Data publikacji:

Jaka tarcza do gresu będzie najlepsza?

Każdy, kto buduje, remontuje czy po prostu sam wykonuje większość napraw w domu, prędzej czy później stanie przed wyzwaniem, jakim jest cięcie czy szlifowanie płytek gresowych bądź glazury. Jest to zadanie o tyle trudne, że materiał ten jest jednocześnie dość twardy, ale i podatny na odpryski czy pęknięcia. Dlatego też do jego obróbki stosuje się odpowiednie tarcze i kamienie szlifierskie wzbogacane drobinami diamentów. Jednakże nie każda tarcza jest warta swojej ceny, ponieważ na rynku znajdziemy wiele podróbek niskiej jakości, które niejednokrotnie mogą spowodować uszkodzenie gresu podczas cięcia, a nawet stanowić zagrożenie dla osoby z nią pracującej.

jaka tarcza do gresu
Nim jednak przejdziemy do konkretnych modeli, poruszymy kilka najistotniejszych cech tarcz do cięcia gresu.

Pierwszą z nic jest prędkość skrawania, która nie powinna przekraczać 30-40 m/s. Ma to o tyle duże znaczenie, że tarcza, która zbyt szybko skrawa, może bardzo szybko uszkodzić płytkę. Rozmiar również ma bardzo duże znaczenie, ponieważ determinuje to, do jakiego urządzenia ją zamontujemy. Jest to o tyle istotne, również z punktu widzenia tego, jak grube materiały będziemy w stanie ciąć.

Gdy już rozwiązaliśmy problem odpowiednich cech, warto porozmawiać o kilku modelach, które się sprawdzą w pracy.
Pierwszym z nich jest MSW-TB-350/25, która jest przeznaczona do szlifierek o rozmiarze 350 mm. Jest to tarcza diamentowa o średnicy otworu 25,4 mm, której grubość ostrza wynosi 2,4 mm. Oprócz cięcia gresu sprawdzi się również z materiałami takimi jak terakota czy beton.


Przeczytaj także: Podstawowy zestaw narzędzi ogrodniczych dla początkującego ogrodnika


Kolejny model to Rubi Turbo viper 125 mm, która jest zalecana do cięcia na sucho materiałów twardych takich jak gres, beton, klinkier, łupki, a nawet materiały ognioodporne i granity. Zalecana grubość materiałów nie powinna jednak przekraczać 25 mm, a sam sposób cięcia obejmuje tylko cięcie pod kątem prostym. Grubość tarczy to 1,4 mm, a jej średnica wewnętrzna wynosi 22,2 mm. Średnica zewnętrzna natomiast to 125 mm, przez co jest to model przeznaczony do małych szlifierek kątowych.

Trzecim modelem jest natomiast Distar 1A1R Edge Dry, która umożliwia cięcie oraz szlifowanie twardych materiałów, w tym gresu. Jej średnica zewnętrzna wynosi 125 mm, natomiast otwór montażowy to 22,23 mm. Dlatego też, podobnie jak poprzedni model, przeznaczona jest do małych szlifierek. Jej zaletą jest możliwość szlifowania i obrabiania krawędzi pod kątem 45 stopni, przez co stanowi bardzo popularny wybór wśród osób zawodowo zajmujących się obróbką gresu i jego pochodnych.

Ostatnią z proponowanych tarcz jest natomiast Targed TA1020, która stanowi budżetową i uniwersalną propozycję. Przeznaczona jest do cięcia na sucho gresu, terakoty, granitów, marmurów czy ceramiki. Otwór montażowy wynosi 22,23 mm, a jej średnica zewnętrzna to 115 mm, przez co jest to model, podobnie jak poprzednik, do małych szlifierek kątowych. Jej prędkość maksymalna to około 80 m/s, jednakże warto stosować nieco mniejsze obroty, by nie uszkodzić delikatnych ceramicznych materiałów. Jeśli chodzi o cenę, to za ten model zapłacimy około 30 zł, co stanowi najtańszą propozycję w tym zestawieniu.    
Nie są to jedyne modele z takimi możliwościami, jednakże stanowią one najpopularniejsze wybory wśród kupujących, przez co warto się zastanowić nad ich zakupem lub wyborem innej tarczy, jednakże warto skupić się tutaj na popularnych markach. 
Autor: Jakub Grzelak