalnego szkolenia obsłuży prawie każdy, kto miał wcześniej do czynienia z narzędziami elektromechanicznymi. Wybierając spawarkę, w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę oferowane przez nią metody spawania. Jaką spawarkę do domu kupić? Do wyboru są trzy opcje:

  • MMA – łączenie elementów elektrodą otuloną
  • MIG-MAG – łączenie elementów w osłonie gazowej
  • TIG – spawanie elementów elektrodą nietopliwą

Do podstawowych zastosowań amatorskich wystarczy nam urządzenie wspierające metodę MMA, wykorzystującą elektrody w otulinie. Warto podkreślić, że większość dostępnych w sprzedaży modeli powyżej 1000 złotych wspiera co najmniej kilka sposobów spawania.

Podczas zakupów przyjrzyjmy się również amperażowi urządzenia. Im będzie on wyższy, tym łatwiej poradzi sobie z trudnymi w obróbce i wytrzymałymi metalami. Do większości poważniejszych domowych zadań wystarczą spawarki 250 amperowe. Słabsze, o mocy od 160 do 200 amperów, nadają się z kolei przede wszystkim do wykonywania najprostszych i niewielkich łączeń. Warto pamiętać, że dla wielu osób będzie to jedyne zastosowanie, jakie znajdą dla swojej spawarki, dlatego też nie warto przepłacać i inwestować na zapas w drogi sprzęt.