Data publikacji:

Jaka suszarka sufitowa będzie najlepsza?

Suszarki sufitowe są ergonomicznym rozwiązaniem sprawdzającym się przede wszystkim w domach czy mieszkaniach o niewielkiej powierzchni. Można znaleźć w sprzedaży wiele modeli suszarek, które różnią się wymiarami, funkcjonalnością, estetyką wykonania. Jaka suszarka sufitowa sprawdzi się najlepiej, jak wybrać odpowiednie rozwiązanie? Czy ma ono jakieś wady? W jaki sposób zamontować suszarkę, aby ergonomia była optymalna? Sprawdź szczegóły i wybierz suszarkę na pranie pod sufit dla siebie.

suszarka sufitowa

Dlaczego warto kupić suszarkę sufitową?

Na rynku dostępnych jest wiele typów suszarek na pranie. Modele wolnostojące, na kaloryfer lub naścienne, nawannowe, balkonowe czy ogrodowe cieszą się sporą popularnością. Dobrym rozwiązaniem są również suszarki sufitowe, które w optymalny sposób pomagają wykorzystać przestrzeń. Nie zajmują miejsca w łazience, pralni czy na balkonie, oferując jednocześnie sporą przestrzeń do suszenia ubrań. To proste pod kątem estetyki konstrukcje, najczęściej w kolorze białym, czasem grafitowym. W wysokich pomieszczeniach mogą być niemal niewidoczne, nie wpływając znacząco na jego odbiór, a jednocześnie dając pożądaną funkcjonalność.

To, jaka suszarka sufitowa sprawdzi się najlepiej, zależy od specyfiki miejsca montażu. Ważne są przede wszystkim wymiary, ilość, długość oraz wytrzymałość potrzebnych prętów, wysokość pomieszczenia. Warto także uwzględnić, jaki rodzaj prania będzie się na niej wieszać, w tym także jego potencjalną wagę. Do tego należy dopasować średnicę prętów suszarki oraz materiał ich wykonania, decydujący o wytrzymałości. Suszarka na pranie pod sufit może być zamontowana w sposób estetyczny, niemalże niewidoczny. Gdy zostanie założona bezpośrednio nad wanną, pozwala nawet na suszenie ociekających wodą tkanin czy innych przedmiotów. Lejąca się z ubrań woda spływa wtedy do odpływu.

Montaż suszarki sufitowej – czy zawsze jest możliwy?

Choć suszarka na pranie sufitowa wydaje się rozwiązaniem dość uniwersalnym, nie zawsze jej montaż będzie prosty. Sufity podwieszane będą wymagały wzmocnienia już na etapie ich konstrukcji, aby suszarkę dało się zamontować. Alternatywą jest częściowe ukrycie suszarki za konstrukcją sufitu, co będzie sprzyjać estetyce. Aby zamontować suszarki sufitowe potrzebna będzie wiertarka, kołki oraz wkręty o odpowiedniej długości, dostosowanej do materiału sufitu i ściany oraz nośności suszarki. Często są one elementem zestawu z suszarką. Warto zauważyć, że obok otworów w suficie do powieszenia mechanizmu linek, konieczne jest także zainstalowanie na ścianie uchwytu do ich zaczepiania. Ten element musi mieć również mocne mocowania, gdyż duża ilość sił jest na niego przenoszona. Wybrane modele suszarek sufitowych mogą posiadać alternatywny sposób montażu na ścianie, tuż pod sufitem, z użyciem dodatkowych uchwytów, co rozwiązuje część problemów.

W sytuacji, gdy przestrzeń jest ograniczona albo konstrukcja sufitu uniemożliwia montaż suszarki sufitowej, dobrym rozwiązaniem może być suszarka bębnowa, elektryczna. Wbrew pozorom nie musi ona zajmować dużej przestrzeni, ponieważ z użyciem specjalnych łączników można postawić ją na pralce, a obydwa urządzenia dostępne są także w wersji slim.

Suszarka na pranie pod sufit – zalety i wady rozwiązania

Odpowiedni montaż suszarki sufitowej pozwoli na zaoszczędzenie miejsca w łazience albo pralni. Podciągane do góry pręty z rozwieszoną mokrą odzieżą mniej rzucają się w oczy, nie zagradzają przejścia. U góry pranie potencjalnie szybciej wyschnie, gdyż jest tam cieplej, choć mogą być problemy z odpowiednim przepływem powietrza, gdy suszarkę zamontuje się w rogu. Solidne pręty w mocnych modelach suszarek sufitowych są w stanie utrzymać nawet wyjątkowo ciężkie pranie. Mogą też mieć łącznie dużą długość roboczą na stosunkowo niewielkiej powierzchni.

Za wadę produktów takich jak suszarka do łazienki sufitowa uważany jest ich montaż na stałe, wymagający użycia narzędzi. Suszarki na sufit nie można całkowicie złożyć czy łatwo przestawić. Dodatkowo, decydując, jaka suszarka sufitowa zostanie kupiona, trzeba uwzględnić brak szafek czy innych wiszących lub stojących elementów na wysokości pracy sprzętu, co może stworzyć pewne problemy aranżacyjne. Jeżeli suszarka będzie zamontowana w pomieszczeniu gospodarczym czy pralni, można dzięki niej stworzyć optymalne miejsce do prania, składania czy prasowania odzieży w jednej wygodnej strefie nawet na niewielkiej przestrzeni.

Jaka suszarka sufitowa sprawdzi się najlepiej?

Rozważając, jaka suszarka sufitowa będzie najlepszym wyborem, sprawdź parametry produktu. Upewnij się, że jest wykonany z materiałów odpornych na działanie wilgoci. W przypadku, gdy suszarka sufitowa będzie montowana na zewnątrz, warto postawić na sprzęt dobrej jakości, odporny także na zmiany temperatury czy działanie promieni UV. Istotne przy wyborze mogą być także opinie użytkowników, które czasami w praktyczny sposób obrazują zalety lub wady konkretnych modeli. Sprawdź nasze propozycje:

  • solidna suszarka sufitowa Highline 160 renomowanej marki Vileda, wykonana ze stali, z opcją montażu na ścianie;
  • przystępna cenowo suszarka łazienkowa sufitowa 6 x 180 cm Sepio, lekka i solidna, wykonana ze stalowych rurek, polietylenu oraz polipropylenu, duże wymiary;
  • solidna i lekka suszarka sufitowa aluminiowa 5 x 130 cm Familia (1305Al16).
Dobra suszarka do łazienki sufitowa to solidne rozwiązanie na lata. Warto dopasować jej wymiary i nośność do indywidualnych potrzeb, dzięki temu jej użytkowanie będzie w pełni ergonomiczne. Przy poszukiwaniu optymalnego rozwiązania kluczowe powinny być parametry produktu, nie tylko jego cena.
Autor: Aleks Fachman